Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o zamku Drakuli

Drakula to najpopularniejszy wampir w świecie literackim. Został stworzony przez irlandzkiego pisarza, Brama Stokera, pod koniec XIX wieku.

Krwiopijca o arystokratycznym rodowodzie na przestrzeni lat rozgrzewał wyobraźnię czytelników, a później również widzów, na całym świecie. Jakie zamki wiążą się do dziś z jego legendą?

Poniżej znajduje się wybrana lista budowli, w których rezydował słynny wampir.

1. Zamek w Branie

Zamek w Branie to średniowieczna budowla znajdująca się w granicach historycznej Transylwanii. Od 1920 roku był rezydencją letnią królowej Rumunii, Marii. W książce Brama Stokera to właśnie ten zamek był główną siedzibą Drakuli.

2. Zamek Poenari

Zamek Poenari to rumuński zamek znajdujący się nieopodal Gór Fogaraskich. To tu w XV wieku mieszkał Wład Palownik, który był pierwowzorem książkowego Drakuli.

3. Sighisoara

Sighisoara to miasto znajdujące się 300 kilometrów od Bukaresztu. Średniowieczny charakter miejscowości zadecydował o tym, że starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tutaj elementy fortyfikacji i mury obronne, a także słynny Dom Drakuli.

4. Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze to jeden z najpiękniejszych zamków na świecie. Znajduje się tutaj muzeum z licznymi eksponatami, które przypominają o dziejach Rumunii, a także nawiązują do słynnego wampira.

5. Twierdza w Devie

Twierdza w Devie to tak naprawdę twierdza, którą w XIII wieku wzniesiono na szczycie stożka pochodzenia wulkanicznego. Budowla miała chronić mieszkańców przed najazdami Tatarów.

6. Zamek Râșnov

Zamek Râșnov to zamek znajdujący się na terenie historycznego Siedmiogrodu. Pierwotną budowlę w tym miejscu wybudowali na przełomie XIII i XIV wieku Krzyżacy. Dziś stanowi znaną atrakcję turystyczną.

7. Zamek w Suczawie

Zamek w Suczawie pochodzi z końca XIV wieku. Został spalony w XVI wieku, a następnie odbudowany w kolejnym stuleciu. Wybuch w twierdzy w XVII wieku doprowadził go do ruiny, ale w ostatnich latach trwały prace konserwatorskie i dziś stanowi atrakcję turystyczną na trasie szlakiem Drakuli.

8. Enisala

Enisala to ruiny średniowiecznego zamku rumuńskiego, które znajdują się na wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwsza warownia znajdowała się tutaj już we wczesnym średniowieczu, a następnie ulega licznym rozbudowom i modyfikacjom.

9. Zamek Rupea

Zamek Rupea ma swoje korzenie już w VII wieku. Był wielokrotnie przebudowywany, a w okresie najazdów Turków dawał mieszkańcom schronienie.

10. Zamek Câlnic

Zamek Câlnic znajduje się niedaleko Klażu, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku. Zachował się do dziś w bardzo dobrym stanie, a kilka lat temu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.