AfrykaCiekawostki

Fascynujące informacje i ciekawostki o Kapsztadzie

Kapsztad

Kapsztad jest miastem nadmorskim w Republice Południowej Afryki. Jest stolicą i naczelnym miastem prowincji Kapsztadu Zachodniego. Stanowi część metropolitalnej gminy City of Cape Town.

Położony na brzegu Zatoki Stołowej Kapsztad, jako najstarszy obszar miejski w RPA, został stworzony przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską jako stacja zaopatrzenia holenderskich statków płynących do Afryki Wschodniej, Indii i Dalekiego Wschodu.

Jan van Riebeeck przybył 6 kwietnia 1652 r. i założył holenderską kolonię, pierwszą stałą osadę europejską w Afryce Południowej. Kapsztad przewyższył swój pierwotny cel jako pierwsza europejska placówka na Zamku Dobrej Nadziei, stając się gospodarczym i kulturalnym centrum Kolonii Kapsztadu.

Do czasu Witwatersrand Gold Rush i rozwoju Johannesburga, Kapsztad był największym miastem w RPA.

Simon’s Town jest domem kwitnącej kolonii jedynego afrykańskiego gatunku pingwinów, pingwina Jackass.

Kapsztad słynie z portu, naturalnego otoczenia w regionie Cape Floristic Region i znanych zabytków, takich jak Góra Stołowa i Cape Point, jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo miast na świecie, mieszanką ludzi, kultury i kuchni.

Zamek Dobrej Nadziei w Kapsztadzie jest najstarszym budynkiem w RPA. Został zbudowany w latach 1666-1679 przez holenderską firmę East India.

Victoria & Alfred Waterfront w Kapsztadzie jest najczęściej odwiedzanym miejscem w RPA – przed Górą Stołową

Kapsztad jest południowoafrykańskim węzłem saneczkowym. Masz ochotę na ślizganie się i zjeżdżanie na sankach? Miasto jest miejscem, w którym można to zrobić. Chociaż na całym świecie istnieje ponad 300 torów saneczkowych, w Kapsztadzie znajduje się jedyny w Afryce.

Kapsztad został wybrany najlepszym miejscem na świecie do odwiedzenia przez New York Times w 2014 roku.

Góra Stołowa jest uważana za najbardziej charakterystyczny punkt orientacyjny z widokiem na miasto Kapsztad. Płaskowyż (około 3 km), otoczony imponującymi klifami, jest najważniejszą atrakcją turystyczną w mieście. Góra Stołowa stanowi część Parku Narodowego Gór Stołowych.

Franschhoek Wine – Tramwaj zabiera Cię w podróż, gdzie można zostawić stres współczesnego życia i swojego samochodu, w tyle. Podróż tramwajem na świeżym powietrzu, tramwajem i autobusem na świeżym powietrzu, przez winnice; zatrzymanie się w najstarszych i najbardziej znanych winiarniach w RPA.

Cape Floral Kingdom jest domem dla 7000 roślin, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie.

Kapsztad nazywany jest czasami „Tawerną Mórz”, głównie dlatego, że port w Kapsztadzie jest uważany za jeden z najbardziej ruchliwych korytarzy morskich na świecie.

Zeitz MOCAA – Muzeum Sztuki Współczesnej jest największym muzeum sztuki w Afryce. Jest to również największe muzeum na świecie, w którym prezentowana jest sztuka afrykańska. Muzeum zajmuje powierzchnię 6 tys. metrów kwadratowych na dziewięciu piętrach i jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania.

W Kapsztadzie odbywa się największa w RPA impreza Mother City Queer Project (MCQP), która jest również jedną z największych corocznych imprez lesbijskich, gejowskich, biseksualnych, transgenderycznych i queer (LGBTQ) na kontynencie afrykańskim.