Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o przyjaźni

dzieci

Nie trzeba być wybitnym psychologiem, żeby wiedzieć, że człowiek jest istotą stadną i potrzebuje towarzystwa innych ludzi. Miłość i przyjaźń to dwie wartości, które obok zdrowia, najczęściej wymieniamy jako najważniejsze w naszym życiu. O ile z miłością różnie bywa i w tych czasach nie wiążemy się na całe życie, przyjaciele często towarzyszą nam przez całe życie.

1. Cechą prawdziwej przyjaźni jest bezinteresowność. Jeśli ktoś jest przy nas wtedy, kiedy w naszym życiu dzieje się bardzo dobrze, ale nie wymaga niczego w zamian za swoje poświęcenie, prawdopodobnie jest naszym przyjacielem. Jeśli zostanie, kiedy dobra passa się skończy, możemy mieć pewność, że tak jest.

2. Przyjaciel to ktoś, kto wie, jakie mamy wady i zalety, ale toleruje nas takich, jacy jesteśmy. Nie oznacza to, że unika szczerych opinii, kiedy ich potrzebujemy, ale z pewnością nie ocenia nas i nie jest krytykantem.

3. Między dwojgiem przyjaciół powstaje rodzaj chemii i bliskości, które powodują, że nawet jeśli codzienne obowiązki ograniczą nasz kontakt na dłuższy czas, po miesiącu kontynuujemy rozmowę, jakby została przerwana na sekundę.

4. Nie można zaprzyjaźnić się z kimś, kto nam nie odpowiada jako człowiek. Zwykle więc ta szczególna więź łączy nas z kimś, kto odpowiada nam intelektualnie, a także z kimś, z kim łączy nas poczucie humoru.

5. W prawdziwej przyjaźni nie ma rywalizacji, tylko wzajemne kibicowanie sobie. Nawet jeśli łączą nas te same pasje lub droga zawodowa, potrafimy cieszyć się nawzajem ze swoich sukcesów.

6. Przyjaciel potrafi nas nakierować, kiedy ze swojej perspektywy widzi, że robimy coś, co może nam zaskoczyć. Dobre rady prosto z serca często bywają aksjomatami takiej relacji. Dzięki nim wiemy, że ktoś się o nas troszczy i dba o nasze szczęście.

7. Przyjaciel to też ktoś, z kim pozornie trywialne chwile, stają się niezwykłe. Z taką osobą chcemy spędzać cały czas i wiemy, że nigdy nie będzie nudno.

8. Oczywiście, jest to również osoba, którą odbieramy jak stały element swojego codziennego życia, a więc możemy się przy niej czuć zupełnie swobodnie i paradować w wyciągniętym dresie, bo wiemy, że nikt nie zwróci nam uwagi na niezbyt gustowny strój.

9. Przyjaciel zawsze stoi po naszej stronie, a jeśli się z nami nie zgadza, zachowuje się lojalnie i zostawia poważne rozmowy na potem. Dzięki temu mamy w nim oparcie, kiedy jest nam ono potrzebne, ale również subiektywną opinię, dzięki której widzimy problem z innej perspektywy.

10. Prawdziwi przyjaciele nie potrzebują słów, żeby się dogadać i spędzać ze sobą czas. Zdarzają się dni, kiedy żadna ze stron nie ma nastroju na wesołe rozmowy czy towarzyskie rytuały, a wtedy tylko w towarzystwie najbliższych milczenie nie bywa krępujące.