15 fascynujących ciekawostek o Geografii
Geografia to nauka społeczne i przyrodnicza, która zajmuje się badaniem powłoki ziemskiej. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki geograficzne.
1. Dunaj jest rzeką, która przepływa przez największą liczbę państw. Dostęp do rzeki mają Węgry, Austria, Słowacja, Niemcy, Bułgaria, Serbia, Rumunia, Ukraina, Mołdawia oraz Chorwacja.
2. Największą wyspą w Europie jest Wielka Brytania, a na drugim miejscu znajduje się Irlandia. Islandia jest od niej większa, ale pod względem geologicznym nie jest ona zaliczana do Europy.
3. Czarnogóra to kraj wielkości województwa małopolskiego, a mimo wszystko jest bardzo zróżnicowana pod względem budowy. Czarnogórcy mogą poszczycić się dostępem do morze, górami, drugim najgłębszym kanionem na świecie oraz jedynym fiordem w tej części Europy.
4. W Islandii znajduje się tak zwany Most Między Kontynentami. Jest to symboliczne miejsce, pod którym znajduje się szczelina między płytami tektonicznymi Ameryki Północnej oraz Europy. Po dwóch stronach mostu znajdują się tabliczki z napisami „Witajcie w Ameryce” oraz „Witajcie w Europie”.
5. Pola Flegrejskie znajdujące się w pobliżu Neapolu to jeden z największych wulkanów na świecie. Do tej pory istnieje ryzyko, że może wybuchnąć z wielką siłą w każdej chwili.
6. Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Bukareszt pod koniec lat siedemdziesiątych, przyczyniło się do zniszczenia miasta w wielkim stopniu. Było tak silne, że czuć je było na całych Bałkanach, a nawet w Polsce.
7. Morze Martwe jest w rzeczywistości jeziorem, które swoją nazwę zawdzięcza wysokiemu poziomowi zasolenia. W rezultacie nawet osoba, która nie potrafi pływać może bez problemu utrzymać się w nim na powierzchni.
8. Ilha de Queimada Grande to brazylijska wyspa, na której obowiązuje całkowity zakaz wstępu. Wszystko dlatego, że żyje na niej bardzo dużo jadowitych węży, które w szybkim tempie mogą pozbawić człowieka życia.
9. W kanadyjskiej miejscowości Sieraa Nevada występuje różowy śnieg, który pachnie arbuzem. Swój zapach i kolor zawdzięcza czerwonym algom, które tam występują.
10. Niagara jest najpopularniejszym i najbardziej charakteryystycznym wodospadem na świecie, chociaż pod względem wielkości zajmuje dopiero 23. miejsce i to tylko w Ameryce Północnej.
11. Około 200 milionów lat temu, czyli w okresie jury, powierzchnia Ziemi zaczęła pękać i tak rozpoczęło się powstawanie kontynentów.
12. Według naukowców 4 miliardy lat temu na Ziemi nie było w ogóle wody, a całą jej powierzchnią zajmowały wulkany.
13. Większość pustyń na świecie jest niemal całkowicie pozbawiona opadów. Na Saharze znajdują się obszary, gdzie od kilkunastu lat nie spadła ani jedna kropla deszczu. Dni są tam upalne, a noce chłodne.
14. Rów Mariański to największy rów oceaniczny na Ziemi. Ma aż ponad 11 tysięcy metrów głębokości, a jego dno eksplorował między innymi James Cameron, czyli reżyser słynnego filmu „Titanic”, który zajmuje się również oceanografią i zbierał wówczas materiały do filmu dokumentalnego.
15. Prędkość wiatru wewnątrz tornada może wynosić nawet 650 kilometrów na godzinę.