Ciekawostki

Thomas Edison – 15 Informacji i Ciekawostek

dom Thomasa Edisona
dom Thomasa Edisona

Thomas Alva Edison ma na swoim koncie 2332 różne patenty, więc bez wątpienia był umysłem niezwykłym. Jego pomysły do dzisiaj ułatwiają nam wszystkim życie. Wynalazca powiedział kiedyś, że trzy najważniejsze rzeczy do osiągnięcia wszystkiego, co wartościowe, to ciężka praca, lojalność i zdrowy rozsądek. Miał sporo racji, ale dodałbym do tej listy jeszcze kreatywność, której mu nie brakowało.

W dzisiejszym artykule zaprezentuję 15 ciekawostek o Edisonie, o których raczej nie mówili wam w szkole.

1. Edison opatentował swoje pierwsze urządzenie w wieku zaledwie 22 lat. Był to licznik głosów, czyli pilot, na którym można kliknąć tak, lub nie, liczący ile razy kliknięto poszczególny przycisk.

2. Thomas pracował kiedyś do późnej nocy i wykonywał eksperymenty chemiczne. Przypadkowo wylał kwas siarkowy na podłogę. Kwas wyżarł w niej dziurę, a następnie spadł na biurko szefa piętro niżej, za co zwolniono Edisona z pracy.

3. Edison poraził raz celowo słonia cyrkowego na oczach widowni, aby zademonstrować niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem prądu przemiennego, za którym opowiadał się Nicola Tesla, czyli jego rywal.

4. Edison uratował raz małego chłopca przed potrąceniem przez pociąg. W dowód wdzięczności ojciec chłopca nauczył Edisona obsługi telegrafu, a to sprawiło, że wynalazca zaczął się interesować budową tego urządzenia i przesyłaniem informacji.

5. Thomas wraz ze swoim asystentem Clarence’m Dally zainteresowali się promieniami rentgenowskimi, gdy nie rozumiano jeszcze zasady ich działania. Dally w wyniku eksperymentów został ciężko poparzony, stracił obie ręce i cierpiał wiele lat przed swoją śmiercią w wyniku choroby popromiennej, a Edison uszkodził sobie oko i poparzył brzuch. Zrezygnowali więc z prac nad promieniami, uważając je za niebezpieczne.

6. Edison czuł wyrzuty sumienia z powodu śmierci Dally’ego, więc do końca życia opiekował się jego rodziną, wysyłając im pieniądze.

7. Geniusz ten wynalazł także fonograf, czyli urządzenie służące do rejestracji dźwięków. Zrobił to pomimo faktu, że był częściowo głuchy.

8. Sporo osób uważa Edisona za wynalazcę żarówki. W rzeczywistości jednak na pomysł jej stworzenia wpadli w 1875 roku dwaj wynalazcy- Evans i Woodward. Nie wiedzieli jednak, jak skonstruować jej działający model. Cztery lata później Edison wykupił ich patent i opracował żarówkę, która działa.

9. Edison potrafił pracować nieraz nawet 18 godzin dziennie! Jak widać, był tym naprawdę pochłonięty i kochał to, co robił- to jeden z filarów, jeśli chcesz osiągnąć naprawdę duży sukces.

10. Thomas zatrudniał młodych i ambitnych studentów do pracy nad swoimi wynalazkami i płacił im niewiele więcej, niż ówcześnie zarabiał pracownik fizyczny. Studentom jednak w większości to odpowiadało, bo nie pracowali dla pieniędzy, a głównie po to, by uczyć się od genialnego wynalazcy i zdobywać doświadczenie.

11. Podczas pierwszej wojny światowej Edison otworzył w West Oragne kompleks laboratoryjny, który zatrudniał ponad 10 tysięcy osób w swoim szczytowym okresie.

12. Henry Ford, czyli założyciel Ford Motor Company pracował w firmie Edisona i po godzinach pracował nad swoim projektem samochodu z silnikiem spalinowym. Był do tego zachęcany przez samego Edisona.

13. Edison wynalazł także pierwszą kamerę filmową, więc możemy mu podziękować za fakt istnienia współczesnego kina, pod które stworzył fundamenty.

14. Edison powiedział kiedyś: „Nie poniosłem porażek. Ja po prostu znalazłem 10 000 sposobów, które nie działają.” Wedle tego rozumowania, nie należy się przejmować niepowodzeniami, a traktować je lako lekcje i wyciągać z nich wnioski, idąc dalej do zamierzonego celu.

15. Thomas prawdopodobnie nie lubił owadów- skonstruował pierwsze urządzenie do zabijania karaluchów elektrycznością.