Ciekawostki

Tuńczyk – ciekawostki, informacje, kalorie, wartości odżywcze

tuńczyk

Gdyby ryby były jak samochody, tuńczyk byłby Ferrari. Tuńczyk jest gładki, potężny i stworzony do szybkiego pływania. Ich ciała w kształcie torpedy usprawniają ich ruch, a ich mięśnie umożliwiają im rejs po oceanach z dużą wydajnością. Poznajcie niesamowite ciekawostki i fakty o Tuńczykach.

1. Tuńczyk jest bardzo niskokaloryczny, co sprawia, że jest to pokarm prawie całkowicie białkowy. 85 gramów gotowanego tuńczyka żółtopłetwego ma około 25 gramów białka i tylko 110 kalorii. Jest to również dobre źródło witamin z grupy B, a także minerałów takich jak magnez, fosfor i potas. Zawartość białka w 100 gramach wynosi 29 gramów.

2. Żywotność tuńczyków różni się w zależności od gatunku, ale waha się od około 15 lat do ponad 40 lat.

3. Tuńczyk jest w stanie zmienić pozycję płetw grzbietowych, aby zmniejszyć opór powietrza i przyspieszyć prędkość pływania.

4. Tuńczyki mogą pokonywać duże odległości w krótkim czasie. Może przepłynąć przez cały Atlantyk w ciągu 30 dni, podróżując 25 kilometrów na godzinę.

5. Tuńczyki są wydłużonymi i opływowymi rybami. Mają zaokrąglony korpus, który zwęża się ku smukłej podstawie ogona.

6. Tuńczyki różnią się znacznie, zarówno w obrębie poszczególnych gatunków, jak i pomiędzy nimi.

7. Tuńczyk jest mięsożercą. Żywi się różnymi rodzajami ryb (makrela, śledź), kałamarnicami i skorupiakami.

8. Tuńczyk ma również właściwości antyoksydacyjne dzięki dużej ilości selenu. Tylko 100 gramów zawiera 196% wartości dziennej. Dodatkowo, tuńczyk jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które zwalczają stany zapalne.

9. Największym gatunkiem tuńczyka jest tuńczyk błękitnopłetwy. W pełni dojrzałe dorosłe osobniki osiągają średnią długość 2-2,5 m i ważą około 225-250 kg.

10. Tuńczyk to ryba słonowodna występująca w oceanie.

ławica ryb

11. Te niezwykłe zwierzęta morskie są również integralną częścią diety milionów ludzi i są jedną z najbardziej wartościowych pod względem handlowym ryb.

12. Tuńczyk zazwyczaj zawiera pewną ilość rtęci, ale jego wysoka zawartość selenu pomaga chronić przed toksycznością rtęci. Jedzenie tuńczyka w puszce raz w tygodniu jest prawdopodobnie bezpieczne. Jednakże, kobiety w ciąży i karmiące nie powinny jeść surowego, gotowanego lub grillowanego tuńczyka częściej niż raz w miesiącu.

13. W 2013 roku Kiyoshi Kimura, właściciel sieci restauracji serwujących sushi kupił z 333.6 miliona jenów kupił tuńczyka błękitnopłetwego, schwytany u północnych wybrzeży Japoniii który ważył 278 kilogramów.

14. W przeciwieństwie do innych ryb, tuńczyk jest w stanie podnieść i utrzymać temperaturę ciała o kilka stopni powyżej temperatury otaczającej go wody. Ze względu na tę cechę, tuńczyk może być sklasyfikowany jako zwierzę „ciepłokrwiste”.

15. Tuńczyk przepływa niesamowite odległości w trakcie migracji. Niektóre tuńczyki rodzą się w Zatoce Meksykańskiej i podróżują po całym Oceanie Atlantyckim, aby wyżywić się u wybrzeży Europy, a następnie przepłynąć całą drogę powrotną do Zatoki, aby się rozmnażać.

16. Tuńczyk czarnopłetwy jest najmniejszym gatunkiem tuńczyka, zwykle rosnącym do maksymalnie 100 cm długości i waży maksymalnie 21 kg.

17. Tuńczyk posiada unikalną sieć małych tętnic i żyłek w pobliżu mięśni zwanych „rete mirabile”, które ułatwiają rozgrzewanie się krwi. Ogrzana krew jest niezbędna do szybkiego pływania.

18. Największy odnotowany okaz złowiony zgodnie z przepisami Międzynarodowego Stowarzyszenia Rybaków Łownych został złowiony w Nowej Szkocji i ważył 679 kg i miał 3,7 m długości.

19. Tuńczyk będzie pływał w pobliżu powierzchni oceanu w poszukiwaniu pożywienia, ale może też zanurkować na głębokość 900 metrów w poszukiwaniu kolejnego posiłku.

20. Tuńczyk oddycha tlenem z wody i z tego powodu musi stale pływać.

21. Podczas tarła jedna samica może stworzyć 30 milionów jaj. Tylko 2 z tych 30 milionów przetrwają do dorosłości. Pozostałe jaja zostaną zjedzone przez inne morskie stworzenia.