CiekawostkiPolska

Najlepsze ciekawostki i atrakcje w Szklarskiej Porbębie

Karkonosze zimą

Miasto położone u podnóża Szrenicy, ze względu na położenie i warunki klimatyczne porównywane jest do alpejskich miast. Nazwa miasta związana jest z produkcją szkła, wzmianka o jedne z pierwszych hut szkła na tym terenie pochodzi z XIV wieku.

Bogactwo skarbów kryjących się w ziemi docenili Walończycy, przybysze z Zachodniej Europy trudniący się poszukiwaniem skarbów. Dziś znaleźć można wiele elementów związanych z ich obecnością na tym terenie.

Atrakcje Szklarskiej Poręby

1. Wodospad Kamieńczyka

Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n. p.m. i jest najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy, wysokość wodospadu wynosi 27 metrów. Częste miejsce wycieczek do Wąwozu Kamieńczyka.

2. Wodospad

Położony w Piechowicach na wysokości 525 m n. p.m. drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Wysokość wodospadu wynosi 13, 3 metra.

3. Szrenica

Góra wznosząca się ponad miastem ma wysokość 1362 m n. p.m., dotrzeć na jej szczyt można wyciągiem krzesełkowym, na szczycie znajduje się schronisko o takiej samej nazwie.

4. Kolej krzesełkowa na Szrenicę

Oddana do użytku w 1962 roku, składa się z dwóch odcinków o łącznej długości 2758 metrów, wielokrotnie modyfikowana, obecnie do dyspozycji są dwuosobowe krzesełka.

5. Śnieżne Kotły

Ciekawe miejsce położone między Wielkim Szyszakiem i Łabskim Szczytem, stanowiące głębokie na 300 metrów wyrzeźbione przez lodowiec miejsce, nadające miejscu iście alpejski urok.

6. Chybotek

Ciekawe miejsce w obrębie Szklarskiej Poręby, ukazujące grupę skałek granitowych, spośród których jeden daje się rozkołysać, to miejsce to fajna wyprawa z dziećmi i pokazanie im „siły” jaką posiadamy mając możliwość poruszenia skał.

7. Żelazny Tygiel Waloński

Osada poszukiwaczy skarbów, wiernie odtworzone miejsce pokazujące starodawne urządzenia górniczo-hutnicze.

8. Wysoki Kamień

Położony nad Szklarską Porębą szczyt w pasmie Gór Izerskich, wznoszący się na wysokość 1058 m n. p.m. Kiedyś znajdowało się tu schronisko, obecnie trwają prace przy wznoszeniu nowego obiektu. Ze wzgórza roztacza się szeroki widok na góry i całą okolicę.

9. Zakręt Śmierci

Udając się ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa po drodze znajduje się niebezpieczny zakręt o łuku prawie 180 stopni. Miejsce jest położone na wysokości 775 m n. p.m. i roztacza się z niego piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską oraz na Karkonosze.

10. Huta Julia

W miejscowości Piechowice zaledwie 7 kilometrów od Szklarskiej Poręby znajduje się Huta Szkła Julia. Podczas zwiedzania można zapoznać się z pracą hutników ręcznie wytwarzających kryształy. Zwiedzanie odbywa się przy normalnej codziennej pracy huty.

11. Leśna Huta

Prywatna huta szkła prowadzona rodzinnie, możliwe jest zwiedzanie połączone z podglądaniem ręcznego formowania szkła oraz prace przy zastosowaniu ponad stuletnich pras i innych urządzeń hutniczych. W hucie wykonywana jest galanteria szklane formowana z barwionego szkła. Huta prowadzi również sprzedaż swych wyrobów w miejscowym sklepie.

12. Przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov

Umożliwia szybki wypad na czeską stronę i zwiedzenie skoczni narciarskich znajdujących się w tym mieście.

13. Krucze Skały

Kto chce spróbować swych sił we wspinaczce skalnej powinien odwiedzić to miejsce. Kilkanaście tras o różnej skali trudności, oferuje znajdujące się tam centrum wspinaczkowe.

14. Droga Przyjaźni

Dobre miejsce na spacer grzbietami górskimi Karkonoszy. Część „przynależna” Szklarskiej Porębie wiedzie od Szrenicy do Przełęczy Karkonoskiej. W drogę powrotną można się udać wybierając jedną ze ścieżek przyrodniczych poprowadzonych w tamtym rejonie.

Zimowa Szklarska Poręba

Zwolennicy narciarstwa i innych sportów zimowych znajdą w tym mieście sporo atrakcyjnych miejsc do realizowania swoich pasji.

1. Ski Arena Szrenica

W ofercie obok wyciągów i kolei linowych oferuje zjazdy na 7 przygotowanych trasach o różnej długości i skali trudności
– Nartostrada Bystra – łatwa, długości 2510 metrów
– Nartostrada Lolobrygida – trudna, długości 4400 metrów
– Nartostrada Puchatek – łatwa, długości 1470 metrów
– Nartostrada Śnieżynka – trudna, długości 2080 metrów
– Hala Łabskiego Szczytu – stok slalomowy, długości 1000 metrów, trudny
– Hala Szrenicka – stok slalomowy, długości 650 metrów, łatey
– FIS długości 2080 zróżnicowany poziom trudności

2. Jakuszyce

Dzielnica Szklarskiej Poręby ze względu na swoje położenie i warunki idealnie nadaje się do uprawiania narciarstwa biegowego. Przygotowywanych w okresie zimowym jest kilka tras o różnej długości i skali trudności.

3. Wędrówki na rakietach śnieżnych

Coraz popularniejsza forma spędzania czasu w zimowych warunkach. Miejsca do uprawiania tej formy rekreacji wyznaczane są w zależności od warunków w różnych rejonach. Informacje można bez trudu znaleźć w mieście.

4. Szkoły narciarskie

Na terenie miasta funkcjonuje kilka szkół narciarskich oferujących swe usługi dla początkujących i dla dzieci.

5. Ski Retro Festival

Coroczna zimowa impreza polegająca na zaprezentowaniu się w możliwie najbardziej retro stroju narciarskim i z najbardziej retro sprzętem do uprawiania sportów zimowych.

Miejskie ciekawostki o Szklarskiej Porbębie

1. Pisarzewiec taką nazwę nadano zaraz po wyzwoleniu

2. W 1946 wysiedlono dotychczasowych mieszkańców i zasiedlono przybyszami z innych rejonów Polski

3. W 1946 roku zmieniono nazwę Pisarzewiec na Szklarska Poręba

4. Prawa miejskie nadano w 1959 roku

5. W 1998 roku miasto zyskało miano Zimowej Stolicy Trójki

6. W 1999 Szklarska Poręba została oficjalnie ogłoszona Stolica Programu III Polskiego Radia