Afryka

10 mało znanych ciekawostek o Nigerii

dziecko z Nigerii

Jako kraj różnorodności i możliwości. Nigeria jest znana jako dom gościnności i uważana jest za centrum konferencyjne i ośrodek nerwowo-kulturalny Afryki. Ale czy wiesz, że Nigeria również jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki – Nigeria liczy 186 mln mieszkańców, co stanowi ponad 2% ludności świata. Oznacza to, że zasadniczo 1 osoba na 50 ludzi na świecie to Nigeryjczyk!

1. Nigerski przemysł filmowy, nazywany Nollywood, jest drugim co do wielkości na świecie pod względem produkcji, produkujący od 1000 do 2000 filmów rocznie, którego roczny obrót wynosi około 250 milionów dolarów.

2. Wielojęzyczne i wielokulturowe – w Nigerii istnieje ponad 500 grup etnicznych, z których trzy największe to Hausa, Igbo i Yoruba. Chociaż język urzędowy jest językiem angielskim, w Nigerii posługują się ponad 600 różnymi językami etnicznymi.

3. Nigeria była pierwszym krajem afrykańskim, który zdobył Złoty Medal w Olimpijskim Turnieju Piłkarskim. Reprezentacja narodowa zdobyła Puchar Narodów Afryki trzykrotnie.

4. Lagos jest najbardziej zaludnionym miastem Nigerii.

5. Około połowa Nigeryjczyków jest muzułmanami, a około 40% to chrześcijanie.

6. Nigeria jest jednym z kolejnych krajów „N-11”, zidentyfikowanych przez ekonomistę Goldmana Sachsa, Jima O’ Neilla. Przy znacznym potencjale wzrostu podobnym do gospodarek wschodzących BRIC, Nigeria ma być jedną z największych gospodarek świata w XXI wieku.

7. Podczas gdy niektóre kultury uważają, że to niegrzeczne, aby nie patrzeć komuś w oczy, w Nigerii, zwyczajowo nie patrzy się w czyjeś oczy.

8. Nigeria ma prężnie rozwijający się przemysł mody, a targi Arise Magazine, które prezentują afrykańskich projektantów, są obecnie stałym elementem New York Fashion Week.

9. W Nigerii znajduje się największy pojedynczy monument w Afryce – Sungbo’s Eredo, który był również największym miastem średniowiecznego świata.

10. Podobnie jak w innych krajach afrykańskich lewa ręka jest uważana za „brudną” przez Nigeryjczyków. Jedzenie, uścisk dłoni, przekazywanie lub przyjmowanie przedmiotów lewą ręką jest w złym guście.