Ciekawostki

22 Interesujące Ciekawostki o Bogach Greckich

rzeźby greckie

Historie opowiadające o bogach greckich dostarczają nam szereg niezwykle ciekawych i oryginalnych postaci. Zazwyczaj wszyscy bogowie greccy mają bardzo burzliwe życiorysy, pełne intryg pełne niespodziewanych zdarzeń. Przedstawiamy 10 ciekawostek o tych niezwykle intrygujących postaciach.

1. Zeus

Królem bogów greckich był Zeus. Według mitologii poprowadził on swoich pobratymców do zwycięstwa nad tytanami, którzy byli pierwotnymi władcami Olimpu. Jako bóg piorunów i błyskawic, zsyłał on burze i huragany. Znany był również z posiadania dużego potomstwa, którego matkami były nie tylko inne boginie, ale także ziemskie kobiety. Do jego dzieci spłodzonych z ludzkimi kobietami zaliczani byli m.in. Helena Trojańska, czy król Minos.

2. Hades

Władcą podziemi oraz bogiem śmierci, według mitologii był Hades. Postrzegany był on jako przerażająca postać, dlatego w czasie modłów starożytni Grecy często odwracali wzrok oraz unikali używania jego imienia składając obietnice.

3. Posejdon

Atena oraz Posejdon rywalizowali o pozycję patrona pewnego greckiego miasta. Spór został rozstrzygnięty poprzez konkurs darów. Posejdon podarował mieszkańcom piękną wiosenną pogodę, ale słona woda boga mórz uniemożliwiała wzrost jakichkolwiek rośli. Atena wygrała konkurs, dając mieszkańcom miasta drzewo oliwne, zapewniające pożywienie, olej oraz drewno. Miasto, o które rywalizowali bogowie, od jej imienia zostało nazwane Atenami.

4. Hera

Aby żona Zeusa, Hera nie dowiedziała się o jego wielu romansach, nimfa Echo dostała zadanie odwracania jej uwagi. Gdy bogini dowiedziała się o tym, przeklęła Echo, aby powtarzała ona wyłącznie słowa wypowiedziane przez innych.

5. Ares

Bóg wojny, Ares podobno nauczył ludzkość okrucieństwa. Uczestniczył on w wielu wojnach ziemskich, gdzie niósł zamęt i śmierć, ze względu na jego upodobanie do walki „brudnej” i niesprawiedliwej. Co ciekawe, wśród samych bogów uznawany był za tchórza, którzy tylko dużo mówi. Homer ośmieszył go w „Iliadzie” opisując jego krzyki po zranieniu przez Diomedesa.

6. Prometeusz

Według mitów greckich tytan Prometeusz ulepił ludzi z gliny, a następnie okradał bogów olimpijskich w celu polepszenia ich rozwoju. Za swoje zbrodnie został ukarany przez Zeusa. Prometeusz został przywiązany do skał, gdzie w ciągu dnia orzeł zjadał jego wątrobę, która regenerowała się w ciągu nocy.

7. Pandora

Pandora została stworzona przez Zeusa jako pierwsza ludzka kobieta. Miała to być kara dla Prometeusza za jego kleptomanię. Pandora jest znana z otworzenia pudełka, w którym uwięzione było całe zło świata.

8. Apollo

Apollo znany był z posiadania wielu partnerek i partnerów. Fakt, że pochodził z Olimpu, wiązał się z tym, że równie często jego zaloty były odrzucane przez ludzi. Pewnego razu próbował on uwieść księżniczkę trojańską, Kasandrę, obdarzając ją darem widzenia przyszłości. Księżniczka nie odwzajemniła jednak miłości boga za co, rzucił on na nią klątwę, przez którą nikt nigdy nie uwierzy w jej proroctwa.

9. Atena

Atena została narodzona z głowy Zeusa, po tym, jak połknął on ją wraz z jej matką. Została uwolniona, po tym, jak głowa Zeusa została rozbita młotkiem.

10. Persefona

Zeus był znany z przybierania zwierzęcej postaci, aby uwodzić kobiety. Aby przekonać do siebie Persefonę, przemienił się w węża, dla Asterii został orłem, dla Europy bykiem, a dla Eurymedusy mrówką.

11. Hefajstos

Hefajstos, zwany też Hefajstem, to bóg w mitologii greckiej, który był znany jako bóg ognia i kowalstwa. Uważany był za syna Zeusa i Hery, ale według niektórych wersji mitów był niechcianym dzieckiem Hery, które zostało odrzucone przez nią i upadło na ziemię, co spowodowało, że Hefajstos urodził się z kalectwem.

12. Hestia

Hestia to bogini z mitologii greckiej, która była uważana za opiekunkę domowego ogniska i żywiołu ognia. Uważana była za jedną z głównych bogiń olimpijskich, chociaż nie brała udziału w wielu mitach i nie była często przedstawiana w sztuce.

13. Hermes

Hermes to bóg z mitologii greckiej, który był znany jako patron handlu, kupców, złodziei, podróżników i posłańców. Uważany był za syna Zeusa i nimfy Maai. Był również uważany za opiekuna sportowców, pośrednika między bogami a ludźmi oraz przewodnika dusz zmarłych do Hadesu.

