Ciekawostki

Zaskakujące Ciekawostki o Alkazar w Sewilli

dziedziniec pałacu

Alcázar w Sewilli to królewski pałac w Sewilli w Hiszpanii, zbudowany dla chrześcijańskiego króla Piotra z Kastylii. Został zbudowany przez chrześcijan kastylijskich na miejscu muzułmańskiej twierdzy mieszkalnej opactwa zniszczonej po chrześcijańskim podboju Sewilli. Poznaj ciekawe fakty, informacje i ciekawostki o Alcázar w Sewilli.

1. Jest to najstarszy pałac królewski nadal używany w Europie.

2. Chroniony murem teren Alcázar składa się z różnych pałaców i ogrodów zaprojektowanych w różnych okresach historycznych.

3. Na początku VIII wieku, Alcázar został po raz pierwszy zbudowany przez Arabów i rozbudowany przez kolejnych królów hiszpańskich.

4. Pałac jest wybitnym przykładem architektury Mudéjar na Półwyspie Iberyjskim, ale zawiera elementy gotyckie, renesansowe i romańskie z poprzednich etapów budowy.

5. Puerta del León, tłumaczona jako „Brama Lwa” jest głównym wejściem do Królewskiego Alcázara. Jej nazwa pochodzi z XIX-wiecznych kafelków zdobionych nad nim – Lew Koronowany trzyma w szponach krzyż.

pałac w Sewilli

6. Chrześcijański król Fernando III przeniósł się do Alcázara po zdobyciu Sewilli w 1248 roku, a kilku późniejszych monarchów wykorzystało ją jako swoją główną siedzibę. Syn Fernanda Alfonso X zastąpił większość pałacu w Almohad gotyckim, a następnie w latach 1364-1366 Pedro I stworzył swój wspaniały pałac.

7. Salon de Embajadores był główną salą króla Piotra z Kastylii, której używał podczas pobytu w Alcazarze. Salon de Embajadores, nazywany również Salonem Tronowym, posiada więcej dekoracji wykonanych w nim niż jakikolwiek innym pokoju w całym Pałacu Alcazara. Jest to najważniejsza sala w pałacu, w której zazwyczaj odbywają się sprawy państwowe, jak również imprezy publiczne.

8. Alcázar rozpoczął swoje życie w X wieku jako fort dla kordobańskich gubernatorów Sewilli, ale to właśnie w XI wieku odbyła się tutaj pierwsza duża przebudowa.

9. Niższy poziom patio został zbudowany dla króla Piotra z Kastylii i zawiera napisy opisujące Piotra jako „sułtana”. Po bokach patio znajdują się różne sale przyjęć. W centrum znajduje się duży, prostokątny basen z ogrodami po obu stronach.

10. Ridley Scott wykorzystał wybrukowany dziedziniec jako scenografii dworu króla Jerozolimy w filmie Królestwo niebieskie. Aranżacja dziedzińca została ponownie przerobiona po zakończeniu produkcji filmu.

Alkazar w Sewilli

11. Górne piętra Alcázara są nadal wykorzystywane przez rodzinę królewską jako ich oficjalna rezydencja w Sewilli i są administrowane przez Patrimonio Nacional.

12. Alcázar jest połączeniem Mudéjar i chrześcijańskiego stylu architektonicznego.

13. Górna kondygnacja patio została wykonana przez Karola V. Dodatek został zaprojektowany przez Luisa de Vegę w stylu włoskiego renesansu, choć w dekoracji zawarł zarówno renesansowe jak i błotne tynki. Budowa dobudówki rozpoczęła się w 1540 roku, a zakończyła w 1572 roku.

14. Został on wpisany w 1987 roku przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z przylegającą do niego katedrą w Sewilli i Archiwum Generalnym Indii.

15. Nazwa Patio de las Doncellas, oznaczająca „Dziedziniec Dziewic”. Odnosi się do legendy, że Maurowie domagali się 100 dziewic każdego roku jako hołd od królestw chrześcijańskich w Iberii.