Ciekawostki

43 Interesujące Ciekawostki o Psach

ciekawostki o psach

Nasze psy zawsze były naszymi najlepszymi przyjaciółmi, naszymi lojalnymi towarzyszami i co najważniejsze, naszą rodziną. Nawet najbardziej doświadczony właściciel psa będzie zaskoczony tymi kompletnie zapierającymi dech w piersiach ciekawostkami na temat naszych ukochanych towarzyszy, czyli psów.

1. Psy mają poczucie czasu. Mogą przewidywać przyszłe wydarzenia, takie jak regularne godziny spacerów.

2. Twój pies jest tak mądry jak dwulatek! Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dzieci w tym wieku wydają się mieć szczególną więź z psem rodzinnym? Może dlatego, że mówią tym samym językiem, w przybliżeniu 250 słów i gestów.

3. Najwcześniejsze europejskie rysunki psów pochodzą sprzed 12 tysięcy lat i pochodzą z rysunków w jaskiniach znalezionych w Hiszpanii.

4. Badanie przeprowadzone w UCSD stwierdza, że Twój pies może naprawdę stać się zazdrosny, gdy zobaczy, że okazujesz uczucie do innego stworzenia.

5. Psy lubią taplać się w brudzie lub śmieciach, ponieważ ten zapach maskuje ich własny zapach. Jest to szczególnie przydatne w środowisku naturalnym, kiedy starają się ukryć własny zapach.

6. Stany Zjednoczone mają największą na świecie populację psów domowych. Jest tam około 76 milionów psów.

7. Powodem, dla którego psy czasami zabierają smakołyki lub jedzenie do innego miejsca lub pokoju, jest to, że myślą, że jesteś samcem alfa w stadzie i wolą jeść w osobności, gdzie nie będziesz próbował zabierać ich jedzenia.

8. Jamniki były pierwotnie hodowane do walki z borsukami.

9. Psy, które zostały poddane kastracji lub sterylizacji żyją dłużej niż psy, które są nienaruszone.

10. Psy mają około 1700 kubków smakowych. Ludzie mają około 9000, a koty około 473.

11. Ponad połowa wszystkich prezydentów USA posiadała psy.

12. Szczenięta mają 28 zębów, po tym jak rozwijają się w pełni do ósmego tygodnia życia. Dorosłe psy mają 42 zębów, sześć siekaczy i dwa kły z przodu jamy ustnej oraz wiele trzonowców i przedtrzonowców z tyłu.

13. Psy i koty siorbią wodę w ten sam sposób.

14. Jedynym psem, który nie jest w stanie szczekać jest Basenji z Afryki Środkowej. Hałas, który wydają, gdy są podekscytowani, jest często opisywany jako jodłowanie.

15. Psy mogą widzieć w ciemności dzięki membranie w oczach psów. W siatkówce znajdują się komórki wrażliwe na światło i ruch, które potrafią odróżnić światło od cienia.

16. Istnieje ponad 12 oddzielnych mięśni, które kontrolują ruchy uszu psa.

17. Podczas gdy psy Chow Chow są dobrze znane ze swoich charakterystycznych niebiesko-czarnych języków, tak naprawdę rodzą się z różowymi językami. Podczas około 9 tygodnia stają się niebiesko-czarne.

18. Wąsy wyłapują nawet subtelne zmiany w prądach powietrznych, dostarczając szczeniakowi informacji o wielkości, kształcie rzeczy w pobliżu. Dzięki temu Twój pies może lepiej wyczuć zbliżające się niebezpieczeństwa lub zdobycze – nawet w nocy.

19. UFAW stwierdza, że średnio około 30% Dalmatyńczyków jest głuchych w jednym uchu, a 5% jest głuchych w obu. Jest to spowodowane genem piebalda, który jest odpowiedzialny za ich białą sierść i niebieskie oczy. Dalmatyńczyki z większymi ciemnymi plamami są mniej skłonne do bycia głuchymi.

20. Psy mają mokre nosy, ponieważ pomagają w absorpcji substancji zapachowych.

21. Twój pies potrafi wyczuć twoje uczucia. W rzeczywistości zmysł węchu Twojego psa jest około 100 000 razy lepszy od Twojego.

