Ciekawostki

36 ciekawostek i informacji o IKEA

meble

Ten gigant w dziedzinie mebli i akcesoriów jest na dobrej drodze do globalnej dominacji, ale czy znałeś te interesujące ciekawostki oraz mało znane informacje o sieci sklepów IKEA?

1. Ich roczna sprzedaż żywności wynosi ponad 2 miliardy dolarów. Dane pokazują, że 30 procent klientów Ikea przychodziło do sklepu nie po tanie meble, ale po żywność.

2. Psychologowie mówią, że przywiązujesz nieproporcjonalnie dużą wagę do rzeczy, które częściowo montujesz samemu, niezależnie od jakości efektu końcowego.

3. IKEA jest akronimem. IKEA znacza Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Ingvar Kamprad jest założycielem firmy, Elmtaryd to gospodarstwo w którym dorastał, a Agunnaryd jest miastem, z którego pochodził.

4. Ingvar Kamprad był dyslektykiem. Tak więc produkty są nazywane, a nie numerowane. Łóżka nazwano po norweskich lokalizacjach, a kanapy – po szwedzkich miastach.

5. Na całym świecie co roku wprowadza się do oferty 2000 produktów. Trzy najlepiej sprzedające się serie w Wielkiej Brytanii to Malm, Hemnes i Komplement.

6. Każdego roku drukowanych jest więcej egzemplarzy katalogu IKEA niż Biblii.

7. Kampania IKEA w 1994 roku obejmowała gejowską parę kupującą meble, pokazując, jak bardzo wyprzedzała ona swoje czasy.

8. Założyciel IKEA rozpoczął działalność, gdy miał 17 lat. Ingvar Kamprad wprowadził IKEA w tym wieku, sprzedając małe meble, takie jak ramy do obrazów. Aż do 89 roku życia, jego firma przetrwała i zyskała uznanie na całym świecie.

9. Pierwszy mebel w płaskim opakowaniu został sprzedany dopiero w 1956 roku. Meble z płaskiego opakowania zostały wynalezione w Szwecji przez Gillisa Lundgrena (zaprojektował on regał Billy’ego), rysownika zatrudnionego przez Ingvara Kamprada. Pierwszym elementem mebli Ikea z płaskiego opakowania był Lovet, boczny stół w kształcie liścia, który po raz pierwszy pojawił się w katalogu z 1956 roku.

10. IKEA sprzedała ponad 11 miliardów klopsików od 1960 roku, tylko dla Wielkiej Brytanii.

11. Jeśli mieszkasz w Skandynawii lub Wielkiej Brytanii, możesz kupić dom z IKEA.

12. Ingvar Kamprad, zmarł w 2018 roku w wieku 91 lat.

13. IKEA planuje, że do 2020 roku będzie w 100% neutralna energetycznie.

14. Największy sklep IKEA znajduje się w Szwecji. Chiny mogą pochwalić się kolejnymi czterema największymi sklepami.

15. Szacuje się, że co dziesiąty Europejczyk jest poczęty na łóżku kupionym w IKEI. Jeśli jesteś Brytyjczykiem, to co piąty, jak pokazują statystyki.

16. IKEA zatrudniła tłumaczy tajskich, aby dokładnie przeanalizowali nazwy produktów na cztery lata przed otwarciem sklepu w Tajlandii, ponieważ niektóre nazwy produktów IKEA, dosłownie przetłumaczone na język tajski, sugerowały akty między dwoma osobami.

17. Założyciel IKEA był niegdyś zwolennikiem nazizmu. Założyciel IKEA podkreśla jednak, że był to błąd z jego strony i nawet wysłał odręczny list do pracowników, mając nadzieję, że mu wybaczą.

18. 15 regałów na książki Billy’ego tworzonych jest co minutę W ciągu ostatnich pięciu lat sklep sprzedał w Wielkiej Brytanii prawie 4,6 miliona regałów na książki Billy. W 2009 r. w 30-lecie Billy’ego sprzedano na całym świecie ponad 41 milionów egzemplarzy.

19. W 2012 roku firma przyznała się i przeprosiła za świadome korzystanie z pracy przymusowej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. W tym czasie niektórzy z jej dostawców wykorzystywali wschodnioniemieckich więźniów politycznych do produkcji zestawów mebli.

