AfrykaCiekawostki

32 Ciekawostki o Seszelach

Seszele, wyspiarska republika na zachodnim Oceanie Indyjskim, składająca się z około 115 wysp, z bujną tropikalną roślinnością, pięknymi plażami i szeroką gamą życia morskiego.

1. Seszele, jeden z najmniejszych krajów świata, składa się z dwóch głównych grup wysp: grupy Mahé składającej się z ponad 40 centralnych, górskich wysp granitowych oraz drugiej grupy ponad 70 zewnętrznych, płaskich wysp koralowych.

2. Stolica Seszeli jest najmniejszą stolicą świata. Całe miasto można zwiedzać pieszo w mniej niż jeden dzień.

3. Seszele nie są najmniejszym wyspiarskim krajem na świecie. W rzeczywistości istnieje ponad 30 narodów i terytoriów, które są mniejsze niż Seszele. Seszele są jednak najmniejszym krajem w całej Afryce, z zaledwie 452 kilometrami kwadratowymi, tworzącymi cały kraj.

4. Seszele znajdują się 1500 km na wschód od kontynentalnej Afryki Wschodniej.

5. W pobliżu wyspiarskie kraje i terytoria obejmują Komory, Majottę , Madagaskar, Reunion i Mauritius na południu.

6. Na Seszelach są trzy języki urzędowe: Seychellois Creole, angielski i francuski.

7. Na dzień 1 stycznia 2017 r. ludność Seszeli szacowana jest na 97551 osób. Jest to najmniejsza populacja jakiegokolwiek suwerennego kraju afrykańskiego.

8. Seszele są 189 co do wielkości krajem na świecie pod względem powierzchni ziemi z 459 km2 powierzchni. Jest to najmniejszy suwerenny kraj w Afryce.

9. Wyspy rozciągają się na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej o powierzchni 1 374 000 kilometrów kwadratowych

10. Wyspa Mahé jest największą wyspą i ma skalisty krajobraz z wąskim pasem wybrzeża. Położony na wyspie Mahé o wysokości 905 metrów Morne Seychellois jest najwyższym szczytem na Seszelach.

11. Victoria jest stolicą Seszeli i znajduje się po północno-wschodniej stronie wyspy Mahé. Miasto zostało założone jako siedziba brytyjskiego rządu kolonialnego.

12. Długość linii brzegowej wysp wynosi 491 km.

13. Seszele są znane ze wspaniałych plaż, które są główną atrakcją dla turystów.

14. Spośród około 200 gatunków roślin występujących na Seszelach, około 80 jest unikalnych na wyspach, w tym sosny, kilka odmian meduz, czy Lodoicja seszelska – który znajduje się tylko na dwóch wyspach – produkuje owoc, który jest jednym z największych i najcięższych. Jest ceniony przez wiele kultur azjatyckich za afrodyzjak, lecznicze i inne właściwości. Masa nasion wynosi około 15 kilogramów.

15. Dzika przyroda obejmuje niezwykle zróżnicowany wachlarz życia morskiego, w tym ponad 900 zidentyfikowanych gatunków ryb. Na wyspach zamieszkują również żółwie morskie i żółwie olbrzymie.

16. Republika Seszeli składa się ze 115 wysp, w większości niezamieszkałych, na Oceanie Indyjskim.

17. Wyspy były wykorzystywane głównie przez piratów do czasu przejęcia kontroli przez Francuzów w latach 50-tych XVII wieku. Następnie nazwano je imieniem Jeana Moreau de Séchellesa, ministra finansów pod przewodnictwem Ludwika XV.

18. Ian Fleming, słynny autor Jamesa Bonda, przybył na Seszele w 1958 roku, aby znaleźć inspirację do kolejnego rozdziału sagi Jamesa Bonda.

19. Książę Wilhelm i Kate Middleton spędzili miesiąc miodowy na Wyspie Północnej Seszeli, miejscu, które wcześniej odwiedzili David i Victoria Beckham.

20. Prawie połowa ograniczonego obszaru w kraju jest zajęta przez parki narodowe i rezerwaty. Stanowi to wsparcie dla różnych polityk rządu w zakresie ochrony środowiska i ekosystemów oraz ich ochrony.

21. Praslin jest drugą co do wielkości wyspą Seszeli o powierzchni 38 kilometrów kwadratowych. Praslin co roku przyciąga wielu turystów, ponieważ na wyspie znajduje się wiele pięknych plaż i egzotycznych gatunków ptaków.

22. Wyspa Praslin została nazwana imieniem Cesara Gabriela de Choiseul, który był księciem Praslin.

23. Seszele mają wyższy odsetek ludności w więzieniach niż jakikolwiek inny kraj.

24. Seszelskie siły obronne składają się z armii, straży przybrzeżnej i straży narodowej. Nie ma poboru i służba wojskowa jest dobrowolna.

25. Podstawą systemu szkolnego jest bezpłatna, obowiązkowa, 10-letnia publiczna edukacja szkolna.

26. Na Seszelach jest bardzo mało ziemi uprawnej, a większość żywności jest importowana.

27. Wieża zegarowa w Wiktorii, czyli Lorloz, lepiej znana w Creole, została oficjalnie zainaugurowana 1 kwietnia 1903 roku. Wieża zegarowa jest elegancką repliką zegara, który po raz pierwszy został wzniesiony w Londynie w 1897 roku na skrzyżowaniu Victoria Street i Vauxhall Bridge Road, w pobliżu stacji Victoria.

28. 29 czerwca 1976 r. Republika Seszeli została uznana za niezależną od Wielkiej Brytanii.

29. Archipelag został odkryty po raz pierwszy przez Vasco Da Gama w 1502 roku.

30. Seszele są również domem dla największego na świecie kraba lądowego, kraba kokosowego o długości 90 centymetrów.

31. Tuńczyk w puszkach stanowi 50 procent całkowitego eksportu Seszeli.

32. Wyspa Ptasia na Seszelach jest domem dla Esmeraldy, najcięższego żółwia na świecie.