10 Zaskakujących ciekawostek o Partenonie

Partenon

Imponujący Partenon w każdym sensie jest symbolicznym przejawem apodyktycznej mocy Aten. Partenon – Oddany bogini Atenie – greckiej bogini mądrości, odwagi i działań wojennych. Ogromne przedsięwzięcie konstrukcyjne, wspaniała świątynia została ukończona około 438 r. p.n.e.

1. W 1687 roku, gdy Wenecjanie zaatakowali Ateny, Partenon został poważnie uszkodzony. Osmańczycy przechowywali w świątyni amunicję, która wybuchła, gdy uderzył pocisk. Wybuch w 1687 r. zniszczył dach Partenonu, wysadził centralną część budynku, zniszczył wiele kolumn ze wszystkich stron i zabił około 300 osób.

2. Tradycyjnie, świątynia gościłaby kultowy obraz Ateny – świętej patronki. Zamiast tego, główny kultowy wizerunek Ateny Polias znajduje się w innej części Akropolu. Podczas gdy kolosalny posąg Ateny autorstwa słynnego rzeźbiarza Phidiasa znajdowałby się wewnątrz Partenonu, nie był on związany z konkretnym kultem i dlatego nie byłby czczony.

3. Skała na Akropolu jest tak śliska. Ruch pieszy na przestrzeni wieków wygładził ziemię, czyniąc ją śliską. Zalecam noszenie butów z dobrą przyczepnością podczas wizyty.

4. W rzeczywistości, wielu historyków uważa, że przeznaczenie pomnika przypomina unikalną funkcję „świątyni i galerii sztuki”, która wspaniale prezentowała zespół różnych rzeźb z tego okresu.

5. Podczas gdy my często myślimy o sztuce klasycznej jako białej i nieskazitelnej, Partenon – jak wiele greckiej architektury i rzeźby – był oryginalnie kolorowy. Podczas gdy historycy debatują nad tym, jak duża część struktury była pokryta kolorem.

6. Kolumny są zrobione z marmuru, a podstawa z wapienia. Budowa kosztowała 469 srebrnych talentów. Jeden talent był równowartością kosztu zbudowania jednego zaawansowanego okrętu wojennego w tej epoce.

7. Grecja przejęła kontrolę nad Atenami w 1832 r., a wszystkie dowody świadczą o tym, że Osmanie na Akropolu zostali zabici.

8. Jako jeden z najbardziej ikonicznych budynków na świecie, Partenon stał się przykładem greckiej architektury.

9. Oryginalne rzeźby z Partenonu są nadal rozproszone za granicą. Znajdziemy je w Anglii, Francji, Danii i oczywiście w Atenach. Oryginalne rzeźby można zobaczyć w Muzeum Brytyjskim w Londynie, Luwrze w Paryżu oraz w Narodowym Muzeum Danii w Kopenhadze.

10. Partenon nie był w większości finansowany przez Ateńczyków. Budowa Partenonu na wiele sposobów odzwierciedlała optymistyczny nastrój Ateńczyków w V wieku przed naszą erą. Pieniądze, które sfinansowały to przedsięwzięcie, pochodziły głównie z hołdów składanych przez sprzymierzone miasta-państwa pod ochroną Aten.
11.

5/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.