Ciekawostki

Interesujące Ciekawostki o zamku Neuschwanstein

Neuschwanstein

Słyszałeś o prawdziwym zamku Disneya w Niemczech? Zastanawiasz się, na czym wzorowany jest zamek Kopciuszka lub Śpiącej Królewny? Naprawdę jest to prawdziwy zamek w Niemczech, nazywany Neuschwanstein i jest to jeden z najsłynniejszych zamków w Niemczech.

1. Najwyraźniej Pan Walt Disney zobaczył zdjęcie zamku Neuschwanstein i od razu się w nim zakochał. Odwiedził zamek wraz z żoną, a wkrótce potem pojawił się zamek Sleeping Beauty.

2. Zamek Neuschwanstein został zbudowany przez króla Bawarii Ludwika II. Znany był również jako „Król z bajek”. Zamek ten jest doskonałym odzwierciedleniem tego, jak wyglądałby zamek z bajkowymi widokami na Alpy Bawarskie.

zdjęcie z drona

3. Większość z turystów przyjeżdża między czerwcem a wrześniem.

4. Do Neuschwanstein można łatwo dojechać z Monachium (około 90 minut jazdy samochodem).

5. Zamek został wybudowany, aby zrekompensować utratę suwerennej władzy. Król Ludwik II postanowił wybudować swój bajkowy pałac, ponieważ po zaledwie dwóch latach panowania stracił suwerenną władzę na rzecz Imperium Pruskiego. Bawaria została zmuszona do przyjęcia „obronnego i ofensywnego” sojuszu, który usunął kontrolę króla nad jego armią w przypadku wojny.

6. Do bajkowego pałacu w południowej Bawarii co roku przyjeżdża około 1,3 miliona zwiedzających.

7. Chociaż zamek czerpie inspirację z architektury średniowiecza, Ludwig II zadbał o to, by był wyposażony w najnowsze technologie z tamtego okresu. W kuchni znajdowała się bieżąca woda, w tym ciepła i zimna woda, elektryczny system dzwonków dla służby, telefony, system centralnego ogrzewania i winda. Co ciekawe, wszystko to było w czasie, gdy taka technologia była praktycznie niespotykana.

8. Mimo średniowiecznego wyglądu, zamek został zbudowany w XIX wieku i nie służył celom obronnym.

zamek

9. Chociaż jest tu wspaniała sala tronowa, nie ma prawdziwego tronu, ponieważ zamek nie został ukończony przed śmiercią Ludwika II.

10. Most Marienbrücke jest miejscem, z którego pochodzą te ikoniczne zdjęcia. Jest to most, który wisi nad wodospadem i z niego rozpościera się piękny widok na zamek. Wokół zamku znajdują się również piękne szlaki, z których roztacza się zapierający dech w piersiach widok na przepiękne Alpy.

11. Neuschwanstein jest jednak tak ogromny, że w niektórych dniach odwiedza go nawet 6000 turystów.

12. Ludiwg II spał tylko 11 nocy w tym pięknym zamku.

13. Projektantem zamku był Christian Jank. Nie był nawet architektem, ale projektantem teatralnym.

zamek zimą

14. Gdy w 1869 r. rozpoczęto budowę zamku, król Bawarii Ludwik II, który zainicjował ten projekt, oszacował, że jego ukończenie zajmie 3 lata. Jednak ze względu na ambitne projekty i niepewny plac budowy na szczycie góry projekt trwał znacznie dłużej.

15. Czternastu stolarzy przez ponad 4 lata pracowało nad stolarką w sypialni.

16. Wiele obrazów w zamku jest inspirowanych operami Richarda Wagnera, a raczej średniowiecznymi historiami, które je zainspirowały. Historie przedstawiające miłość, poczucie winy, pokutę i zbawienie są tematami w malarstwie ściennym zamku.

17. W 2012 roku zamek Neuschwanstein pojawił się na pamiątkowej monecie o nominale 2 euro.

architektura

18. Zamek był jednym z finalistów w wyborze Nowych Siedmiu Cudów Świata.

19. Dziś zamek jest własnością kraju związkowego Bawarii, a na jego utrzymanie wydaje się rocznie ponad 14,5 mln euro.

20. Neuschwanstein jest jednym z najczęściej fotografowanych budynków w kraju i jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Niemczech.

21. W Legolandzie w Günzburgu znajduje się replika Lego z Neuschwanstein.

22. Pomimo całej ciężkiej pracy i żądań króla Ludwika II wobec ludzi pracujących dzień i noc i gigantycznej liczby ludzi, którzy pracowali na zamku, oraz 12 lat, które upłynęły na budowę tego pięknego zamku, tylko 14 jego pomieszczeń jest faktycznie ukończonych.