Afryka

18 ciekawostek i faktów o wyspie Lanzarote

Lanzarote

Lanzarote to hiszpańska wyspa, najbardziej wysunięta na wschód od Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim. Znajduje się około 125 kilometrów od wybrzeża Afryki i jest czwartą co do wielkości wyspą Wysp Kanaryjskich, która zajmuje powierzchnię 845,94 km2 i liczy 144 tys. mieszkańców.

Wyspa jest najbardziej znana z pięknych plaż i krajobrazu podobnego do Marsa. Jest jednak wiele innych niesamowitych rzeczy, których ludzie nie wiedzą o tej wyspie.

1. To co uformowało wyspę to lawa z erupcji wulkanicznej 15 milionów lat temu. Rezultatem tego jest wspaniała sceneria, którą można dziś zobaczyć.

2. Wyspa Lanzarote ma swój własny region winiarski, zwany La Geria. Krajobraz pozwala na uprawę winorośli przy silnych wiatrach, a asortyment win wytrawnych i słodkich jest znany jako doskonały.

3. Największe odnotowane erupcje miały miejsce w latach 1730-1736. Jedyny aktywny wulkan znajduje się obecnie w Parku Narodowym Timanfaya, nazwanym na cześć samego wulkanu.

El Golfo    

4. Pomiędzy majem a wrześniem jest zazwyczaj 0 dni deszczu. Jest to idealne miejsce na letni wypoczynek dla szukających przygód rodzin. Temperatury osiągają wartości od 22°C do 28°C, przy czym najniższe temperatury osiągają przyzwoite 17°C.

5. Oprócz ptaków i gadów na wyspie żyje niewiele gatunków kręgowców. Brak dzikich zwierząt wynika z klimatu i niedoboru wody.

6. Jest to raj dla surferów. Popularne miejsca do surfowania to Caleto Caballo i Caleta de Famara, podczas gdy windsurferzy będą mieli wszystko, czego potrzebują na plaży Los Cucharas.

7. Krajobraz Lanzarote jest tak uderzający, że był wykorzystywany jako sceneria dla wielu filmów, programów telewizyjnych i reklam. Na Lanzarote sfilmowano takie filmy jak „Dinosaurs Ruled the Earth” i „Journey to the Center of the Earth”. Seriale telewizyjne, takie jak „Doctor Who” i „Search for Treasure Island” również prezentowały wspaniałe tło Parku Narodowego Timanfaya.

8. Ponad 500 rodzajów roślin przystosowało się do niedoboru wody na wyspie. Niektóre z tych gatunków to winorośle.

9. El Golfo (Zielona Laguna) leży na zachodnim wybrzeżu Lanzarote w czerwonych klifach. Powstała, gdy woda morska zalała stary krater wulkaniczny. Woda jest zielona w wyniku działania glonów w wodzie. Wokół laguny znajduje się tętniący życiem zielony minerał o nazwie oliwin, który stał się popularny wśród geologów i producentów biżuterii.

10. Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote znajduje się w samym sercu obszaru dotkniętego erupcjami wulkanicznymi w 1700 roku. Niezwykłe wulkany i surrealistyczne pola lawy są obowiązkowym miejscem do odwiedzenia.

11. Park Narodowy Timanfaya ma odzwierciedlać powierzchnię księżyca, tak bardzo, że zdjęcia tego obszaru były badane przez astronautów Apollo przed wyjazdem na Księżyc, aby mogli oni zorientować się z czym mogą się spotkać.

12. Lanzarote ma dolinę tysiąca palm. Ten piękny opis to kolejna nazwa Doliny Harii, w której znajduje się najgęstsza na świecie koncentracja kanaryjskich palm. Dlaczego jest tak wiele palm? Historycznie zasadzono dwie palmy dla każdego urodzonego chłopca i jedną dla każdej dziewczynki, dosłownie wypełniając tę przepiękną dolinę bujną roślinnością.

13. Na wyspie często wieją silne wiatry, więc winorośl otoczona jest kamiennym murem, który chroni ją przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Bariera ta pomaga również winoroślom zbierać rosę i opady deszczu.

14. Brytyjski zespół The Stone Roses sfilmował tu swoje teledyski dla Fools Gold i I Wanna Be Adored.

15. Populacja Lanzarote w 1768 roku wynosiła zaledwie 9.675 mieszkańców, a w 1900 roku podwoiła się do 18.331 mieszkańców. Przełamali ono barierę 100 tys. w 2001 roku.

16. Arrecife jest najbardziej zaludnioną gminą z 57 tys. mieszkańcami, następnie Teguise 21 tys. i Tias 20 tys. Haria jest najmniejsza, z 4 tys. mieszkańcami.

17. W Lanzarote w ciągu ostatnich pięciu lat rocznie rodziło się około 1400 osób.

18. Steki można gotować na skałach w parku narodowym Timanfaya. W najpopularniejszej atrakcji Lanzarote, park posiada niesamowite wulkany i surrealistyczne pola lawowe, ale jedną z najciekawszych rzeczy w parku jest to, że ciepło wulkanu jest wykorzystywane do gotowania steków i ryb dla gości. Grill składa się po prostu z dziewięciu warstw skał wulkanicznych, które bardzo dobrze nadają się do gotowania.

Znacie więcej interesujących informacji i ciekawostek o Lanzarote? Napisz o nich w komentarzu na dole.