Afryka

20 ciekawostek na temat góry Kilimandżaro

Kilimandżaro

Kilimandżaro to coś więcej niż tylko góra: pięć delikatnych ekosystemów, które tworzą jedną całość. Na jego dwóch niższych poziomach znajdują się ziemie uprawne, wioski, dżungle i lasy – wszystkie one korzystają z opadów deszczu. W miarę jak wspinacze poruszają się wyżej w górę góry, we wrzosowiska i alpejskie strefy pustynne, roślinność zaczyna zanikać, a temperatury zaczynają się wahać. W ciągu dnia osiąga ona znacznie więcej 37 stopni, podczas gdy w nocy temperatury może gwałtownie spadać poniżej zera. Gdy wspinacze dotrą do strefy szczytowej, zniknęły prawie wszystkie oznaki roślinności i życia zwierząt, ponieważ na tej wysokości prawie nie ma wody.

Majestatycznie wznoszący się ponad afrykańskimi równinami, 5885 metrów Kilimandżaro przyciąga alpinistów od pierwszego zarejestrowanego zdobycia szczytu w 1889 roku. Oto interesujące ciekawostki, które pomogą zainspirować Cię do zdobywania szczytów:

 1. Od 1912 r. Kilimandżaro straciło 82% pokrywy lodowej, a od 1962 r. 55% pozostałych lodowców – wszystko to z powodu zmian klimatycznych.
 2. Kilimandżaro było gospodarzem rugby, krykieta i meczu piłki nożnej na najwyższej wysokości na świecie. Wszystkie trzy imprezy odbyły się w kraterze Kilimandżaro na wysokości 5 600 m n. p. m.
 3. Niemal każdy rodzaj systemu ekologicznego występuje na górach: ziemia uprawna, las deszczowy, pustynia alpejska i szczyt arktyczny.
 4. W 1889 roku odbyło się pierwsze udane zdobycie szczytu, który trwał około sześciu tygodni. W porównaniu do dzisiejszych czasów, kiedy przeciętny alpinista może to zrobić w ciągu pięciu lub sześciu dni było to dość długo.
 5. Prawie każdy wspinacz, który zdobył Uhuru Peak, najwyższy szczyt na obrzeżach krateru Kibo, zapisał swoje myśli o osiągnięciu w książce przechowywanej w drewnianym pudełku na górze.
 6. Najstarszą osobą na szczycie Kilimandżaro był 87-letni Francuz Valtee Daniel.
  Góra Kilimandżaro to najwyższa góra na kontynencie afrykańskim i najwyższa góra wolnostojąca na świecie.
 7. Szczyt Kilimandżaro jest drugim najbliżej słońca na świecie (tylko szczyt góry Ekwadoru jest bliżej).
 8. W 2016 roku Pizza Hut pobiła rekord, dostarczając najwyżej pizzę w historii. W tym samym roku na stokach Kilimandżaro odkryto najwyższe drzewo w Afryce.
 9. Na przykład szalony poszukiwacz przygód, Wim Hof, wraz z 18 innymi wędrowcami wspiął się na Kilimandżaro na rekordowy czas 31 godzin i 25 minut.
 10. Około 35 tysięcy osób co roku próbuje wspinać się na Kilimandżaro, z czego zazwyczaj tylko dwie trzecie osiąga sukces. Wynika to głównie z problemów związanych z wysokością, zmuszając niektórych alpinistów do zawracania.
 11. Kilimandżaro ma trzy stożki wulkaniczne: Mawenzi, Shira i Kibo. Mawenzi i Shira wymarły, ale Kibo, najwyższy szczyt, jest uśpiony i może wybuchnąć ponownie.
 12. Ostatnia aktywność wulkaniczna miała miejsce około 200 lat temu, ostatnia duża erupcja miała miejsce 360 000 lat temu.
 13. Szacuje się, że na każde 1000 ton wody, która spływa w dół góry, 400 ton pochodzi bezpośrednio z pokryw lodowych.
 14. Justin Timberlake i Lupe Fiasco planują wspiąć się na górę, aby podnieść świadomość światowego kryzysu wodnego.
 15. Na Górze Kilimandżaro znajduje się siedem oficjalnych tras, z których sześć służy do wchodzenia (Machame, Umbwe, Marangu, Shira, Lemosho, Rongai), a jeden służy wyłącznie do zjazdu (Mweka).
 16. 29 czerwca 2009 roku ośmiu niewidomych alpinistów stanęło na szczycie góry, walcząc o zebranie pieniędzy dla 52 niewidomych dzieci.
 17. Pierwszą osobą, która spieła górę na wózku inwalidzkim, jest południowoafrykański Bernard Goosen. Zrobił to dwukrotnie. Pierwszy raz w 2003 roku i zajęło mu to dziewięć dni, a drugi raz w 2007 roku i zajęło mu to tylko sześć dni.
 18. Każdego roku umiera prawie 10 osób, próbując wspiąć się na górę.
 19. Słynny pisarz Ernest Hemingway napisał krótką historię, w której uchwycił piękno góry w następnym fragmencie, opisując ją „… tak szeroką jak cały świat, wielką, wysoką i niewiarygodnie białą w słońcu” – nazwał ją „Śniegi Kilimandżaro”.
 20. Zdecydowana większość tragarzy wynajęta jest z wiosek położonych w pobliżu góry. Zarobki ich wahają się od 3 do 10 USD za dzień (bez napiwków). Przenoszą niemal cały bagaż.