22. Psy najlepiej słyszą przy częstotliwości 8000 Hz, podczas gdy ludzie najlepiej słyszą przy częstotliwości około 2000 Hz.

23. Kształt pyska psa może wskazywać na jego długość życia. Osobniki o płaskich twarzach nie są uważane za żyjące tak długo, jak psy o spiczastych twarzach.

24. Psy mają trzy powieki. Trzecia powieka jest odpowiedzialna za uchronienie i nawilżanie oczu.

25. Termin „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” jest również używany w różnych innych językach na całym świecie.

26. Pies potrafi wyczuć strach. Kiedy człowiek jest przerażony, poci się, pies jest w stanie łatwo wyłapać tę zmianę.

27. Psy mają gruczoły potowe w tylko łapach. Znajdują się one między łapami.

28. Pod koniec piosenki Beatlesów, „A Day in the Life”, Paul McCartney nagrał ultradźwiękowy gwizdek, słyszalny tylko dla psów, tylko dla swojego szetlandzkiego owczarka.

29. Psy gonią za ogonami z różnych powodów: ciekawość, aktywność fizyczna, niepokój, instynkt drapieżny lub mogą mieć pchły.

30. Szczenięta mogą urodzić się głuche, ale szybko przewyższają nasze zdolności słuchowe. Psy mogą również słyszeć wyższe dźwięki, wykrywając zakres częstotliwości od 67 do 45 000 Hz. Ludzki zakres częstotliwości wynosi od 64 do 23 000 Hz. Zarówno u psów, jak i u ludzi, górny zakres słyszalności zmniejsza się wraz z wiekiem.

31. Psy mogą być szkolone w wykrywaniu raka i innych chorób u ludzi. Psy mogą nawet być w stanie wywęszyć komórki nowotworowe po prostu poprzez powąchanie czyjegoś oddechu.

32. Czemu pies zwija się w kulkę, kiedy śpi? To odwieczny instynkt, aby utrzymać ciepło i chronić ważne organy podczas snu.

33. Rekord świata Guinnessa dla najstarszej rasy psów należy do Saluki. Rasa pochodzi z 329 roku przed naszą erą i była trzymana jako zwierzęta królewskie w starożytnym Egipcie.

34. Psy słyszą 4 razy więcej niż ludzie.

35. Na świecie jest około 600 milionów psów. Szacuje się, że prawie 400 milionów to psy bezpańskie.

36. Twój jednoroczny szczeniak jest równie dojrzały fizycznie jak 15-letni człowiek. Oczywiście, różne rasy starzeją się nieco inaczej. Duże psy starzeją się szybciej niż małe.

37. Naukowcy uważają, że pierwszy znany na świecie pies żył 31 tysięcy lat temu. Prehistoryczny pies przypominał dużego syberyjskiego Husky’ego.

38. Psy mają marzenia! Psy i ludzie mają ten sam rodzaj snu SWS i REM). Podczas etapu REM psy mogą marzyć.

39. Psy są w stanie wyczuć tygodniowe ludzkie odciski palców.

40. To mit, który psy widzą tylko w czerni i bieli. W rzeczywistości uważa się, że psy widzą głównie w kolorze niebieskim, zielono-żółtym, żółtym i różnych odcieniach szarości.

41. 50% psów ma tendencję do bycia leworęcznymi, podczas gdy 50% są praworęczne. W przypadku ludzi 90% jest praworęcznych, a 10% leworęcznych.

42. Trzy psy przeżyły zatonięcie Titanica. Psy były w pierwszej klasie na statku. Właściciel zawinął w koc swojego psa, a wszyscy myśleli, że nosi dziecko. Uratowano również innego szczeniaka i pekińczyka.

43. Psy posiadają o wiele więcej neuronów w korze mózgowej niż koty. U psów jest około 530 milionów neuronów, a u kotów 250 milionów. Dla porównania w ludzkiej korze mózgowej jest około 16 miliardów neuronów.

Czytaj dalej: 17 ciekawostek o Yorkach