10 najważniejszych wynalazków i odkryć XIX wieku

kolej parowa

Epoka pozytywizmu przypada na drugą połowę dziewiętnastego wieku i jest jedną z najbardziej obfitujących w wynalazki i odkrycia epok. Znakiem czasu stały się para i elektryczność, trwała rewolucja przemysłowa, a w wielkich miast maszyny nie przestawały pracować w fabrykach, w których pracowali nie tylko mężczyźni i kobiety, ale również dzieci.

Zmieniły się warunki życia i krajobraz, w którym nagle rozmnożyły się samochody i oświetlenie miejskie. W powietrzu czuć było rozwój i zdawać by się mogło, że niektóre wynalazki aż czekały, by ktoś je opracował. Jakby na całym świecie ludzie szukali tego, bez czego już w kolejnym wieku nikt nie będzie mógł się obejść.

1. W 1802 roku William Murdock i Winzer po raz pierwszy zastosowali oświetlenie gazowe w zakładach „Boulton&Watt” w Soho. Było to zwieńczenie długich praca Murdocka nad gazowymi lampami, które wcześniej kończyło się fiaskiem ze względu na smród spalanego gazu.

2. W XIX wieku w Anglii narodziła się kolej parowa. Jej wynalazcą był Richard Trevithick, który zaprezentował jeżdżącą po kolistym torze w 1808 roku.

3. W 1820 roku Pierre Pelletier oraz Joseph Caventou wyizolowali chininę, która była pierwszym skutecznym lekiem na malarię. Dziś zastąpiły ją inne lekarstwa, które nie mają poważnych skutków ubocznych, natomiast chinina jest dodawana do toniku, czemu napój zawdzięcza swój charakterystyczny smak.

4. W pierwszej połowie Louis Braille, który w dzieciństwie wskutek wypadku stracił wzrok, pracował na alfabetem dla niewidomych. Były to wypukłe symbole składające się z różnych kombinacji kropek, dzięki którym niewidomi mogli mieć styczność z tekstem pisanym. Informacja o nowym piśmie pojawiła się w 1829 roku.

5. W latach trzydziestych dziewiętnastego wieku Louis J. M. Daguerre opracował dagerotypię, którą do dziś uznaje się za początki fotografii. Pierwszy dagerotyp pochodzi z 1839 roku.

6. W 1837 roku Thomas Davenport zbudował i opatentował pierwszy silnik elektryczny. Był to asumpt do udoskonalania tego wynalazku, a w wyścigu brali udział najlepsi wynalazcy epoki, w tym Tomasz Edison.

7. W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz opatentował pierwszą w historii lampę naftową. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat nie było domu, w którym by jej nie używano.

8. Od 1863 roku w Londynie funkcjonuje metro. Dziś trudno wyobrazić sobie wielkie metropolie, takie jak Nowy Jork czy Moskwa, bez sieci podziemnych stacji i korytarzy, przez które mkną pociągi.

9. W 1867 roku Alfred Nobel opatentował dynamit. Kiedy zorientował się, że jego wynalazek może być wykorzystywany w złych celach, ufundował nagrodę Nobla, którą do dziś przyznaje się naukowcom i literatom.

10. W 1876 Alexander Graham Bell wynalazł telefon, a wynalazek ten zrewolucjonizował komunikację międzyludzką.

4.2/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.