AfrykaCiekawostki

Najważniejsze informacje i ciekawostki o mieście Lagos

Lagos, szóste co do wielkości miasto na świecie pod względem liczby ludności, znane jest z nadmorskich kurortów, życia nocnego i aktywności.

Nigeria ma 36 regionów, a jednym z nich jest stan Lagos. Choć jest to najmniejszy region w kraju, Lagos pozostaje najbardziej zaludnionym i głównym centrum finansowym.

W Lagos znajduje się najwyższy budynek w Afryce Zachodniej, wieże NECOM mają wysokość 160 metrów.

Znajduje się tu drugi najdłuższy most w Afryce – 3 most kontynentalny.

Jest to prawdopodobnie jedyny region, który jest w stanie wygenerować wystarczające dochody wewnętrzne, aby utrzymać swoją działalność.

Katedra Chrystusa została zaprojektowana przez brazylijskiego architekta Bagandogi Benjamina.

Trzeci most kontynentalny łączący wyspę Lagos z lądem stałym był najdłuższym mostem w Afryce, mierzącym 11,8 km do 1996 roku.

Lagos, stolica Nigerii od czasu jej połączenia w 1914 r., stała się stolicą regionu Lagos po jej utworzeniu. Jednakże kapitał państwowy został później przeniesiony do Ikeja w 1976 r., a kapitał federalny przeniósł się do Abuja w 1991 r. Mimo że Lagos jest nadal powszechnie nazywany miastem, dzisiejszy Lagos, znany również jako „Metropolitalny Lagos”.

Dokładna liczba ludności Metropolitalnego Lagos jest dyskusyjna. W federalnych danych ze spisu powszechnego z 2006 r. ludność liczyła około 8 mln osób. Jednak liczba ta została zakwestionowana przez rząd regionu Lagos, który później opublikował własne dane dotyczące ludności, mówiący, że liczba ludności obszaru metropolitalnego Lagos wynosi około 16 mln.

W 2015 r. nieoficjalne dane liczbowe podają, że ludność „Wielkiego Obszaru Metropolitalnego Lagos”, w tym Lagos i otaczających go metropolii, obejmującego Lagos i otaczające go metropolie, rozciągających się aż do stanu Ogun, wynosi około 21 mln osób.

Lagos obsługuje większość importu Nigerii. Położony na południowo-zachodniej linii brzegowej Nigerii port Lagos jest odpowiedzialny za przetwarzanie 80% towarów w Nigerii.

Pierwsza partia polityczna Nigerii została założona w Lagos w 1923 roku.

Gimnazjum CMS jest najstarszym gimnazjum w Nigerii i znajduje się w stanie Lagos.

Lotnisko w Lagos jest najbardziej ruchliwym lotniskiem Nigerii zarówno dla lotów międzynarodowych, jak i lokalnych. Jest to również jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Afryce.

Lagos zachował swój status stolicy, gdy Nigeria uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii 1960 roku. Lagos był zatem stolicą Nigerii od 1914 r. do 1991 r., kiedy to został zastąpiony przez Abuja jako Federalne Terytorium Stołeczne.