20. IKEA UK jest najważniejszym rynkiem sprzedaży ramek do zdjęć, spośród wszystkich rynków IKEA na świecie.

21. 75% zdjęć produktów IKEA to nie prawdziwe fotografie, tylko rendery z programów graficznych.

22. Pierwsza restauracja sklepowa IKEA została otwarta w 1956 roku. IKEA opracowuje obecnie wegańskie klopsiki dla swoich globalnych restauracji.

23. Korporacja zatrudnia ponad 147 tysięcy osób. Jest to jedna z najbardziej opiekuńczych firm, która zachęca do rozwoju kariery dla wszystkich swoich współpracowników.

24. Od 1986 roku IKEA ma swoją siedzibę w Holandii, gdzie mieści się w mieście Leiden. Niektórzy sugerują, że firma przeniosła się ze Szwecji do Holandii, aby płacić mniej podatków.

25. Grupa Ikea prowadzi działalność w 42 krajach na całym świecie. W 2014 roku odwiedziło sklep 716 milionów osób, 1,5 miliarda osób odwiedziło Ikea.com i 46 milionów osób miało zainstalowaną aplikację na telefonie lub tablecie.

26. IKEA wykorzystuje 1% światowych dostaw drewna do produkcji mebli.

27. Wierzcie lub nie, ale jest takie miasto IKEA. IKEA ma sieć nieruchomości, który połączyło miasto we wschodnim Londynie. Miasto będzie własnością IKEA, która będzie pełnić rolę właściciela. Nazywa się Strand East, zbudowane w modelu europejskiego miasta. Będzie tutaj ponad 1000 domów i 58 000 metrów kwadratowych powierzchni roboczej oraz hotel posiadający 350 pokoi.

28. Założyciel Ingvar Kamprad był jednym z najbogatszych ludzi na ziemi (jego wartość netto została oszacowana na 42,6 miliarda dolarów w 2012 roku). Jednakże, utrzymywał bardzo prosty styl życia. Mieszkał w skromnym domu w Szwecji, zatrzymywał się w niedrogich hotelach. Aby zaoszczędzić pieniądze, jeździł niedrogimi samochodami. Jego ostatni samochód był wart około 22 tysiące dolarów

29. Nie było fizycznego sklepu IKEA aż do późnych lat 50-tych. Wcześniej IKEA korzystała z wielu katalogów – firma drukuje je do dziś. IKEA rozpoczęła wydawanie katalogów w 1951 roku, ale firma nie posiadała sklepu aż do 1958 roku. Pierwszy sklep IKEA został otwarty w małej wiosce Älmhult w Szwecji.

30. W 1997 roku firma wprowadziła na rynek serię produktów dla dzieci IKEA, skierowanych do dzieci. Kolorowe i funkcjonalne wzory IKEA w naturalny sposób pasowały do dekoracji dziecięcych, akcesoriów i zabawek.

31. Zlokalizowane w Älmhult, na terenie pierwszego sklepu firmy, IKEA Museum zostało otwarte w 2016 roku. Wystawy główne koncentrują się wokół historii sklepu i jego ewolucji na przestrzeni lat.

32. Siedziba IKEA w Delft w Holandii musiała przestać oferować śniadanie za 1 euro w weekendy, ponieważ autostrady nie były w stanie poradzić sobie z ruchem, który przyciągnęła.

33. Firma zaczęła wchodzić na rynek międzynarodowy w 1963 roku, kiedy IKEA otworzyła sklep w Norwegii. W 1969 roku otworzyła sklep w Danii.

34. IKEA wywołała kontrowersje w Internecie, kiedy zmieniła krój czcionki w swoich katalogach z Futura na Verdana.

35. Obecnie na całym świecie istnieje ponad 400 sklepów IKEA. Część z nich prowadzona jest przez franczyzobiorców.

36. Głównym powodem, dla którego meble IKEA są tak niedrogie, jest ich efektywność w pakowaniu. Ich głównym celem w projektowaniu jest ustalenie, jak zapakować meble w kompaktową przestrzeń i umieścić ich więcej na każdej palecie.