Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Hiszpanii w 2024 roku

Hiszpania

Hiszpania jest od wielu lat turystycznym celem numer jeden, także dla osób z Polski. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem kraj niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem kulturowym, jak i geograficznym.

Osoby, które zdecydowały się na odwiedziny w tym kraju do wyboru mają mnóstwo atrakcji, bez względu na to, czego oczekują i w jaki sposób lubią spędzać swój wolny czas. Poniżej przedstawiono 10 propozycji miejsc godnych odwiedzenia, które najczęściej pojawiają się w rankingach popularności. Zobacz też: ciekawostki o Hiszpanii

1. BARCELONA

Barcelona jest miastem, którego nie sposób nie umieścić na liście największych atrakcji turystycznych Hiszpanii. Mimo, że jest to drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii (zaraz po jej stolicy Madrycie) dla wielu osób jest turystycznym celem numer jeden. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem miejsce zachwycające, różnorodne, stanowiące niezwykłą mieszankę kultur i tradycji. Stolica Katalonii tętni życiem przez cały dzień i niewątpliwie każdy odwiedzający to miasto znajdzie tam coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługują miejsca takie jak: związane z osobą architekta Antonio Gaudiego Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà i Casa Batlló, wzgórze Montjuic, La Rambla i wieńczący ją port, Camp Nou, Barri Gotic i wiele innych miejsc.

2. COSTA BRAVA

Costa Brava oznacza nic innego jak „dzikie wybrzeże” ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego (jego początek znajduje się przy granicy hiszpańsko-francuskiej, zaś koniec w Barcelonie). Charakterystyczne dla tego miejsca są przede wszystkim skaliste klify oraz sięgające daleko w morze półwyspy. Dodatkowo mnóstwo tam pięknych, piaszczystych plaż i ośrodków turystycznych. Jedno z najpiękniejszych wybrzeży w Europie.

3. MADRYT

Stolica Hiszpanii, nie robi tak imponującego wrażenia jak Barcelona, jednak i tak jest to miasto godne odwiedzenia. W mieście mnóstwo jest eleganckich pałaców, imponujących arterii, wąskich uliczek czy gwarnych knajp. Zabytki także można by wymieniać bez końca. Również piłkarscy fani chętnie i licznie odwiedzają to miasto, jest to bowiem siedziba dwóch bardzo popularnych klubów – Realu Madryt i Atlético Madryt.

4. PISCOS DE EUROPA

To masyw położony pomiędzy Kantabrią, Asturią oraz Kastylią i León. Jest to najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich, gdzie zobaczyć można jeden z najpiękniejszych krajobrazów w całej Hiszpanii. Ośnieżone szczyty, rozległe zielone pastwiska i głębokie kaniony rewelacyjnie kontrastują z niewielkimi, kamiennymi osadami ludzkimi. Miejsce, które odwiedzić powinni wszyscy miłośnicy gór oraz aktywnych form spędzania wolnego czasu.

5. AKWEDUKT W SEGOWII

Jest symbolem tego miasta, umieszczonym nawet w jego herbie. Turystów przyciąga przede wszystkim dlatego, że jest to jeden z najlepiej zachowanych, a zarazem najważniejszych reliktów potwierdzających rzymską obecność na półwyspie Iberyjskim. Sam w sobie robi także niezwykle imponujące wrażenie.

6. SANTIAGO DE COMPOSTELA

Uznawane jest za miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego, czyli jednego z dwunastu apostołów i pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa. Z tego powodu jest to popularne wśród pielgrzymów z całego świata miejsce kultu religijnego. Do katedry w Santiago de Compostela prowadzi szlak pielgrzymkowy Camino de Santiago, czyli Droga Św. Jakuba.

7. ALHAMBRA W GRANADZIE

Alhambra to warowny zespół pałacowy, o którym słyszał chyba każdy. Kompleks wybudowany został w latach 1232 – 1273, zaś rozbudowywany był aż do XIV wielu. Obiekt widnieje na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na terenie zespołu pałacowego podziwiać można liczne stawiki, fontanny, arabeski czy bogato zdobione mozaiki. Jest to jedyne w swoim rodzaju arcydzieło koronkowej architektury islamu z XIII wieku.

8. LA MEZQUITA

Mówiąc innymi słowy Wielki Meczet w Kordobie to wielokrotnie przebudowywany budynek pochodzący z VIII w. Obecnie służy za katedrę rzymskokatolicką diecezji Córdoba w Hiszpanii. Mezquita jest budowlą znaną na całym świecie, głównie za sprawą słynnej sali z lasem kolumn. Jest to także największy i najbardziej znany były meczet.

9. ALKAZAR W SEWILLI

To niezwykle imponujący pałac królewski w Sewilli, którego budowa rozpoczęła się już w XI wieku, kiedy to w rejonie rezydowali przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Na terenie pałacu znajduje się mnóstwo zachwycających, bogato zdobionych sal, patios i ogrodów. Jest to bez wątpienia jeden z najwspanialszych kompleksów pałacowych nie tylko w Hiszpanii, ale też na świecie.

10. KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY

To kolejne miejsce warte odwiedzenia podczas wizyty w zachwycającej Sewilli. Jest to piękna gotycka budowla sakralna postawiona w miejscu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów meczetu. Katedra NMP to nie tylko jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Hiszpanii, ale też jeden z największych i najpiękniejszych gotyckich kościołów na całym świecie. Warte zobaczenia jest drewniane prezbiterium, największy w Hiszpanii ołtarz główny, kaplica królewska, krucyfiks Capilla de San Andrés oraz grobowiec Krzysztofa Kolumba.