AfrykaCiekawostki

43 interesujące informacje, fakty, ciekawostki o Angoli

angola

Angola, położona w południowej Afryce, znajduje się pod silnym wpływem kultury portugalskiej i brazylijskiej, tworząc piękną mieszankę własnej tożsamości. Ludowa Republika Angoli uzyskała niepodległość w 1975 roku, a jej stolicą jest Luanda.

1. Graniczy z Namibią na południu, Republiką Konga na północy i połową części wschodniej, podczas gdy Zambia obejmuje drugą połowę.

2. Choć zamieszkana od epoki paleolitu, to co dziś jest Angolą, zostało ukształtowane przez portugalską kolonizację. Zaczęło się od osiedli nadmorskich i punktów handlowych, które przez wieki ograniczały się do osadnictwa przybrzeżnego i punktów handlowych założonych od XVI wieku.

3. W XIX wieku osadnicy europejscy powoli i niezdecydowanie zaczęli osiedlać się w środku Kraju.

4. Kolonia portugalska, która stała się Angolą, nie miała obecnych granic aż do początku XX wieku z powodu oporu takich grup jak Cuamato, Kwanyama i Mbunda.

5. Wieloryb (Balaenoptera physalus), zwany również płetwakiem. Jest to drugie co do wielkości zwierzę po wielorybie błękitnym, jeden z zagrożonych gatunków występujących w Angoli.

6. Semba, jeden z najpopularniejszych angolskich stylów muzycznych, wpłynął na kilka innych rodzajów muzyki, w tym na sambę Brazylijską.

kanion

7. Angola jest państwem członkowskim Organizacji Narodów Zjednoczonych, OPEC, Unii Afrykańskiej, Wspólnoty Państw Portugalskojęzycznych oraz Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju.

8. Jest krajem wieloetnicznym, zamieszkałym przez 25,8 miliona ludzi, obejmującym grupy plemienne,. Kultura Angoli odzwierciedla wieki rządów portugalskich, w przewadze języka portugalskiego i Kościoła katolickiego.

9. Miss Universe 2011 pochodzi z Angoli – Leila Luliana da Costa Vieira Lopes, znana po prostu jako „Leila Lopes”.

10. Angola jest miejscem narodzin dredów.

11. Kraj ten zamieszkuje stosunkowo młoda ludność, gdyż prawie 70% ludności ma mniej niż 24 lata. Można to przypisać wojnie domowej, która wybuchła w latach 1975-2002, kiedy to szacunkowo milion osób straciło życie zarówno w czasie wojny, jak i w wyniku chorób i głodu w kraju dotkniętym wojną. Jednak wskaźnik urodzeń nadal należy do najwyższych na świecie.

drzewo

12. Do Angoli można łatwo dojechać autobusem z Namibii. Dotarcie tam drogą lądową z Zambii i DRK może być trudne.

13. Napiwki nie są standardową praktyką w Angoli. Jeśli zostawisz napiwki, nie powinno to być więcej niż 10% rachunku – i nie musi to być w gotówce.

14. Handel niewolnikami był praktykowany we wczesnej historii Angoli, z takimi plemionami jak Imbangala i Mbundu jako handlarze niewolnikami oraz z portami wybudowanymi w Luandzie i Bengueli.

15. Portugalczycy położyli kres handlowi niewolnikami w 1836 roku, po tym jak Brazylia, z którą Angola handlowała niewolnikami, uzyskała niepodległość od Portugalii.

16. Angola posiada diamenty, ropę naftową, złoto, miedź i bogatą przyrodę, lasy i paliwa kopalne. Od czasów niepodległości ropa naftowa i diamenty są najważniejszym zasobem gospodarczym.

17. Podczas gdy diamenty stanowią znaczny odsetek eksportu kraju, większość dochodów z eksportu diamentów jest tracona w wyniku przemytu.

18. Rolnictwo małoobszarowe i plantacyjne dramatycznie spadły podczas wojny domowej w Angoli, ale zaczęły się odbudowywać po 2002 roku.

19. W 2004 roku Exim Bank of China zatwierdził linię kredytową w wysokości 2 mld USD dla Angoli, z przeznaczeniem na odbudowę infrastruktury Angoli i ograniczenie wpływu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

20. Chiny są największym partnerem handlowym Angoli i celem eksportu, jak również czwartym co do wielkości źródłem importu. Dwustronny handel osiągnął w 2011 roku wartość 27,67 mld USD, co oznacza wzrost o 11,5% w stosunku do roku poprzedniego.

21. Import z Chin, głównie ropy naftowej i diamentów, wzrósł o 9,1% do 24,89 mld USD, podczas gdy eksport Chin do Angoli, w tym produktów mechanicznych i elektrycznych, części maszyn i materiałów budowlanych, wzrósł o 38,8%.

