CiekawostkiEuropa

15 najlepszych zdjęć z Portugalii i ciekawostki o Portugalii

15 najlepszych zdjęć z Portugalii i ciekawostki o Portugalii

Portugalia położona jest w na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Kojarzona głównie z pyszną kuchnią oraz pięknymi plażami. Raj dla turystów. A co poza tym? Oto 15 ciekawostek o Portugalii które zaskoczyć mogą nie jednego.

1. Nowy Jorki leży na równi z centralnym punktem stanowiącym środek Portugalii.

2. Inês de Castro była jedyną królową w historii, której tytuł ten przyznany został dopiero 2 lata po jej śmierci.

3. Książę Ludwik Filip był najkrócej panującym monarchą w historii – jego władza trwała niespełna 20 minut. Koronę otrzymał po zamachu w którym zginą jego ojciec Dom Carlos I. Sam książę również został ranny w wyniku tego zamachu i zmarł 20 minut po swoim ojcu.

4. Od 1808 do 1821 Rio de Janeiro było stolicą Portugalii.

5. Do Portugalii dostać się można kolejką tyrolską, której długość wynosi 720 metrów ( kolejka Limitzero łączy hiszpańskie Sanlucar de Guadiana w Andaluzji i portugalskie Alcoutim ).

6. Portugalia to raj dla pasjonatów sportów wodnych. To właśnie tu znaleźć można najlepsze warunki do uprawiania takich dyscyplin jak surfing, windsurfing, kitesurfing, bodyboarding czy nieco mniej popularny w Europie skimboarding.

7. Granice państwa nie uległy zmianie od 1139 roku, zatem śmiało można stwierdzić, że to nie tylko najstarsze państwo europejskie, ale również jedno z najstarszych jakie obecnie funkcjonują we współczesnym świecie.

8. W Lizbonie znajduje się most, łudząco podobny do tego słynnego z San Francisco.

9. Metro i tramwaje stanowią najtańszy sposób podróżowania komunikacją publiczną w Portugalii. Reszta jest zdecydowanie droższa i wielu turystów przyprawia o nie mały zawrót głowy.

10. Portugalskie jedzenie jest ciężkostrawne i tłuste.

11. Najdalej wysuniętym na zachód punktem kontynentu europejskiego jest należący do granic portugalskich przylądek Cabo da Roca.

12. Dużym problemem Portugalii są wszechobecnie na ulicach narkotyki. Gości po raz pierwszy odwiedzający ten kraj nie raz są zdziwieni, kiedy zostają zapytani na ulicy czy nie chcą czegoś kupić.

13. Najdłuższe portugalskie słowo brzmi pneumoultramicroscopicossilicovulcanoconiótico. Natomiast najdłuższe nazwisko nosił wspomniany wcześniej 20 minutowy król Luís Filipe Maria Carlos Amélio Fernando Victor Manuel António Lourenço Miguel Rafael Gabriel Gonzaga Xavier Francisco de Assis Bento de Bragança Orleães Sabóia e Saxe-Coburgo-Goth.

14. Portugalczycy byli posiadaczami pierwszej i najdłużej ( do 1999 roku) trwającej chińskiej kolonii.

15. Hotele w Portugalii są nie drogie, a przy tym pochwalić się mogą wysokimi standardami urządzenia i wyposażenia.