Afryka

Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić na Teneryfie

Teneryfa to przepiękna wyspa na Oceanie Atlantyckim, która należy do Hiszpanii. Co warto zobaczyć i zwiedzić na Teneryfie, będąc tu na wakacjach? Oto najlepsze atrakcje na Teneryfie.

1. Park Narodowy Teide

Park Narodowy Teide

To idealne miejsce dla wielbicieli wulkanów oraz niesamowitych dzieł natury. Teide to wulkan, który znajduje się w samym sercu Teneryfy, a jego wysokość to prawie cztery tysiące metrów. Jego erupcje utworzyły unikalne pole o średnicy piętnastu kilometrów.

Warto wiedzieć, że jest to najczęściej odwiedzany park narodowy w Europie i wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromne pole lawowe leży przede wszystkim na wysokości większej niż dwa tysiące metrów. Żyje tu wbrew pozorom wiele roślin oraz zwierząt. Dla turystów przygotowano wiele tablic informacyjnych, z których można sporo dowiedzieć się o tym miejscu.

2. Loro Park

Delfiny

Co za fantastyczny dzień. Muszę przyznać, że wieloryby i pokazy delfinów były najlepszą częścią tej wizyty. Możesz tutaj spędzić całe dnie, aby docenić to miejsce. Park ma kilka stacji, gdzie można dostać się do pokazów w określonych godzinach, ale w międzyczasie można wędrować patrząc na tygrysy, goryle, lwy, pingwiny i akwaria.

3. Siam Park

Siam Park

Jest tyle do zrobienia w Siam Park. Znajdziemy tutaj wspaniałe zjeżdżalnie wodne, ogromny basen z falami. Wiele obszarów do relaksu. Wczesny przyjazd w celu uniknięcia kolejek to nie lada wyzwanie, ale warto odwiedzić to miejsce. Park jest czysty i posiada przejażdżki dla wszystkich grup wiekowych.

4. Playa del Duque

plaża Playa del Duque
źródło: giggel / Wikiepdia

Jedna z moich ulubionych plaż. Ta mała plaża jest wspaniałym miejscem do zwiedzania i spędzania wolnego czasu. Piasek jest pięknie biały, a morze jest błękitne i czyste. Są tutaj ratownicy, dzięki czemu plaża jest bezpieczna.

5. Piramide de Arona

Piramide de Arona

Spektakularne widowisko. błyskotliwa gra świateł, poza tym, że choreografia jest jedną z najlepszych, jakie widziałem. Niesamowite – jeden z najlepszych koncertów, jakie kiedykolwiek widziałem. Czegoś, czego nie można przegapić.

6. Municipal Market Our Lady of Africa La Recova

targowisko

Bardzo mi się podobało. Szczególnie na dolnym poziomie, gdzie można jeść świeże owoce morza. Kupiliśmy ciekawe pamiątki i wróciliśmy do domu szczęśliwi. Wszyscy miejscowi tutaj przychodzą. To nie jest miejsce głównie dla turystów.

7. Playa de las Vistas

Playa de las Vistas

Piękna piaszczysta plaża, z czystą wodą. Plaża jest szeroka i relaksująca. W wodzie można zobaczyć małe ryby. Idealne miejsce na spędzenie dnia ze swoim partnerem lub z całą rodziną. Czyste i schludne miejsce. Dużo leżaków i jest tutaj tanio.

8. Park małp

Park małp

Był to nasz ostatni nieplanowany dodatek do naszej podróży na Teneryfie. Przybyliśmy nie wiedząc, czego się spodziewać, ale kiedy tam dotarliśmy, to przeżyliśmy niesamowitą przygodę! Samo obejrzenie małp z bliska było warte swojej ceny. Są tutaj też wybiegi dla ptaków, aligatory, żółwie i papugi. Świetny stosunek jakości do ceny. Polecam dla wszystkich grup wiekowych.

9. Playa de las Teresitas

Plaża Playa de las Teresitas

Piękna złota piaszczysta plaża, ciepły, krystalicznie czysty ocean. Łatwy dojazd z Santa Cruz. Bezpłatny parking. Plaża jest ze złotego piasku dzięki czemu jest bardzo piękna.
Istnieje bariera skał, która chroni plażę przed falami oceanicznymi i pomaga zachować płytkość przez co jest odpowiednia dla małych dzieci. Zdecydowanie polecamy rodzinom z małymi dziećmi.

10. Jungle Park

To była miła niespodzianka. Świetny park z pouczającymi i profesjonalnymi pokazami. Gorąco polecam ten park. Spędziliśmy tam pół dnia i cieszyliśmy się każdą minutą. Zobaczyliśmy pokaz ptaków drapieżnych. Dostać można swoje zdjęcia zrobione z papugami i ptakami drapieżnymi. Piękna różnorodność egzotycznych ptaków, gadów i zwierząt. Spotkać można fantastyczne odmiany kwiatów i kaktusów.

11. Cueva del Viento

Cueva del Viento
źródło: cuevadelviento.net

To było wspaniałe doświadczenie. Mieliśmy fantastycznego przewodnika. Jest to jedna z najciekawszych jaskiń, w jakich byliśmy. Jest to jedna z największych jaskiń lawowych na świecie i nadal zawiera sporą ilość tajemnic. Nie jest to miejsce dla osób, które boją się ciemności lub mają klaustrofobię.

