Afryka

21 ciekawostek o Demokratycznej Republice Konga

flaga

Jeśli celem planowanej podróży jest poszukiwanie dzikiej przyrody, może to być idealne miejsce. Można go porównać do lasu Amazonii, gdzie można się spodziewać różnorodności gatunków flory i fauny. Upewnij się, że jesteś nie tylko zwykłym turystą, ponieważ Demokratyczna Republika Konga (nie mylić z Republiką Konga) może zaoferować najbardziej ekscytujące, dziwne, ale i zabawne historie.

Położony w samym sercu płyty równikowej, upewnij się, że założysz płaszcz przeciwdeszczowy, ponieważ kraj ten jest znany z dużej ilości opadów atmosferycznych. Jest to również kraj na świecie, który ma największą częstotliwość burz.

Ważne i interesujące fakty o Demokratycznej Republice Konga

 1. Oficjalną nazwą kraju to Demokratyczna Republika Konga. Językiem urzędowym jest francuski.
 2. Graniczy z Republiką Środkowoafrykańską i Sudanem Południowym od północy z Ugandą, Ruandą, Burundi i Tanzanią od wschodu, Zambią i Angolą od południa, Republiką Konga od zachodu i Oceanem Atlantyckim od południowego zachodu.
 3. To kraina wielkich kontrastów – miniaturowa Afryka.
 4. Demokratyczna Republika Konga, o powierzchni 2 345 409 km2, jest jedenastym co do wielkości krajem na świecie i drugim pod względem wielkości krajem Afryki zaraz po Algierii.
 5. Kinszasa jest stolicą i największym miastem Demokratycznej Republiki Konga. Jest nad rzeką Kongo.
 6. Z dniem 1 stycznia 2017 r. ludność Demokratycznej Republiki Konga szacowano na 80 mln osób, jest to czwarty najbardziej zaludniony kraj w Afryce i osiemnasty pod względem liczby ludności kraj na świecie.
 7. Wiara w czary jest tak powszechna, że dzieci są czasami oskarżane o bycie czarownikami. Niektóre z tych dzieci zostają pobite, a inne nawet zabite. Większość jednak staje się bezdomna po opuszczeniu rodziny.
 8. Z powodu dwóch niszczycielskich wojen domowych i dekad stagnacji gospodarczej, bankomaty zaczęły pojawiać się w DRK dopiero w 2010 roku.
  DRK miała kiedyś bardzo dziwną formę waluty. Nazywany jest krzyżem Katanga. Metal wykonany jest z miedzi i ma kształt litery X. Pojedynczy krzyż Katanga, który służył do handlu w XIX i na początku XX wieku, mógł kupić 10 kilogramów mąki i sześć kurczaków. Podwoisz krzyże i kupić broń.
 9. Dwa kraje Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Konga są często określane razem jako „dorzecze Konga”. Rzeka Kongo przepływa przez nisko położony obszar w centrum i na północy regionu.
 10. Kraj ten posiada wiele portów i przystani. Do najważniejszych należą Banana, Bumba, Goma, Kindu, Mbandaka, Matadi, Bukavu, Kinszasa i Kisangani.
 11. Wykonywanie zdjęć jest niewskazane. Miejscowi są bardzo zdenerwowani, bo wierzą, że „uchwycenie wizerunku człowieka” zabiera jego ducha.
 12. Pomimo biednego i pogrążonego w konfliktach kraju DRK może poszczycić się programem kosmicznym. Prywatnie finansowane przez firmę Développement Tous Azimuts (DTA), przy znacznym wsparciu rządu, rakiety Troposphere mają w najbliższej przyszłości wysyłać ładunki w kosmos.
 13. Potężna rzeka Kongo płynie na północ, a następnie na południe przez tereny bogate w minerały, żyzne pola uprawne i lasy deszczowe.
 14. Park Narodowy Kahuzi-Biega nosi nazwę Mt. Kahuzi (3308 metrów wysokości) i Mt. Biega (2790 metrów wysokości) w południowej prowincji Kiwu, na wschód Demokratycznej Republiki Konga. Park Narodowy rozciąga się od dorzecza Konga do północno-zachodniej części Bukavu.
 15. Ogromne sawanny parku, łąki i lasy, przeplatane lasami wzdłuż brzegów rzeki i podmokłe depresje, są domem dla czterech dużych ssaków: słonia, żyrafy, hipopotama i przede wszystkim białych nosorożców. Choć jest dużo większy niż czarny nosorożec, jest nieszkodliwy. Pozostało tylko około 30 osobników.
 16. Średnia długość życia wynosi tu 48 lat.
 17. DRK wyrabia kawę i cukier oraz produkuje oleje palmowe, gumę i produkty z drewna.
 18. Przemysł tego kraju składa się z górnictwa, diamentów, przetwórstwa mineralnego i produktów konsumpcyjnych.
 19. DRK eksportuje diamenty, miedź, ropę naftową, kawę i kobalt.
 20. W DRK występuje ponad 1130 gatunków ptaków, więcej odmian niż w jakimkolwiek innym kraju Afryki. Liczne ptaki wodne, lądowe, drapieżne, owocożercze to gatunki endemiczne, które można spotkać tylko w tej części świata.
 21. Czwarta co do wielkości populacja Afryki, rozsiana po ogromnym obszarze, ludność DRK składa się z setek różnych grup, posługujących się 215 językami.