Ciekawostki

29 zaskakujących ciekawostek o Oceanie Atlantyckim

ocean atlantycki

Ocean Atlantycki graniczy z Ameryką Północną, Ameryką Południową, Europą i Afryką. Jest to drugi co do wielkości ocean na świecie, podczas gdy Ocean Spokojny jest największy.

1. Na Oceanie Atlantyckim znajduje się wiele wysp, wśród których są najbardziej znane:

  • Bahamy
  • Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)
  • Azory (Portugalia)
  • Wyspy Zielonego Przylądka
  • Grenlandia

2. Pokrywa ok. 1/5 powierzchni ziemi i pokrywa ok. 29% powierzchni wody na świecie.

3. Ocean Atlantycki został po raz pierwszy wymieniony w 450 roku p.n.e. jako Atlantis thalassa w książce Historia Herodotusa, która w języku angielskim oznacza Morze Atlantyckie.

4. Jest uważany za najmłodszy z oceanów świata.

5. Ocean Atlantycki jest najbogatszym akwenem połowowym na świecie i zawiera również bogate złoża gazu ziemnego i ropy naftowej.

6. Równik dzieli Ocean Atlantycki na Północny Ocean Atlantycki i Południowy Ocean Atlantycki i znajduje się pomiędzy Ameryką na zachód od basenu Oceanu Atlantyckiego a kontynentami Europy i Afryki na wschodzie. Równik dzieli Ocean Atlantycki na Północny Ocean Atlantycki i Południowy Ocean Atlantycki.

7. Ocean Atlantycki jest głównym łącznikiem między Europą a Ameryką. Ruch statków na tym obszarze jest znaczny. Jednocześnie posiada znaczne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego w skałach osadowych szelfu kontynentalnego, zwłaszcza na Morzu Karaibskim, Zatoce Meksykańskiej i Morzu Północnym.

8. Starożytni Grecy uważali, że jest to ogromna rzeka otaczająca świat.

9. Największą głębokością jest Głębia Milwaukee w Portoryko: 8605 metrów.

10. Średnia głębokość wynosi około 3339 metrów.

11. Im bliżej równika, tym cieplej jest woda. Wyższa temperatura 28 stopni Celsjusza jest osiągana w regionach przybrzeżnych w pobliżu równika, a minimalne temperatury wynoszą około -2 stopni Celsjusza w regionach polarnych.

12. Pierwszym oceanem, przez który przeleciał samolot, był Ocean Atlantycki. Był to również pierwszy ocean, przez który przepłynął statek.

13. Na Oceanie Atlantyckim znajduje się Trójkąt Bermudzki, który jest uważany za odpowiedzialny za wiele tajemniczych zaginięć samolotów i statków.

14. W 1912 roku Tytanic zatonął na Oceanie Atlantyckim. Podczas swojego rejsu przez Atlantyk do Ameryki uderzył w górę lodową.

15. Do stworzeń żyjących na Oceanie Atlantyckim należą: , wieloryb olbrzymi, lew morski, rozgwiazda, sum, krab atlantycki, pingwiny, żółw morski, foka szara, różne gatunki rekinów.

16. Zasoby naturalne Oceanu Atlantyckiego obejmują ropę naftową, ryby, gaz ziemny i kamienie szlachetne.

17. Ocean Atlantycki uformował się w okresie jurajskim.

18. Pierwszym statkiem, który przepłynął Ocean Atlantycki z pasażerami na pokładzie, był Cunard Line, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

19. Pierwszą kobietą, która poleciała samotnie przez Ocean Atlantycki była Amelia Earhart w 1928 roku.

20. Grenlandia jest największą wyspą na świecie i znajduje się na Oceanie Atlantyckim.

21. Ocean Atlantycki jest prawie 6,5 razy większy od Stanów Zjednoczonych.

22. Na północnym Oceanie Atlantyckim znajduje się podwodne pasmo górskie zwane Grzbietem Atlantyckim.

23. Na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki Południowej diamenty znajdują się na dnie morza.

24. Na Oceanie Atlantyckim znajduje się podwodne pasmo górskie zwane grzbietem środkowo-atlantyckim (MAR). Biegnie z północno-wschodniej Grenlandii na południowy zachód od Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce. Ten podwodny łańcuch górski biegnie przez prawie 16 tysięcy kilometrów, łamiąc jedynie powierzchnię oceanu w kilku miejscach.

25. Na południowym Atlantyku rozległy ocean pomiędzy cyplami RPA i Ameryki Południowej generuje ogromne fale i silne wiatry.

26. W 1927 roku Charles Lindbergh wykonał pierwszy samodzielny, nieprzerwany lot transatlantycki samolotem (między Nowym Jorkiem a Paryżem).

27. Atlantyk jest najbardziej słonym oceanem na świecie, jednak zasolenie powierzchni zmienia się w zależności od szerokości geograficznej i pory roku.

28. Czasami nazywany jest „czarnym Atlantykiem” ze względu na rolę, jaką pełnił w historii ludzi o ciemnej skórze, którzy często podróżowali z Afryki do Ameryki drogą morską.

29. W 2013 roku odkryto pęknięcie skorupy ziemskiej, które oznacza przyszłe połączenie kontynentu amerykańskiego i europejskiego oraz zniknięcie tego oceanu w ciągu około 220 milionów lat.