Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Ultradźwiękach

śpiące nietoperze

Ultradźwięki to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby mógł je usłyszeć człowiek. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. 20 kHz to jednocześnie granica słyszalnych przez człowieka częstotliwości, jak i dolna granica ultradźwięków. Często jednak zdarza się, że dla ludzi granica ta jest jeszcze niższa.

2. Niektóre zwierzęta takie, jak psy, szczury, delfiny czy nietoperze, mogą nie tylko słyszeć, ale również emitować ultradźwięki.

3. Ultradźwięki mają małą długość fal, a dzięki temu pozwalają na uzyskiwanie dokładnych obrazów przedmiotów. W związku z tym wykorzystywane są na przykład w sonarach, które pozwalają na badania morskich głębin.

4. Ultrasonograf to urządzenie wykorzystujące ultradźwięki, które jest używane w medycynie, aby badać narządy wewnętrzne człowieka. Z kolei w stomatologii stosuje ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego.

5. Rewolucję technologii ultradźwiękowej zapoczątkowało odkrycie efektu piezoelektrycznego w 1880 roku przez Piotra Curie. Po raz pierwszy technologia ta została zastosowana do wykrywania głębokości na statkach oraz w metalurgii, w której była zdolna rozpoznawać pęknięcia.

6. W medycynie ultradźwięki nie mogą być wykorzystywane u osób cierpiących na nowotwory lub mających problemy z krzepnięciem krwi. Nie są też zalecane kobietom w ciąży czy osobom mające rozruszniki serca.

7. Ultradźwięki są wykorzystywane w fizykoterapii, ponieważ zmniejszają napięcie mięśni, działają przeciwbólowo i rozszerzają naczynia krwionośne. Niektóre leki są też wprowadzane do tkanek właśnie za pomocą ultradźwięków.

8. Ultradźwięki coraz częściej są wykorzystywane w kosmetyce. Do najpopularniejszych zabiegów w tym wypadku należą peeling kawitacyjny oraz sonoforeza. Dzięki ultradźwiękom naskórek zostaje zmiękczony, a składniki zawarte w preparacie dostają się głębiej.

9. Stosowanie ultradźwięków wiąże się ze skutkami ubocznymi niemal wyłącznie w sytuacjach, kiedy zostały one zastosowane nieprawidłowo lub wbrew przeciwwskazaniom. Do skutków tych należą na przykład wrzody żołądka, uszkodzenie wzroku, ból brzucha, biegunka czy schorzenia układu krążenia.

10. Ultradźwięki wykorzystywane są w myjkach ultradźwiękowych, za pomocą których myje się biżuterię, zegarki, soczewki czy inne części optyczne.

11. Nietoperze wykorzystują ultradźwięki do echolokacji, czyli wykrywania w terenie przeszkód oraz ofiar. Z kolei wieloryby i delfiny wykorzystują ultradźwięki w swoim naturalnym systemie nawigacyjnym, dzięki któremu z powodzeniem funkcjonują pod wodą.

12. Zanim nastała moda na podczerwień, ultradźwięki wykorzystywane były w pilotach telewizyjnych. Dawniej w sprzedaży znajdowały się również głośniczki ultradźwiękowe, których celem było skuteczne odstraszanie owadów.

13. Ultradźwięki na co dzień nie są przez nas słyszane, ale jak najbardziej je odczuwamy. Człowiek narażony przez dłuższy czas na działanie ultradźwięków może mieć problemy z równowagą i koncentracją, a także odczuwać dyskomfort i zmęczenie.

14. Ultradźwięki znajdują zastosowanie w hollywoodzkich produkcjach, choć nie zawsze aktorzy o tym wiedzą. Ultradźwięki stosowane przez twórców filmowych używane są przed trudnymi pod względem emocjonalnym scenami, ponieważ wpływają na człowieka, pobudzając stres i stany lękowe.

15. W latach pięćdziesiątych XX wieku ultradźwięki były stosowane w pamięciach rtęciowych pierwszych produkowanych komputerów.