Ciekawostki

Tyglew – Ciekawostki, fakty oraz informacje

Tyglew
źródło: The bellman / Wikipedia

1. Tyglew lub tygrolew to mieszaniec samicy lwa i samca tygrysa. Podobnie jak lygrys nie występuje w naturalnym środowisku. Został stworzony w wyniku ingerencji człowieka.

2. W języku angielskim tyglew nosi miano tigona, od słów ,,Tiger” i ,,Lion”.

3. Samce są bezpłodne, samice mogą rodzić młode.

4. Tyglew jest mniejszy niż lygrys. Rzadko osiąga rozmiar większy niż jego rodzice. Związane jest to z obecnością genu hamującego wzrost u lwicy. Jego masa ciała waha od 130 do 180 kilogramów.

5. Ma płową sierść z nieznacznymi prążkami, podobnie jak u tygrysów. Na sierści ma niekiedy widoczne delikatne plamki, charakterystyczne dla młodych lwów. Pysk jest podobny do tygrysiego.

6. Tyglew jest podatny na różne choroby i prawdopodobnie na wolności nie miałyby szans na przeżycie. Osoby zajmujące się ochroną zwierząt są przeciwne krzyżowaniu się gatunków, nie tylko ze względu na wątłe zdrowie zwierząt. Zdarza się , że tyglew zostaje uśpiony, gdyż medycyna weterynaryjna nie potrafi mu pomóc. Choroby, na które odporny jest lew lub tygrys są zabójcze dla hybryd.

7. Zwierzęta urodzone w wyniku łączenia międzygatunkowego zajmują w rezerwatach miejsce dla zagrożonych gatunków i służą głównie rozrywce człowieka. W wielu krajach działalność, jaką jest krzyżowanie podlega surowej karze.

8. W warunkach naturalnych związki lwów i tygrysów nie mogą zaistnieć ze względu na miejsce występowania. Jedynie możliwe jest to w przypadku lwa azjatyckiego. Jednak koty różnych gatunków występujących w przyrodzie raczej się zwalczają i występują między nimi konflikty, np. terytorialne.

9. W przyrodzie znajdziemy naturalne hybrydy zwierząt, ale trzeba wziąć pod uwagę, że są one pośrednim efektem działania człowieka na ekosystem. W przypadku przetrzebienia gatunku, drugi gatunek z tej samej rodziny może łączyć się w pary z mniej liczebnym.

10. Tyglewy to drapieżniki, podobnie jak inne kotowate, ale w warunkach niewoli nie mają szans na polowanie. Wykazują natomiast instynkt łowiecki.

11. Karol Darwin, twórca teorii ewolucji wspomina w jednej z książek o hybrydach. Wskazuje na udokumentowane przypadki krzyżowania lwów z innymi kotowatymi.