Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Wirusach

wirus

Rok 2020 to czas, w którym nasze życie zdominowane zostało przez chorobę wirusową. Niestety panująca pandemia pokazała nam również jak niewielką wiedzę na temat wirusów oraz chorób wirusowych posiada nasze społeczeństwo.

Aby móc zadbać o swoje zdrowie warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Aby pomóc czytelnikom dowiedzieć się więcej na temat wirusów przedstawimy kilka informacji oraz ciekawostek o nich, być może będzie to dobre źródło informacji dla zainteresowanych osób.

1. Wirusy nie są żywymi organizmami. Do życia potrzebują one żywiciela, bez niego nie są one w stanie przetrwać w naturalnym środowisku.

2. Mimo, że nie należą one do żywych organizmów to nie możemy uznać ich również jako martwe. Mają one bowiem zdolność do reprodukcji, posiadają również określone geny.

3. Mimo, że wirusy wywoływały choroby już u naszych dawnych przodków to dopiero w 1892 r. po raz pierwszy zostały opisane.

4. Większość wirusów ma mikroskopijne rozmiary odkryto jednak mimvirus oraz mamavirus, które są wielkości bakterii.

5. Podejrzewa się, że wyżej opisane wirusy ze względu na swoją wielkość mogą być atakowane przez mniejszych przedstawicieli tej grupy.

6. Wśród naukowców pojawiły się podejrzenia, iż część ludzkiego DNA pochodzi właśnie od wirusów. Bowiem organizmy te atakując swojego żywiciela wbudowują swój materiał genetyczny do genomu człowieka. W ten sposób powodując jego modyfikację. Być może obecne DNA żyjącego człowieka zostało zmodyfikowane przez żerujące na nim wirusy.

7. Istnieją wirusy, które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Należy do nich między innymi wirus HPV, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

8. Antybiotyki nie wpływają na wirusy. Z tego względu nie jest uzasadnione przyjmowanie tych leków na zwykłe przeziębienie.

9. Na świecie istnieje ogromna ilość wirusów, z którymi ludzie nie mieli jeszcze nigdy wcześniej styczności.

10. Spotkać możemy jednak również pomocne wirusy, które mają działanie bakteriobójcze. Przypuszcza się, że w przyszłości będą one wykorzystywane w walce z zakażeniami bakteryjnymi.