Ciekawostki

16 Ciekawostki dla Dzieci o Grecji

Grecja kojarzy nam się głównie z mitologią i oliwkami. Okazuje się jednak, że ten kraj kryje dużo więcej, niż nam się wydaje. Grecja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Jest to jeden z najstarszych krajów w Europie, z bogatą historią i kulturą.

Grecja słynie z wielu zabytków, w tym z ruin starożytnego państwa greckiego, takich jak Akropol w Atenach, Partenon i Świątynia Apollina w Delfach.

Kraj ten słynie również z pięknych plaż, wysp i malowniczych gór. Jest też domem dla wielu różnych grup etnicznych, w tym Greków, Turków, Macedończyków i Albanczyków. Grecja jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Poznaj najciekawsze ciekawostki o Grecji przygotowane specjalnie dla dzieci i młodzieży!

1. Olimp

Góra ta kojarzy nam się głównie z mitologią i miejscem, w którym zamieszkiwali bogowie. Tak naprawdę pierwszy raz ktoś wszedł na to wzniesienie w 1913 roku. Najwyższy szczyt tego masywu górskiego to Mitikas, który ma 2918 metrów wysokości.

2. Bankructwo

Grecy są bardzo kreatywni, jeśli chodzi o wynagrodzenia za pracę. Mieli oni bardzo dużo bonusów, takich jak trzynasta pensja na Boże Narodzenie i czternasta na Wielkanoc. Otrzymywano też dodatek za pracę na zewnątrz oraz przed komputerem. Jeśli pracownicy znali języki obce, dostawali jeszcze więcej pieniędzy. Płacono też za mycie rąk. Istniały też przedsiębiorstwa, w których nagradzano pracowników za punktualność. Jeśli ludzie przychodzili na czas do pracy, mogli dostać nawet 600 euro. Często pracownicy mogli też liczyć na darmowe posiłki, a jeśli nie były one zapewnione przez firmę, dostawano dodatkowe 120 euro miesięcznie na jedzenie.

3. Służba wojskowa

Wszyscy młodzi Grecy muszą służyć w wojsku przez przynajmniej rok.

4. Ruch samochodowy w centrum Aten

W Atenach wprowadzono ciekawe prawo dotyczące jazdy po centrum miasta. W dni parzyste mogą po nim jeździć pojazdy, których numery rejestracyjne kończą się liczbą parzystą. Z kolei w dni nieparzyste, ci z nieparzystymi rejestracjami. W weekendy prawo to nie obowiązuje i każdy może przejechać przez centrum. Jeśli złamiemy to prawo, będziemy musieli zapłacić 200 euro kary.

5. Gest otwartej dłoni

W Polsce w ten sposób będziemy witać naszych znajomych, ale w Grecji nie powinniśmy używać tego gestu. Uważa się, że oznacza on, że chcemy rzucić klątwę na naszego rozmówcę. Gest ten ma bardzo długą historię, której piętno widać do dziś.

6. Cmentarze

Grecja jest bardzo skalistym krajem, przez co ciężko jest o organizację cmentarzy. Chowanie zmarłych w takiej ziemi jest bardzo trudne, przez co cmentarzy jest naprawdę mało. Obecnie bardzo niewiele osób chowanych jest w ziemi. Tylko wyjątkowe persony mogą na to liczyć. Zwykli obywatele zostaną umieszczeni na półce w kościele.

7. Grecki Tłusty Czwartek

W Polsce jemy wtedy pączki i widocznie Grecy pozazdrościli nam takiego zwyczaju, bo wprowadzili podobne święto. Niemniej jednak, zazwyczaj je się wtedy pieczone mięso, a nie słodycze. Święto to odbywa się na 10 dni przed Wielkanocą.

8. Wyznanie miłości za pomocą jabłka

Jeśli rzucimy komuś jabłko w Grecji, oznacza to, że wyznajemy mu miłość. Jeśli nasz wybranek złapie owoc, oznacza to, że odwzajemnia on nasze uczucie. Zwyczaj ten wziął się od tego, że jabłko jest symbolem Afrodyty, bogini miłości.

9. Navajo Cove

Navajo Cove to najbardziej znana plaża na świecie. Jest ona naprawdę piękna, bo otoczona jest klifem. Nazywa się ją perełką greckiego wybrzeża.

10. Ikaria

To wyspa, która leży na Morzu Egipskim. Jej nazwa pochodzi od Ikara, czyli bohatera mitologii Greckiej. Miał on wpaść do morza nieopodal tej wyspy, kiedy próbował lecieć na skrzydłach zbudowanych przez jego ojca, Dedala. Obecnie wyspa ta słynie z tego, że ludzie żyją tam najdłużej, bo aż do 100 lat. W Grecji mówi się o niej, że jest to wyspa, na której ludzie zapominają umrzeć.

11. Powstanie Grecji

Istnieje legenda, która mówi o tym, że kiedy Bóg tworzył świat, przesiewał on glebę przez sitko. W ten sposób cały świat miał otrzymać tak samo dobry teren. Na sitku jednak zostały kamienie, które Bóg rzucił przez swoje ramię. W ten sposób miała powstać Grecja.

12. Greckie taksówki

W Grecji istnieje zasada, że taksówka jest wolna do momentu, kiedy są w niej jakiekolwiek wolne miejsca. Może się więc okazać, że jeśli będziemy jechać taksówką, po drodze weźmiemy innych pasażerów. W Polsce zazwyczaj jedziemy samotnie. Za taki kurs jednak każdy płaci oddzielnie i otrzymuje swój własny rachunek.

13. Przesądy

Grecy wierzą, że plucie odpędza nieszczęścia. Dlatego, jeśli będziemy chcieli powiedzieć Grekowi o jakichś złych wieściach, możemy spodziewać się tego, że ten splunie sobie pod nogi, zazwyczaj trzykrotnie. Często jest też tak, że Grecy plują na siebie nawzajem, żeby odpędzić nieszczęście od siebie.

14. Greckie toalety

Grecy nie wyrzucają papieru toaletowego do toalety, a do kosza na śmieci obok. Wynika to z tego, że mają oni raczej kiepską i wąską instalację kanalizacyjną. Warto o tym pamiętać, kiedy wybierzemy się do Grecji na wakacje.

15. Tańce narodowe

Grecy bardzo lubią tańczyć i mają ponad 4000 narodowych tańców. Najpopularniejszym z nich jest Zorba, bez której nie może obyć się żadne wesele.

16. Wykształceni bezdomni

Okazuje się, że około 11 procent bezdomnych w Grecji ma wyższe wykształcenie.