AzjaCiekawostki

Ciekawostki o Afganistanie dla dzieci

Afganistan ciekawostki dla dzieci

Afganistan, kraj o ostrych skrajnościach, leży w Azji Środkowej pomiędzy Pakistanem a Iranem. Kraj ten ma surowe, pokryte śniegiem góry i pustynie. Lato jest gorące i suche, a zima mroźna.

Rolnicy uprawiają żywność na żyznych gruntach rolnych pomiędzy górami. Przez ponad 2000 lat handlowcy przechodzili przez przełęcze górskie jedwabnym szlakiem między Chinami, Indiami i Europą. W tym artykule dowiesz się o wybranych ciekawostkach, informacjach i faktach na temat Afganistanu dla dzieci.

  • Stolica: Kabul
  • Ludność: 33 miliony osób
  • Powierzchnia: 647 500 km2
  • Lokalizacja: Kraj bez dostępu do morza, położony w przybliżeniu w centrum Azji.
  • Graniczy z Pakistanem na południu i wschodzie, Iranem na południu i zachodzie, Turkmenistanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem na północy oraz Chinami na dalekim północnym wschodzie.
  • Klimat: Płaskie do półpustynnych; mroźne zimy i gorące lata
  • Języki: Pashtu 35%, afgański język perski (Dari) 50%, języki tureckie (głównie uzbecki i turkmeński) 11%, 30 pomniejszych języków (głównie bałochiński i pashai)

Afganistan został osiedlony ponad 9000 lat temu i był ściśle związany z północnym, wschodnim i zachodnim sąsiadem.

Aleksander Wielki przybył w 330 r. p.n.e., a w 642 r. islam Europy Środkowej został wprowadzony przez arabskich muzułmanów.

Ludzie żyją w Afganistanie od ponad 50 000 lat i jest to jedno z najstarszych miejsc historycznych i archeologicznych na świecie.

Wielu Afgańczyków żyje w żyznych dolinach pomiędzy górami i uprawia ziemię, a także hoduje zwierzęta. Zaledwie 20 % gruntów wykorzystywanych jest jako pola.

Lato jest gorące i suche, ale zimy są bardzo mroźne, zwłaszcza na północ od Busha hinduskiego, który znajduje się we wschodniej części kraju, w pobliżu Pakistanu i Tadżykistanu. Przez wąwozy górskie przepływa wiele rzek. Stopień śniegu i deszcz, które z basenu Hindukuszu i nigdy nie docierają do oceanu.

W ostatnich latach ograniczenia dotyczące programów telewizyjnych i rozrywki uległy złagodzeniu, a ludzie mogą swobodniej wyrażać swoje poglądy bez obawy przed karą lub cenzurą.

Najpopularniejsze sporty to krykiet i piłka nożna.

Przełęcze górskie w Afganistanie umożliwiają podróżnikom przejazd przez Azję. Kraj był ruchliwym odcinkiem jedwabnego szlaku, który kupcy podróżowali lądem między Chinami, Indiami i Europą od ponad 2000 lat.

Afganistan składa się z wielu różnych grup kulturowych i etnicznych.

Dwujęzyczność jest bardzo powszechna w kraju, a ponad 99% ludności to muzułmanie. Niewielka część ludzi w dużych miastach to Sikhowie, Hindusi lub Żydzi.

Afganistan jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów.

Kraj ten jest znany z produkcji owoców, takich jak granaty, morele, melony i wielu innych

Przemysł budowlany w Afganistanie przeżywa rozkwit, a małe nowe firmy i fabryki powoli generują zyski, co zapewnia ludziom więcej miejsc pracy i większe dochody dla rządu.

Afganistan posiada dużo gazu ziemnego i ropy naftowej, a także lit, miedź, złoto.

Kultura afgańska kładzie nacisk na osobisty honor, lojalność i silne związki z plemieniem.