AfrykaCiekawostki

Gwinea Równikowa ciekawostki oraz informacje

Gwinea Równikowa flaga

Gwinea Równikowa jest małym krajem bogatym w ropę naftową, położonym na zachodnim wybrzeżu Afryki. Składa się z terytorium stałego lądu zwanego Rio Muni oraz pięciu wysp: Bioko, Corisco, Annobón, Elobey Chico i Elobey Grande. Mieszka tutaj 1,2 miliona ludzi. Poniżej przedstawiamy interesujące fakty i ciekawostki o Gwinei Równikowej.

1. Jest to najmniejszy kraj afrykański, który należy do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Większość krajów afrykańskich obejmuje bardzo duży obszar, z wyjątkiem niektórych państw wyspiarskich, narodów nadbrzeżnych i Gwinei Równikowej.

2. 12 listopada 1968 roku kraj ten został członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

3. Ropa naftowa odpowiada za 69% eksportu, a za nią plasuje się gaz ropopochodny, który odpowiada za 23% eksportu.

4. Gwinea Równikowa jest trzecim największym eksporterem ropy naftowej w Afryce Subsaharyjskiej.

5. Bata jest największym miastem w Gwinei Równikowej i była wcześniej stolicą kraju.

6. Bioko jest największą wyspą, na której znajduje się stolica kraju, Malabo.

7. Linia brzegowa Gwinei Równikowej ma 296 km długości.

8. W 1900 roku kontynentalny kontynent Gwinei Równikowej stał się kolonią hiszpańską.

9. Gwinea Równikowa uzyskała niepodległość 12 października 1968 r. po 190 latach hiszpańskiej okupacji.

10. Prawie 20% kraju to tereny chronione pod względem środowiskowym.

11. Pierwszymi mieszkańcami regionu, który jest obecnie Gwineą Równikową, są prawdopodobnie Pigmeje.

12. Jest to jeden z jedynych narodów na świecie, który nie ma stolicy na kontynencie. Obecna stolica, Malabo nie znajduje się w kontynentalnym regionie kraju.

13. Obecną stolicą Gwinei Równikowej jest Malabo, położone w prowincji Bioko Norte na wyspie Bioko, zaledwie 35 kilometrów od wybrzeża Kamerunu. To miasto ma ponad 187 000 mieszkańców.

14. Jest to 141. największy kraj na świecie pod względem powierzchni lądowej z 28 050 km2.

15. Największa wyspa, Bioko, znajduje się 32 kilometry od wybrzeża Kamerunu. Jest to wyspa wulkaniczna o powierzchni około 2 018 kilometrów kwadratowych.

16. 93% ludności wyznaje chrześcijaństwo, z czego większość stanowią katolicy (87%). 2% ludności wyznaje islam, podczas gdy pozostałe pięć procent stanowią grupy praktykujące animizm, wiarę Bahá’í i inne przekonania.

17. Gwinea Równikowa ma jeden uniwersytet, Universidad Nacional de Guinea Ecuatorial, główny kampus znajduje się 8 kilometrów od Malabo.

18. Playa Arena Blanca jest jedyną białą piaszczystą plażą na wyspie Bioko i znajduje się godzinę jazdy samochodem od Malabo.

19. Gwinea Równikowa jest jedynym krajem w Afryce, w którym język hiszpański jest językiem urzędowym.

20. Portugalscy koloniści i bezskutecznie próbowali zorganizować przemysł trzciny cukrowej. Później kontrolę sprawowali Hiszpanie, chociaż próby kolonizacji były w dużej mierze nieudane. Kontrolę miastem Malabo sprawowali Brytyjczycy, którzy wykorzystywali ten obszar do walki z handlem niewolnikami.

21. Zdecydowana większość mieszkańców żyje w ubóstwie. Bogactwo w tym kraju nie jest rozdzielane pomiędzy ludność. W rzeczywistości większość mieszkańców żyje w ubóstwie i żyje bez dostępu do czystej wody pitnej. Około 20% jej dzieci umiera przed ukończeniem 5 roku życia.

22. Gwinea Równikowa jest jedynym suwerennym państwem afrykańskim, w którym język hiszpański jest językiem urzędowym. 68% Gwinejczyków Równikowych posługuje się tym językiem.