AfrykaCiekawostki

Sahara zachodnia ciekawostki o tym miejscu

sahara zachodnia

Sahara Zachodnia rozciąga się na powierzchni266 000 km2. Ze względu na dużą ilość gruntów pustynnych w Saharze Zachodniej liczba ludności tego kraju jest niewielka. Mieszka tu 500 000 osób.

Teren jest przeważnie płaską pustynią, a duże obszary o skalistych lub piaszczystych powierzchniach sięgają małych gór na południu i północnym wschodzie.

Kontynuacja kontroli nad Saharą Zachodnią rozpoczęła się w przededniu wycofania Hiszpanii w lutym 1976 roku. Głównymi bohaterami były Maroko, które uznało to terytorium za integralną część dziedzictwa historycznego. Patronat Algierii nad niepodległościowym POLISARIO zakorzenił się w większym geopolitycznym i ideologicznym starciu z Marokiem. Spór zepsuł ich stosunki dwustronne i przez pewien czas rozpalił widmo walki Algiersko-Marokańskiej. Mauretania, najsłabsza spośród państw graniczących z Saharą Zachodnią, również początkowo okupowana część terytorium, została jednak zmuszona do wycofania się.

Na arenie międzynarodowej zarówno Stany Zjednoczone, jak i Francja miały w Afryce Północnej silne interesy strategiczne, polityczne i gospodarcze. Konflikt ten nie stał się areną zimnej wojny. Organizacja Jedności Afrykańskiej (OAU) aktywnie uczestniczyła w próbie mediacji w sporze między 1976 a 1981 rokiem, ale później stała się dla niej dodatkowym areną, powodując tymczasowy paraliż organizacyjny. Począwszy od końca lat osiemdziesiątych XX wieku, kolejne sekretarze generalni ONZ promowali rozwiązanie dyplomatyczne, choć bezskutecznie, począwszy od 2003 roku.

mapa

Sahara Zachodnia jest praktycznie pustynią i jest bardzo słabo zamieszkana. Kasbah i meczet w mieście Semara (Smara) należą do głównych muzułmańskich zabytków Sahary Zachodniej. Głównym miastem jest Laayoune, stara stolica kolonialna.

W regionie tym jest mało rolnictwa, hoduje się wielbłądy, kozy i owce, a suszone ryby są eksportowane na Wyspy Kanaryjskie. Źródła rudy żelaza znajdują się w Agracha i innych miejscach, a rozległe złoża fosforanów znajdują się w Bu Craa, na południowy wschód od Laayoune.

Niewiele wiadomo o prehistorii Sahary Zachodniej, chociaż neolityczne kamienne wykroje skalne w Sagui el-Hamrze i w odizolowanych miejscach na południu sugerują, że zajmowały ją kolejne grupy łowieckie.

W 1346 r. Portugalczycy odkryli zatokę, którą błędnie utożsamili z bardziej wysuniętym na południe Río de Oro, prawdopodobnie z rzeką Sénégal. Europejczycy badali ten region wybrzeża w niewielkim stopniu aż do czasu przybycia kupców szkockich i hiszpańskich w połowie XIX wieku.

flaga

Szybkie fakty o Saharze Zachodniej

1. Rezerwy fosforanów stanowią jedynie 2% gospodarki narodowej.

2. Sahara Zachodnia ma status niepodlegający samorządowi. W związku z tym trudno będzie prowadzić eksploatację złóż gazu ziemnego lub ropy naftowej.

3. Sahrawi to termin używany do nazywania tubylców zamieszkujących Saharę Zachodnią. Jednak naród marokański często nazywa ich południowymi berberami.

4. Najniższym punktem jest Sebjet Tah na 55 metrach n. p. m. Najwyższym punktem jest nienazwany punkt położony na 463 metarch n. p. m.

5. Rolnictwo obejmuje owoce i warzywa uprawiane na oazach, wielbłądy, owce, kozy i ryby. Sahara Zachodnia szczyci się bogatymi wodami rybackimi.

6. Większość ludności to Arabowie, a część to Berberi. Wszyscy oni wyznają religię islamską.

7. Niebezpieczeństwami naturalnymi są gorący, suchy wiatr, który powoduje powszechne mgławice, które znacznie ograniczają widoczność. Ogólny klimat Sahary Zachodniej jest gorący, suchy i obfity w deszcz.

8. Główną grupą etniczną jest Sahrawi, którzy twierdzą, że pochodzą z jemeńskiego plemienia Beni Hassan.

9. Prawie dwie trzecie pracowników w Saharze Zachodniej zatrudnionych jest w przemyśle wydobywczym i rybnym.

10. Gospodarka Sahary Zachodniej jest również wspierana przez turystykę i rolnictwo. Rząd marokański uważa Saharę Zachodnią za de facto jej południową prowincję. Tak więc rząd kontroluje całą działalność gospodarczą w Saharze Zachodniej. Mieszkająca tu ludność dostaje żywność z Maroka.

11. Rząd zachęca obywateli Maroka do zmiany miejsca pobytu i zamieszkania w Saharze Zachodniej poprzez zapewnienie im kontroli cen podstawowych towarów.

12. Językami używanymi w Saharze Zachodniej są arabski i marokański.

13. Sahara Zachodnia jest jednym z najrzadziej zaludnionych obszarów ze względu na fakt, że obszar ten składa się głównie z pustynnych równin.

14. Gospodarka jest mała, oparta na zasadach rynkowych. Główne gałęzie przemysłu to górnictwo i rzemiosło. Importowane są paliwa dla floty rybackiej.

15. Sahara Zachodnia posiada muzeum w obozie dla uchodźców. Nazywa to Muzeum Ludowo-Wolnościowej Armii Ludowej Saharyjskich. Prezentuje pojazdy, broń i mundury Sahary Zachodniej.

16. W latach 1884-1976 Saharą Zachodnią rządziła Hiszpania.