12. Park Wodny Lago Martiánez

Lago Martiánez to kompleks basenów na świeżym powietrzu bezpośrednio nad brzegiem morza w Puerto de la Cruz. Relaksująca atmosfera i ciekawa architektura. Dużo leżaków i świetne zaplecze na napoje i przekąski itp. Wspaniałe baseny, które wyglądają bardzo ładnie w słońcu.

13. Bazylika Matki Bożej z Candelarii

Bazylika
źródło: Mataparda / Wikipedia

To świątynia stosunkowo młoda, bowiem wybudowano ją w latach 1949-1959. Bazylika zachwyca przede wszystkim swoim wnętrzem. Właśnie tam znajduje się cudowna figura Matki Bożej z Candelarii, która jest patronką Wysp Kanaryjskich.

Do figury tej pielgrzymuje każdego rok bardzo dużo osób. Warto wiedzieć, że według legend figurę Matki Boskiej odnaleźli w morzu Guanczowie jeszcze zanim przybyli tu Hiszpanie. Figurę przechowywano w grocie zanim trafiła do kaplicy wybudowanej przez hiszpańskich zakonników. W 1826 roku, kiedy szalał silny huragan, fale porwały figurę z kaplicy, a kiedy udało się ją odnaleźć, umieszczono ją w ołtarzu sanktuarium. W bazylice tej może znajdować się naraz ponad pięć tysięcy osób. Tuż obok mieści się klasztor dominikanów. To właśnie oni opiekują się tym sanktuarium.

W 2011 roku Benedykt XVI uznał świątynię za bazylikę mniejszą. Warto wiedzieć, że naprzeciwko niej podziwiać można dziewięć posągów dawnych mieszkańców Teneryfy, Guanczów. Natomiast obok bazyliki warto zobaczyć siedemnastowieczny dawny ratusz. Warto także zwiedzić zabytkowy kościół Iglesia de Santa Ana, gdyż w jego wnętrzu znajduje się barokowa siedemnastowieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Zaś w Centro Alfarero de Candelaria “Casa las Miquelas” można zapoznać się z historią wyrobu ceramiki przez Guanczów i obejrzeć oraz zakupić nieco jej przykładów.

14. Katedra w San Cristóbal de La Laguna

Katedra w San Cristóbal de La Laguna
źródło: pxhere.com

Świątynia katolicka w miejscowości San Cristóbal de La Laguna. Budowa tej katedry rozpoczęła się w 1904 roku, a skończyła jedenaście lat później. Wzniesiono ją na miejscu dawnego kościoła Nuestra Señora de los Remedios.

Ten dawny kościół pochodził z szesnastego wieku, ale większą jego część rozebrano już pod koniec dziewiętnastego wieku, bowiem był on w bardzo złym stanie. Z kolei katedra została zbudowana w neogotyckim stylu i słynie przede wszystkim z przepięknych krzyżowych sklepień. Zaprojektował ją José Rodrigo de Vallabriga.

Warto zobaczyć kaplicę główną, w której znajduje się tabernakulum wykonane pod koniec osiemnastego wieku przez Jose Lujana Pereza. W katedrze podziwiać można także barokowe Retabulum de Los Remedios, które pochodzi z pierwszej połowy osiemnastego wieku i składa się z obrazów Hendricka Van Balena. Oprócz tego znajdują się tu także obrazy Cristobala Hernandeza de Quintany ( Dusze w Czyśccu) oraz Juana de Mirandy (Ostatnia Wieczerza).

15. Ogród Botaniczny Jardín de Aclimatación de La Orotava

ogród botaniczny
źródło: Paul Hermans / Wikipedia

Jest to unikalny ogród botaniczny, który znajduje się w Puerto de la Cruz. Założył go sam król Carlos III w drugiej połowie osiemnastego wieku. Celem ogrodu była aklimatyzacja gatunków roślin, które są przystosowane do tropikalnego klimatu. Sprowadzono je z różnych miejsc w Hiszpanii.

Ogród zajmuje powierzchnię aż 2, 5 ha i rośnie tu aż dwieście rozmaitych odmian flory, która pochodzi z Wysp Kanaryjskich, a także innych stref klimatycznych. Można tu podziwiać wiele egzotycznych roślin tropikalnych i subtropikalnych oraz drzew o nietypowych rozmiarach, sędziwym wieku, rzadko występujących. Ogród urozmaicony jest także zbiornikami wodnymi.

Szczególną uwagę warto zwrócić na drzewa kawowe, filodendrony, a także długowieczne drzewo figowe, które posadzono w roku założenia tego ogrodu. Warto wiedzieć, że wszystkie rośliny są oznaczone tabliczkami. Ogromną atrakcją ogrodu jest zbiornik, który porastają nenufary. Mieszkają w nim bowiem żółwie. Wokół sadzawki postawiono wiele ławek, dzięki czemu można tu odpocząć i podziwiać niesamowitą przyrodę.

16. Masca

Masca

Warto wybrać się do tej malowniczo położonej wioski. Mieści się ona wśród przepięknych zielonych wąwozów i stromych górskich zboczy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsca na Teneryfie. Mieści się tutaj krajobrazowo-etnograficzny obszar Parque Rural de Teno, który swoją nazwę zawdzięcza jednemu z masywów górskich.

Masyw ten charakteryzuje się zjawiskowymi klifami. Wioskę tę zamieszkuje zaledwie sto mieszkańców. Słynie ona jednak z rewelacyjnej kuchni. Można tu kupić wiele wyśmienitych regionalnych wyrobów, między innymi sery oraz ceramikę.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć na Teneryfie według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?