Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Fretkach

fretka

Fretka to mały drapieżnik z rodziny łasicowatych. Dzisiaj jest to zwierzę udomowione i coraz bardziej popularne w naszym kraju. Można je kupić w każdym większym sklepie zoologicznym, a cena sięga nawet 1 tysiąca PLN. Poniżej 10 ciekawostek i zaskakujących informacji o fretkach:

1. Fretka to małe zwierzę o długości do 40 cm dla samców oraz 35 cm dla samic. Waga to maksymalnie 2, 5 kg dla samców oraz 2 kg dla samic.

2. Fretki dzisaj to zwierzęta udomowione ale także ciągle dzikie. Naturalnym środowiskiem tego zwierzęcia są lasy i zagajniki głównie w rejonach basenu morza środziemnego.

3. Istnieje kilka rodzajów fretki. Najpopularniejsze to na przykład jednobarwne ( białe albo czarne ), łaciate o losowo rozmieszczonych łatkach koloru białego lub angora, której cechą charakterystyczną jest długie futro o długości do 10 cm.

4. Fretki to zwierzęta mięsożerne. Ich dieta składa się głównie z : owadów, małych płazów, niewielkie gady lub ptaki. Domowa odmiana tego zwierzęcia może być karmiona na przykład : indykiem, kurczakiem lub wieprzowiną.

głowa fretki

5. Lista chorób fretki jest długo i różnorodna. Te zwierzęta cierpią głównie na : pasożyty takie jak tasiemce, grzybicę, zapalenie żołądka, nowotwory lub cukrzyca.

6. Fretka jest zwierzęciem aktywnym i potrzebuje około 3 godzin ruchu codziennie. W warunkach domowych warto więc wyposażyć odpowiednie atrakcje do zabawy i ruchu. Wiele osób wyprowadza swoje fretki na smyczy tak samo jak psa.

7. Długość życia fretki przy dobrych warunkach hodowlanych to nawet 15 lat.

8. Rozmnażanie u fretek zaczyna się w grudniu, kończy w lipcu. Ciąża trwa około 40 dni po, której na świat przychodzi do 15 młodych osobników. Dojrzałość osiągają one po około 6 miesiącach.

9. Fretki posiadają liczne i różnego rodzaju zęby. Najwięcej jest siekaczy bo 14, a oprócz tego również: 4 duże kły, 12 zębów przedtrzonowych, 6 zębów trzonowych.

10. Fretki to zwierzęta, które lubią bardzo dużo spać. Dziennie ich sen potrafi trwać nawet 18 godzin. Swoją aktywność rozpoczynają przeważnie w okolicach świtu i zmierzchu.