10 fascynujących ciekawostek o tlenie
Nazywany cząsteczką życia tlen jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków na naszej planecie.
Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Tlen został odkryty przez Polaka, a mianowicie przez Michała Sędziwoja, który eksperymentował wówczas z saletrą potasową.
2. Wbrew błędnej opinii wielu osób, tlen wcale nie jest głównym składnikiem powietrza. Powietrze składa się w 21 procentach z tlenu, w 78 procentach z azotu, a także z 1 procenta innych gazów.
3. Tlenu nie da się spalić, ale jest on pierwiastkiem wspierającym palenie się innych materiałów.
4. Tlen jest produktem ubocznym fotosyntezy roślin, ale znajduje się też w dużych ilościach w gwiazdach. Pożary jądrowe podczas spalania helu i węgla prowadzą do produkcji tego pierwiastka.
5. Ciekły tlen ma intensywnie błękitny kolor i wielkie właściwości paramagnetyczne. Po raz pierwszy udało się go otrzymać profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego pod koniec XIX wieku.
6. Czysty tlen jest używany do spawania. Spawanie przy użyciu palników acetylenowo-tlenowych zostało wynalezione na początku XX wieku i od tamtej pory ta metoda znakomicie się sprawdza.
7. Tlen jest silnie toksyczny i jest w stanie uszkadzać inne związki, na przykład doprowadzając do korozji. Ludziom jest niezbędny do życia, ale też powoduje powstawania wolnych rodników, które są szkodliwe dla naszych błon komórkowych.
8. Roztwór wody i nadtlenku wodoru nazywany jest powszechnie wodą utlenioną. Ma ona silnie działanie przeciwbakteryjne, a w kontakcie z raną tworzy wolne rodniki, które likwidują bakterie. Dlatego też używamy wody utlenionej do przemywania skaleczeń.
9. Naukowcy twierdzą, że w danych czasach, kiedy wzrastał poziom tlenu w atmosferze, wiele organizmów cechowało się gigantycznym rozmiarem. Przykładem mogą być nie tylko dinozaury, ale również ogromne owady czy skorpiony.
10. W medycynie tlenem leczy się określone dolegliwości i schorzenia. W związku z tym na świecie powstało kilka komercyjnych barów tlenowych, jednak lekarze uczulają, że korzystanie z tlenu według własnego uznania może być szkodliwe dla człowieka.