Ciekawostki

15 Intrygujących Ciekawostek o Janie Gutenbergu

źródło: Slippery Rock University / Wikipedia

Jan Gutenberg był niemieckim rzemieślnikiem, któremu zawdzięczamy pierwszą przemysłową metodę druku na świecie. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrance informacje na jego temat.

1. Jan Gutenberg urodził się około 1400 roku w Moguncji, która była kiedyś nazywana „złotą głową” lub „diademem Rzeszy” ze względu na bogactwo. W jego czasach różnice między warstwami społeczeństwa oraz epidemie sprawiły jednak, że miasto zaczęło podupadać.

2. Jego rodzice bardzo różnili się od siebie statusem społecznym. Ojciec był bogatym patrycjuszem, a matka była córką kramarza. Wraz z nimi i rodzeństwem Gutenberg spędził jednak szczęśliwe dzieciństwo w dwupiętrowym domu, który nazywał się „Hof zum Gutenberg”.

3. Najprawdopodobniej Gutenberg ukończył studia w Erfurcie, gdzie zdobył tytuł bakałarza sztuk wyzwolonych. Później najpewniej kształcił się w zakresie obróbki metali.

4. Jego pobyt w Strasburgu jest o wiele lepiej udokumentowany niż lata wcześniejsze. Na przykład na podstawie rachunków za wino i wódkę można wyciągnąć wniosek, że prowadził bardzo bogate życie towarzyskie.

5. W latach trzydziestych XV wieku pewna kobieta wniosła przeciwko niemu pozew w związku z tym, że nie dotrzymał słowa dotyczącego poślubienia jej. Nie zachowały się dokumenty dotyczące dalszego ciągu, ale historycy przypuszczają, że nie został ukarany, a ślubu rzeczywiście nie wziął.

6. Jego rodzina musiał opuścić Moguncję ze względu na powstanie przeciwko patrycjuszom. Stało się tak, ponieważ patrycjusze nie płacili podatków albo płacili bardzo niskie, a oprócz tego otrzymywali wpłaty pochodzące z podatków reszty społeczeństwa.

7. W XV wieku w Akwizgranie miało się odbyć święte wydarzenie, a wielu ludzi wierzyło, że uchwycenie w lustrze odbicia świętych relikwii zapewni im moce uzdrawiające. Gutenberg wyczuł biznes i stworzył specjalne wypukłe lustra dla tysięcy pielgrzymów, ale wszystko zakończyło się porażką, kiedy pielgrzymka została odwołana z powodu chorób i powodzi.

8. W połowie XV wieku Jan Gutenberg stworzył własną wersję prasy drukarskiej wraz z ruchomą czcionką. Jego wynalazek zrewolucjonizował całą Europę, a nowoczesne pracownie drukarskie mogły w końcu drukować ogromne ilości książek i dokumentów.

9. W latach pięćdziesiątych XV wieku Gutenberg wykorzystał swój wynalazek do stworzenia 180 kopii biblii, znanej dziś jako Biblia Gutenberga. Wszystkie sprzedały się bardzo szybko za zawrotne ceny i była to pierwsza masowo produkowana książka w Europie.

10. Z powstałych Biblii Gutenberga do dziś przetrwało 49 egzemplarzy, ale nie wszystkie są kompletne. Znajdują się w muzeach i na uniwersytetach.

11. W 1978 roku kompletna Biblia Gutenberga została sprzedana na aukcji za ponad 2 miliony dolarów. Szacuje się, że dziś ta cena mogłaby wynieść nawet ponad 30 milionów dolarów.

12. Ze względu na problemy finansowe i długi nie miał okazji cieszyć się swoim sukcesem. Jego zakład drukarski został przejęty przez człowieka, któremu nie oddał pieniędzy.

13. W 1465 roku Gutenberg został doceniony, otrzymując coroczny strój dworski, stypendium, 2000 litrów wina oraz zboże.

14. Zanim Gutenberg stworzył swoją maszynę w całej Europie było tylko około 30 tysięcy książek. Do 1500 roku prasy drukarskie wydrukowały około 20 milionów tomów.

15. Gutenberga nazywa się dziś jednym z najbardziej wpływowych ludzi w historii, ponieważ sprawił, że książki stały się dostępne dla każdego.