Ciekawostki

32 Najciekawsze Ciekawostki o Ważkach

ważka

Ważki to owady, które mają długie ciała, przezroczyste skrzydła i duże oczy. Istnieje ponad 5000 gatunków ważek. Poznaj fascynujące ciekawostki i fakty o ważkach.

1. My, ludzie, mamy tzw. wizję trójchromatyczną, co oznacza, że widzimy kolory jako połączenie czerwieni, błękitu i zieleni. Dzieje się tak dzięki trzem różnym rodzajom białek wrażliwych na światło w naszych oczach, zwanych opsynami. Badania 12 gatunków ważek wykazały, że każdy z nich ma więcej niż 11, a niektóre z nich mają 30 różnych opsyn.

2. Ponieważ ważki są owadami, mają 6 nóg, tułów, głowę i brzuch. Brzuch jest długi i podzielony na segmenty. Pomimo posiadania 6 nóg, ważka nie chodzi zbyt dobrze.

3. Największą obecnie żyjącą ważką jest Petalura ingentissima z Australii, o rozpiętości skrzydeł do 16 cm.

4. Jeden z zespołów badawczych ustalił, że układ nerwowy ważki wykazuje prawie ludzką zdolność do selektywnej uwagi – zdolną skupić się na pojedynczej zdobyczy.

5. Ważka może zawisać w jednym miejscu, latać bardzo szybko, a nawet latać do tyłu. Są jednymi z najszybszych owadów latających na świecie osiągających prędkość ponad 45 kilometrów na godzinę.

6. Ważki szybko machają skrzydłami, aby ogrzać swoje ciała. Niektóre ważki używają nawet swoich skrzydeł jako reflektorów, przechylając je, aby skierować promieniowanie słoneczne na ich ciała.

7. Ważki biją swoimi skrzydłami około 30 razy na sekundę. Dla porównania, pszczoły biją skrzydłami około 300 razy na sekundę.

8. Ich strategia polowania jest imponująca, ale zdolność ważki do rozerwania ofiary przenosi ich drapieżną waleczność na inny poziom.

9. Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś prędkość ważki nad wodą, to wiesz, jakie są one urzekające.

10. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest tutaj Husarz zielony. Jest to jedna z najłatwiejszych do rozpoznania ważek, ponieważ ma jasnozielony tułów.

11. Zielone Husarze znajdują się wokół stawów, jezior i mokradeł.

12. Ważki są trudne do złapania, co utrudnia prowadzenie programów znakowania, choć niektóre są w trakcie realizacji.

13. Ważki widzą w prawie 360 stopniach.

14. Niektóre gatunki ważki żyją tylko kilka tygodni, podczas gdy inne mogą żyć nawet do roku.

15. Ważki są bardzo tak skutecznymi łowcami, mają 95% skuteczności w zabijaniu swojej ofiary.

16. Jedną z najlepszych rzeczy w ważkach jest to, że lubią jeść komary. Są mięsożercami i jedzą wszystkie rodzaje innych owadów, w tym muchy, a nawet inne mniejsze ważki.

17. Ważki generalnie nie gryzą ludzi.

18. Ważki prawdopodobnie widzą lepiej niż ludzie. Widzą nawet światło ultrafioletowe.

19. Pojedyncza ważka może zjeść od 30 do kilkuset komarów dziennie.

20. Ważka może latać przez oceany bez przerwy. Zdolne są do latania przez dłuższy okres czasu niż jakikolwiek inny owad na Ziemi.

21. Na szczęście, ważki nie potrafią ugryźć człowieka. Zdecydowana większość gatunków nie ma wystarczająco silnych żuchw, aby złamać skórę. Tylko niewielka garstka dużych gatunków jest zdolna do gryzienia, ale to tylko strategia obronna

22. Ważki są wspaniałymi łowcami. W stadium larwalnym, które może trwać nawet do pięciu lat, żyją w wodzie i jedzą wszystko, co się do nich zbliży, w tym owady wodne, kijanki i małe ryby.

23. Są tu od 300 milionów lat. Prehistoryczne ważki były znacznie większe i mogły mieć rozpiętość skrzydeł nawet 70 centymetrów.

24. Nie są one spokrewnione z muchami.

25. Żyły w skrzydłach ważki nie tylko stanowią podporę konstrukcyjną, ale także zapobiegają rozprzestrzenianiu się pęknięć i rozdarć na całym obwodzie skrzydeł.

26. Ważki są zarówno zwinne jak i szybkie, latają od 27 km do 61 km na godzinę.

27. Ważka może poruszać swoimi czterema skrzydłami niezależnie od siebie. Niewiele jest gatunków w królestwie zwierząt, które są w stanie dorównać ważce pod względem spektakularnych umiejętności latania.

28. Ludzie w Indonezji lubią je jeść na przekąskę.

29. Ważka nimfa oddycha przez odbyt. Dodatkowo, gdy ważka wypycha wodę z odbytu, jest ona wypychana do przodu, co pomaga jej się poruszać.

30. Z 5000 gatunków ważek, które istnieją, tylko 450 mieszka w Stanach Zjednoczonych.

31. Ważki mieszkają w wielu różnych miejscach na całym świecie, ale najczęściej występują w cieplejszym klimacie w pobliżu wody.

32. Dorosłe ważki muszą uważać na ptaki, pająki, żaby, a nawet większe ważki. Gdy ważki są jeszcze larwami, istnieje niebezpieczeństwo, że zaatakują je ryby, żaby, ropuchy lub inni mieszkańcy wody.