14. Dionizos

Dionizos, zwany też Bachusem, to bóg w mitologii greckiej, który był uważany za boga wina, płodności, teatru i ekstazy. Uważany był za syna Zeusa i Semele, a jego narodziny były szczególnie dramatyczne, ponieważ Semele zginęła z powodu nadmiernego blasku Zeusa.

15. Demeter

Demeter to bogini z mitologii greckiej, która była uważana za opiekunkę ziemi uprawnej, zbiorów i plonów. Uważana była za córkę Kronosa i Rei oraz matkę Persefony, która została porwana przez Hadesa. Demeter była uważana za bardzo wpływową boginię, ponieważ kontrolowała plony i żniwa. Według mitologii zrozpaczona po porwaniu córki, Demeter zaprzestała sprawowania swoich obowiązków, co doprowadziło do zimy na ziemi. Ostatecznie udało się ją przekonać do powrotu do swojej roli, ale pod warunkiem, że Persefona będzie mogła odwiedzać ją przez część roku.

16. Artemida

Artemida to bogini z mitologii greckiej, która była uważana za opiekunkę dzikiej przyrody, łowów, księżyca i dziewictwa. Uważana była za córkę Zeusa i Leto oraz siostrę Apollina. Artemida była znana z polowań i związana była z łukiem i strzałami. Według mitologii była również opiekunką dziewic i była uważana za jedną z dziewiczych bogiń. Jej kult był popularny w starożytnej Grecji, a wiele młodych dziewcząt modliło się do niej o ochronę i powodzenie w życiu.

17. Afrodyta

Afrodyta to bogini z mitologii greckiej, która była uważana za boginię miłości, piękna, płodności i seksualności. Uważana była za córkę Zeusa i Dione oraz żonę Hefajstosa, choć uważano, że miała wiele kochanków, w tym Adonisa i Aresa. Afrodyta była znana z piękna i urody oraz uważana była za patronkę miłości i romansów. Urodziła się z morskiej piany i była uważana za jedną z najpiękniejszych bogiń greckich. Jej kult był popularny w starożytnej Grecji, a wiele młodych kobiet i mężczyzn modliło się do niej o powodzenie w miłości i romantyczne przygody.

18. Morfeusz

Morfeusz to postać z mitologii greckiej, uważana za bóstwo snów i marzeń. Był synem Hypnosa, boga snu, i uważany był za jednego z Oneiroi, czyli bóstw odpowiedzialnych za sny i marzenia. Morfeusz miał zdolność kształtowania snów i wpływania na ich treść. Mógł przybierać różne postaci, aby wprowadzać ludzi w sny, a jego imię pochodziło od greckiego słowa oznaczającego „kształt” lub „kształtować”. Uważano, że Morfeusz miał również moc uzdrawiania i był często wykorzystywany w starożytnej medycynie.

19. Nike

Nike to bogini z mitologii greckiej, która była uważana za personifikację zwycięstwa. Była często przedstawiana jako piękna kobieta ze skrzydłami i wieniec zwycięstwa na głowie. Nike była szanowana przez Greków jako opiekunka zwycięstw i triumfów wojennych, sportowych i innych dziedzinach życia. Wielu ludzi modliło się do niej przed bitwami lub zawodami sportowymi, aby uzyskać jej poparcie i wsparcie. Nike była uważana za córkę tytana Pallas i najczęściej identyfikowana z boginią Ateną.

20. Nemezis

Nemezis to bogini z mitologii greckiej, która była uważana za personifikację zemsty i sprawiedliwości boskiej. Była często przedstawiana jako kobieta trzymająca w ręku wagę, symbolizującą równowagę między dobrem a złem. Nemezis była szanowana przez Greków jako bogini, która miała na celu przynoszenie sprawiedliwości i równowagi w życiu ludzi. Była uważana za córkę Nyks, bogini ciemności, i uważano, że kontrolowała los i przeznaczenie ludzi.

21. Zefir

Zefir to bóg wiatru z mitologii greckiej, który był uważany za personifikację łagodnego i delikatnego wiatru zachodniego. Był synem tytana Astrajosa i bogini Eos, uważany był za brata innych bogów wiatrów, takich jak Boreasz, Euros i Notos. Zefir miał moc kontrolowania wiatru zachodniego, który uważano za łagodny i przyjemny dla ludzi. Często używał swojej mocy, aby pomagać żeglarzom i podróżnikom na morzu, a także wpływał na klimat i pogodę w różnych częściach Grecji.

22. Eros

Eros to bóg miłości i pożądania w mitologii greckiej, uważany za syna Afrodyty i Aresa lub Zeusa i Hermesa. Był przedstawiany jako młody chłopiec z łukiem i strzałami, którym rzucał w serca ludzi, aby rozniecać w nich płomień miłości i pożądania. Eros był uważany za jednego z najbardziej wpływowych bogów greckich, ponieważ jego moc wpływała na życie ludzi i bogów. Był często przedstawiany jako bóg, który przynosi szczęście i radość, ale również może powodować cierpienie i ból, gdy jego strzały trafiały w niewłaściwe osoby.