Ciekawostki

15 ciekawostek oraz informacji o Górskim Karabachu

Górski Karabach

Jest to stosunkowo nowa, ale szybko rozwijająca się destynacja turystyczna. Jednakże, podobnie jak Republika Armenii, Górski Karabach (znany również jako Arcach) oferuje niezliczone przygody, atrakcje kulturalne i historyczne. Oto najważniejsze fakty oraz ciekawostki o Górskim Karabachu.

1. Według większości świata region Górskiego Karabachu jest częścią Azerbejdżanu i nie uznaje niepodległości tego regionu. Jednak do lat 90-tych XX wieku to kiedyś autonomiczne terytorium Związku Radzieckiego było w dużej mierze zamieszkane przez etnicznych Ormian.

2. Pozbawiony dostępu do morza region Górski Karabach jest przedmiotem nierozwiązanego sporu między Azerbejdżanem, w którym leży, a jego etniczną większością ormiańską, wspieraną przez sąsiednią Armenię.

3. W 1988 roku, pod koniec rządów sowieckich, wojska azerbejdżańskie i ormiańscy secesjoniści rozpoczęli krwawą wojnę, która pozostawiła niezależne państwo w rękach etnicznych Ormian, kiedy w 1994 roku podpisano rozejm.

4. Negocjacje jak dotąd nie doprowadziły do zawarcia trwałego porozumienia pokojowego.

5. Karabach, zamieszkany był przez wieki przez chrześcijańskich Ormian i tureckich Azerów, stał się częścią rosyjskiego imperium w XIX wieku.

6. Terytorium znajduje się wewnątrz Azerbejdżanu, ale ludność to głównie etniczni Ormianie.

7. Wojna nastąpiła po ogłoszeniu niepodległości w 1991 r.

flaga

8. Stepanakert jest stolicą i największym miastem w kraju. Czyste, zielone misto jest kulturalnym i gospodarczym centrum republiki, gdzie mieszczą się budynki rządowe i parlament, a także wiele miejsc rozrywki, parków i restauracji.

9. Górny Karabach został włączony do Imperium Rosyjskiego w 1806 roku, po pierwszej wojnie rosyjsko-perskiej. Podczas gdy oznaczało to rozwiązanie autonomii regionu, Rosja mogła przedstawić się jako zbawca chrześcijan w regionie, ułatwiając Rosji pełną okupację wschodniego Zakaukazia do 1828 roku.

10. Shushi, drugie co do wielkości miasto w kraju, ma bogatą historię. Miasto zachowało swój niepowtarzalny urok pomimo zniszczeń spowodowanych wojną. Shushi jest domem dla wielu zabytków i turystycznych atrakcji, takich jak Hunot Canyon, XIX-wieczna katedra Ghazanchetsots, Kanatch Zham czy miejsce pamięci Shushi.

11. W czasach carskich Górski Karabach stał się częścią prowincji Elisavetbol, która obejmowała równiny Karabachu na wschodzie, łącząc region z gospodarką oraz historią ludności azerskiej i nadając mu szczególne miejsce w rozwoju nowoczesnej kultury azerbejdżańskiej.

12. Górski Karabach jest również domem dla jaskini Azokh, kolejnej obowiązkowej destynacji turystycznej. Jest ona uważana za jedno z najstarszych miejsc występowania szczątków ludzkich w Eurazji.

13. Tatik U Papik (Babcia i Dziadek) jest symbolem Wolnego Górskiem Karabachu, który znajduje się w mieście Stepanaguerd. Znajduje się on niedaleko centrum miasta. Został zbudowany w 1967 roku.

14. Górski Karabach jest krajem bezkonkurencyjnych dzieł średniowiecznej architektury ormiańskiej, a klasztor Gandzasar jest jednym z tych klejnotów.

15. Stepanakert posiada rozpoznawalny budynek prezydencki, zlokalizowany na Placu Renesansu. Na zewnątrz maszty flagowe mają wywieszone flagi ormiańskie i Górskiego Karabachu.