22. Rolnictwo i leśnictwo to obszar potencjalnych szans dla kraju. Organizacja African Economic Outlook stwierdza, że „Angola potrzebuje 4,5 miliona ton zboża rocznie, ale uprawia tylko około 55% zboża, które potrzebuje, 20% ryżu i tylko 5% pszenicy, którą potrzebuje”

23. Ponadto Bank Światowy szacuje, że „mniej niż 3% obfitej żyznej ziemi Angoli jest uprawiane, a potencjał ekonomiczny sektora leśnego pozostaje w dużej mierze niewykorzystany.

 

droga

24. Po dziesięcioleciach wojen domowych Angola stała się jednym z najbogatszych krajów Afryki, z PKB wynoszącym 194 miliardy dolarów i PKB na mieszkańca wynoszącym 6500 dolarów. Uznawany za szósty najbogatszy w Afryce, z potencjałem do wspinania się po szczeblach w nadchodzących latach, jego ogromnymi zasobami ropy i gazu oraz kamieniami szlachetnymi. Eksport rolniczy również przyczynił się do wzrostu zamożności kraju.

25. Angola ma najwyższy wskaźnik śmiertelnoś) na świecie – na każde 1000 osób rocznie przypada 23,4 zgonów (statystyki z 2011).

26. Park Narodowy Iona – największy park narodowy Angoli, graniczący z oceanem Atlantyckim z przepięknymi wydmami pustynnymi, obfitością życia ptaków i powolnym odrabianiem większych ssaków po poważnych kłusownikach podczas wojny.

27. Jeden z najpiękniejszych cudów natury Afryki, Ruacana Falls, znajduje się w Angoli.

skały

28. Kuba odegrała zasadniczą rolę w walce Angoli o niepodległość, dostarczając bojownikom broń. Jednym z rezultatów spuścizny Fidela Castro jest uwolnienie w 1970 roku 36 tysięcy żołnierzy do walki i wspierania Ruchu Ludowego na rzecz Wyzwolenia Angoli (MPLA). Pomogło to w osiągnięciu niepodległości Angoli.

29. Kubański przywódca rewolucji Ernesto Che Guevara został wysłany przez kubańskiego prezydenta Fidela Castro, aby zaoferować wsparcie techniczne angolskim oddziałom rebeliantów.

30. Wysokie tempo wzrostu Angoli jest napędzane przez sektor naftowy, który wykorzystał wysokie międzynarodowe ceny ropy naftowej.

31. Stolica Luandy jest obecnie najdroższym miastem na świecie – jak dotąd. Zapomnij o Tokio,
czy Moskwie. Znana również jako „Paryż Afryki” – ten tytuł najwyraźniej wynika z wyrafinowanej kultury i atmosfery miasta.

32. Średnia długość życia mężczyzn i kobiet wynosi 54,59 roku.

wodospad i tęcza

33. Rucana spada w Angoli jest jednym z największych wodospadów na kontynencie, zarówno pod względem objętości, jak i szerokości.

34. Gospodarka wzrosła o 18% w 2005 roku, 26% w 2006 roku i 17,6% w 2007 roku. Z powodu światowej recesji gospodarka skurczyła się w 2009 r. o około 0,3 %.

35. Bezpieczeństwo wynikające z porozumienia pokojowego z 2002 roku. doprowadziło do przesiedlenia 4 mln ludzi, co doprowadziło do znacznego wzrostu produkcji rolnej.

36. Siły zbrojne Angoli należą do najlepiej wyposażonych w regionie i obejmują armię, marynarkę wojenną i siły powietrzne.

37. Roczny budżet obronny kraju wynosi około 7 miliardów dolarów, co odpowiada 5,25% jego PKB.

38. Policja Narodowa Angoli składa się z ponad 9000 oficerów, z czego 6000 to oficerowie patrolowi.

zachód słońca

39. W kraju brakuje mężczyzn i nie jest niczym niezwykłym, że mężczyzna ma kilka żon. Mężczyźni idą na wojnę, podczas gdy kobiety zostawały w domach.

40. Chociaż poligamia jest powszechnie praktykowana i akceptowana, nie jest uznawana przez prawo. Prawdopodobnie po wzroście młodszego pokolenia, może to ostatecznie zrównoważyć nierówność płci.

41. W przeciwieństwie do innych walut, Kwanza Angoli nie może być wywożona poza granice kraju.

42. Fotografowanie budynków rządowych, obiektów wojskowych i innych tego typu obiektów jest nielegalne w Angoli.

43. Angola to ogromny kraj, a klimat na północy jest znacznie bardziej tropikalny niż na suchym południu. Pora deszczowa na północy trwa zazwyczaj od listopada do kwietnia.