Ciekawostki

Sewilla Ciekawostki

Ciekawostki Sevilla

Sewilla to miasto, w którym ożywają typowe hiszpańskie obrazy i hiszpański klisze. Miasto flamenco, fiesty, sytości i ognistej pasji latynoskiej. Miasto jest malowane w połyskujący sposób eleganckim dziedzictwem arabskim i dramatyczną romantyczną historią. Średnie temperatury w lecie osiągają 35°C, a deszcz pada rzadziej niż 80 dni w roku

Czy byłeś kiedyś w Sewilli? To piękne miasto z południa Hiszpanii jest naprawdę jedyne w swoim rodzaju i jest jednym z ulubionych miejsc wielu turystów. Południe Hiszpanii słynie z sjesty, flamenco i jedzenia, a także z przyjaźni miejscowej ludności, a Sewilla nie jest wyjątkiem!

Jeśli planujesz wycieczkę na południe Hiszpanii wkrótce, a teraz jest to jeden z najlepszych momentów, ponieważ upały latem nie są łatwe do przeżycia, przyjrzyj się następującym faktom na temat Sewilli. Oto interesujące ciekawostki o Sewilli:

Mity

Mówi się, że Sewilla pochodzi z małej wysepki w obszarze bagnistym, który został nazwany Spal (który dałby Sewilli swoją dawną nazwę, Hispalis), który został stworzony przez samego Herkulesa (to oczywiście część mityczna)

Wieże Sewilli

jednym z najsłynniejszych zabytków Sewilli jest piękna Złota Wieża Torre del Oro, która pochodzi z XIII wieku. Ale czy wiedziałeś, że istnieje druga wieża zwana Torre de Plata (Srebrna Wieża) i że kiedyś była trzecia?

Filmowy Raj

W Sewilli znajdują się znane sceny z dużych filmów. Klasyczny, Lawrence z Arabii został sfilmowany w 1962 roku w różnych miejscach w całym mieście. Rozpoznasz „Klub oficerów w Kairze”, „Jerozolima” i „Kameralną salę Rady”. W filmie pojawia się również Hotel Alfonso. Niedawno „Królestwo Dorn” z Gry o Tron znalazło swój dom w tym mieście. Jeśli to nie wystarczy, to były tutaj też kręcone sceny filmu Gwiezdne wojny: Atak klonów.

Miejsce narodzin Tapasu

Kolejna interesująca ciekawostka. Wiele hiszpańskich regionów twierdzi, że jest miejscem narodzin Tapasu, ale najsilniejsze argumenty ma Sewilla. Ostateczne miejsce pochówku odkrywcy Krzysztofa Kolumba

Imponująca katedra w Sewilli jest jedną z największych na świecie. Po śmierci Krzysztofa Kolumba w 1506 r. został najpierw pochowany w Hiszpanii w Valladolid, a następnie przewieziony do Monasterio La Cartuja w Sewilli.

Pomarańcze z Sewilli

Gorzkie pomarańcze o wysokiej zawartości witaminy C są idealne do produkcji marmolady. To miasto z największą ilością pomarańczowych drzew na świecie!

Metropol Parasol

Zaprojektowany przez Jurgena Mayera Metropol Parasol uważa się za największą budowlę drewnianą na świecie.

Feria de Abril

Tylko dwa tygodnie po Wielkanocy, Sewilla świętuje Ferię de Abril, która jest jednym z najbardziej kolorowych i żywiołowych festiwali w Hiszpanii. Na festiwalu można zobaczyć tradycyjne tańce, muzykę, strój oraz poczuć atmosferę hiszpańskiej zabawy do białego rana.

Alcázar

Alcázar w Sewilli to królewski pałac w Sewilli w Hiszpanii, zbudowany dla chrześcijańskiego króla Piotra z Kastylii. Zbudowany przez chrześcijan kastylijskich na miejscu muzułmańskiej twierdzy mieszkalnej opactwa zniszczonej po chrześcijańskim podboju Sewilli.

Architektura Mudejar

Ciekawe jest to, że Sewilla jest znana z wyjątkowych przykładów architektury mudejar, stylu charakterystycznego dla Iberii, który łączy wpływy chrześcijańskie, muzułmańskie i żydowskie. Przykładem może być Alcázar de Sevilla, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sewilla i opera

Sewilla jest miejscem akcji wielu oper. Najbardziej znane to „Carmen” Georges’a Bizeta i „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W mieście można odnaleźć ślady tych dzieł, np. fabrykę tytoniu z „Carmen”, która obecnie jest częścią Uniwersytetu Sewilskiego.

Rowery i tramwaje

Sewilla jest przyjazna dla rowerzystów, oferując ponad 170 km ścieżek rowerowych i system wypożyczalni rowerów, który jest bardzo popularny zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Dodatkowo, miasto ma także nowoczesny system tramwajowy ułatwiający przemieszczanie się.

Tradycje kulinarne

Oprócz tapas Sewilla słynie z gazpacho, zimnej zupy idealnej na upały, oraz z tortas de aceite, cienkich, chrupiących ciastek z oliwą z oliwek i różnymi dodatkami, takimi jak anyż czy sezam.

Plaza de España

Zaskakująca ciekawostka: Jednym z najbardziej fotografowanych miejsc w Sewilli jest Plaza de España, imponujący półkolisty plac otoczony budynkiem z charakterystycznymi dla regionu Andaluzji kafelkami ceramicznymi, przedstawiającymi sceny z różnych prowincji Hiszpanii.

UNESCO i dziedzictwo światowe

Sewilla może pochwalić się trzema obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Alcázarem, Archiwum Generalnym Indii (Archivo General de Indias) i katedrą, co czyni ją miastem o wyjątkowej wartości historycznej i kulturowej.

Sewilla nocą

Życie nocne w Sewilli jest równie ekscytujące jak te dzienne. Od rooftop barów z widokiem na miasto po tętniące życiem uliczki pełne barów i klubów, Sewilla oferuje rozrywkę dla każdego, od tradycyjnego flamenco po współczesną muzykę.