Afryka

27 fascynujących informacji i ciekawostek o Czadzie

droga czad

Chad, oficjalnie Republika Czadu, jest krajem śródlądowym w Afryce Północnej i Środkowej. Graniczy z Libią na północy, Sudanem na wschodzie, Republiką Środkowoafrykańską na południu, Kamerunem i Nigerią na południowym zachodzie oraz Nigrem na zachodzie.

1. Jest to piąty co do wielkości kraj w Afryce i drugi co do wielkości pod względem powierzchni w Afryce Środkowej.

2. W Czadzie znajduje się kilka regionów: pustynna strefa na północy, jałowy pas Sahelu w centrum i bardziej żyzna strefa sawanny na południu.

3. Naturalne nawadnianie ogranicza się do rzek Chari i Logone oraz ich dopływów, które płyną z południowo-wschodniej części do jeziora Czad.

4. Chociaż jest to piąty co do wielkości kraj na kontynencie, Czad – wiele z północnej części, która leży w Saharze – ma gęstość zaludnienia wynoszącą tylko około 8 osób na kilometr kwadratowy.

5. Jezioro Czad, od którego pochodzi nazwa kraju, jest największym mokradłem w Czadzie i drugim co do wielkości w Afryce.

6. Stolica N’Djamena jest największym miastem.

7. Oficjalnymi językami Czadu są arabski i francuski.

8. W Czadzie mieszka ponad 200 różnych grup etnicznych i językowych.

9. Najpopularniejszą religią Czadu jest islam (55%), a następnie chrześcijaństwo (40%).

10. Na każde 23 tys. osób w Czadzie jest dostępny tylko jeden czadyjski lekarz.

11. Czad ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności okołoporodowej matek. 1100 matek umiera na 100 tys. urodzeń.

12. Większość ludności żyje z rolnictwa. Bawełna jest uprawiana na południu, a bydło hodowane jest w regionie centralnym.

13. W 2003 r. Czad dołączył do grona krajów produkujących ropę naftową, budząc nadzieję, że dochody z tego tytułu poprawią sytuację gospodarczą kraju.

14. Począwszy od siódmego tysiąclecia p.n.e., populacje ludzkie bardzo licznie przenosiły się do basenu czadyjskiego. Pod koniec I tysiąclecia p.n.e. w pasie sahelskim Czadu powstało i upadło wiele państw i imperiów, z których każde skoncentrowało się na kontroli szlaków handlowych przez Saharę, które przechodziły przez ten region.

15. Francja podbiła to terytorium do 1920 r. i włączyła je do francuskiej Afryki Równikowej.

16. Bez dostępu do morza koszty transportu towarów importowanych są wysokie.

17. Kraj ten nigdy nie był w stanie awansować do Mistrzostw Świata FIFA.

18. 1971 rok – założony został Uniwersytet Czadu.

19. Projekt flagi Czadu oparty był na fladze Francji.

20. Większość paliwa w Czadzie jest dostarczana przez jedną lokalną rafinerię.

21. W 2003 r. ukończono budowę rurociągu o wartości 4 mld USD, łączącego czadyjskie złoża ropy naftowej z terminalami na wybrzeżu Atlantyku.

22. W 1960 r. Czad uzyskał niepodległość pod przywództwem Francois Tombalbaye.

23. Uraza wobec jego polityki na muzułmańskiej północy doprowadziła do wybuchu długotrwałej wojny domowej w 1965 r.

24. Góry graniczące z dorzeczem obejmują masyw wulkaniczny Tibesti na północy, piaskowcowe szczyty Płaskowyżu Ennedi na północnym wschodzie, góry skalne regionu Ouaddaï na wschodzie i Płaskowyżu Oubangui na południu.

25. Czad to siedemnaste co do wielkości jezioro na świecie.

26. Jezioro to w ostatnich czasach drastycznie się zmniejszyło. W latach 60-tych XX wieku zajmowało powierzchnię 25 tys. kilometrów kwadratowych, która dziś zmniejszyła się do 1350 kilometrów kwadratowych.

27. Jezioro jest ważnym źródłem wody dla milionów ludzi w czterech sąsiednich krajach: Niger, Czad, Kamerun i Nigeria. Jezioro było niegdyś centrum lukratywnego handlu solą w Afryce.