AfrykaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Johannesburgu

Johannesburg

Oto interesujące ciekawostki i fakty o Johannesburgu, które musisz znać. Obszar metropolitalny Johannesburga liczy 4 400 000 osób.

W ciągu jednego stulecia Johannesburg przekształcił się z namiotowego obozu, czteropiętrowych budynków z cegły, do nowoczesnego miasta z wieżowcami.

Miasto Johannesburg powstało w XIX wieku, a dokładnie 4 października 1886 roku z powodu gorączki złota.

Mimo że Johannesburg ma ponad 130 lat, jest to wciąż jedno z najmłodszych wielkich miast na świecie.

Johannesburg jest drugim co do wielkości miastem Afryki.

Posiada najwyższy budynek w Afryce. Wieża Hillbrow Tower 270 metrów wysokości.

Johannesburg posiada około 150 obiektów dziedzictwa kulturowego, z czego połowa to zabytki narodowe.

Do dyspozycji jest 59 publicznych basenów.

Każdego roku miasto zbiera 1,8 mln ton śmieci. Z tego 244 200 ton to śmieci w postaci nielegalnych wysypisk, a 1 779 ton to śmieci z ulic.

Międzynarodowy port lotniczy Johannesburg OR Tambo obsługuje rocznie około 28 milionów pasażerów.

Jest tutaj 550 autobusów, które kursują na 80 trasach i przewożą około 20 milionów pasażerów rocznie.

Jest tutaj 8149 km rur kanalizacyjnych.

Miasto posiada dwie aktywne elektrownie, zdolne do wytwarzania 600 megawat.

Jest tylko jedno inne miasto na kontynencie, które jest większe niż Johannesburg, a mianowicie tętniąca życiem metropolia Kairu w Egipcie.

W przeciwieństwie do tego, w co wielu ludzi może wierzyć, RPA ma w rzeczywistości 3 stolice, ale Johannesburg nie jest jedną z nich. Są to trzy stolice RPA: Pretoria (administracyjna), Bloemfontein (sądowa) i Cape Town (ustawodawcza). Johannesburg jest jednak największym miastem w kraju.

Kopalnia złota Mponeng Gold jest najgłębszą kopalnią na świecie i rozciąga się do 4 kilometrów pod powierzchnią. Wycieczka na dno kopalni trwa około godziny.

Szpital Chrisa Hani-Baragwanath jest największym szpitalem na świecie, z 2964 łóżkami, jest jedynym publicznym szpitalem obsługującym 3,5 miliona ludzi. Obiekty mieszczą się w 429 budynkach i znajdują się na przedmieściach Soweto (South West Township).

Johannesburg jest domem dla 10 milionów drzew, co pomaga miastu radzić sobie z efektami cieplarnianymi, a także obniża poziom hałasu w mieście.Liczba ta ma rosnąć, ponieważ City Parks uruchomił w 2006 roku projekt Greening Soweto, którego celem jest posadzenie dodatkowych 200 tysiącami drzew w słynnym mieście.

Transport publiczny w RPA jest dość skromny, a większość atrakcji jest na ogół odległa od siebie, dlatego polecamy wynajem samochodu podczas zwiedzania.

Johannesburg jest największym miastem na świecie, które nie zostało zbudowane na wybrzeżu, jeziorze lub rzece. Dlatego też miasto nazywane jest również największym na świecie „suchym portem”.

Ponad połowa ładunków przybywających przez porty w Durbanie i Kapsztadzie dociera do terminalu w mieście.

Jest to miasto z największą ilością najwyższych budowli na kontynencie afrykańskim. Takie budynki są wyraźnie widoczne patrząc na panoramę miasta. Do najwyższych należą Wieża Hillbrow Tower, Sentec Tower i Carlton Centre.

Według rankingu MasterCard, Johannesburg jest najczęściej odwiedzanym miastem na kontynencie afrykańskim. Duża ilość muzeów, ikonicznych widoków, biznesu i kultury przyciąga rocznie kilka milionów turystów do miasta.

Johannesburg cieszy się opinią jednego z najniebezpieczniejszych miast na świecie, jednak na reakcję policji na przestępstwo w centralnej dzielnicy biznesowej potrzeba średnio tylko 60 sekund.

Istnieje system CCTV, który obejmuje każdy róg ulicy i skanowanie tablic rejestracyjnych pojazdów.

W Kalifornii znajduje się również Johannesburg, chociaż zamieszkuje go tylko 176 osób. Nazwali go górnicy, którzy pracowali w kopalniach złota w Johannesburgu w RPA.

Miasto cieszy się średnio 12 godzinami nasłonecznienia dziennie.

40% ludności jest w wieku poniżej 24 lat.

Jest tutaj 180 tysięcy latarni ulicznych.

Johannesburg ma 7519 km dróg.