Ciekawostki

12 intrygujących ciekawostek o Mike’u Tysonie

Mike Tyson
źródło: Toglenn / Wikipedia

Każda z dyscyplin sportowych rządzi się swoimi zasadami, w każdej z nich pojawiają się jednostki wybitne, o których głośno jest nawet po tym, jak kończą karierę. Nie inaczej jest w przypadku bohatera poniższej listy ciekawostek – Mike Tyson to ikona nie tylko dla fanów boksu.

1. Kiedy miał 2 lata, jego ojciec opuścił rodzinę, co doprowadziło do problemów finansowych. Ma starszego brata Rodneya i starszą siostrę Denise, która zmarła w 1990 roku.

2. Kiedy był mały, często był miękkim celem zastraszania. Aby to przezwyciężyć, stworzył swój styl walki ulicznej, co zaowocowało działalnością przestępczą. Do 13 roku życia był aresztowany około 38 razy.

3. Kiedy Tyson był więziony w młodości, legenda boksu Muhammad Ali odwiedził areszt, w którym odbywał karę. Namówił go do kontynuowania kariery w boksie i dał mu wskazówki, jak zrealizować swoje bokserskie marzenia.

4. W 1980 roku jego doradca i trener boksu, Bob Stewart, przedstawił go legendarnemu menedżerowi bokserskiemu Constantine’owi „Cusowi” D’Amato, z którym miał trenera w relacji ojciec-syn. W 1982 roku jego matka Lorna Tyson zmarła na raka, po czym Cus D’Amato został jego prawnym opiekunem.

5. W 1985 roku rozpoczął profesjonalną karierę przeciwko Hectorowi Mercedesowi w Albany w stanie Nowy Jork. Tyson znokautował go w jednej rundzie swoją siłą ścinania, szybkimi pięściami i umiejętnościami obronnymi. Potem otrzymał przydomek „Żelazny Mike”.

6. W 1997 roku ugryzł boksera w ucho Evandera Holyfielda w walce o mistrza wagi ciężkiej. Po czym został zdyskwalifikowany, a Holyfield wygrał pojedynek. „Wyczyn” ten rzutował na resztę kariery swojej sportowej.

7. Kiedy miał 10 lat, wydał 100 dolarów na swoje stado gołębi, ale od tego czasu jego miłość do ptaków nigdy nie wygasła. Prowadził nawet program Animal Planet o ptakach, zatytułowany Taking On Tyson.

8. W 1991 roku uczestniczka Miss Black America oskarżyła Tysona o zgwałcenie jej. Po czym został aresztowany,  skazany na 6 lat więzienia, ale został zwolniony po 3 latach.

9. Bokserska postać „Dredericka Tatuma” z Simpsonów została stworzona jako parodia Mike’a Tysona.

10. W 2005 roku stoczył swój ostatni pojedynek z irlandzkim mistrzem wagi ciężkiej Kevinem McBride. Chociaż walczył w pierwszych dwóch rundach, ale nie był w stanie zadać więcej ciosów w trzeciej i czwartej i przegrał przez techniczny nokaut.

11. Aby zasilić swoje zwycięskie mecze bokserskie, Tyson spożywał od 3000 do 4000 kalorii dziennie. Według The Sun na śniadanie jadł płatki owsiane, mleko i suplementy witaminowe, na lunch piersi z kurczaka i ryż, a na obiad stek i makaron. Pomiędzy posiłkami Tyson czasami pił koktajl z sześcioma bananami i jadł przekąskę w postaci lodów i płatków śniadaniowych.

12. Jednym z bardziej znanych faktów Mike’a Tysona jest to, że w latach 90. XX wieku kupił kilka tygrysów. Jak powiedział w podcaście The Joe Rogan Experience, pomysł przyszedł mu do głowy, gdy siedział w więzieniu za gwałt. Jego zwierzętami zostały trzy tygrysy bengalskie: Borys, Storm i Kenia. Według Sportskeeda Tyson zapłacił 70 000 dolarów za tygrysy, wydał 200 000 dolarów na ich wyżywienie i schronienie oraz 125 000 dolarów na ich szkolenie.