Europa

20 interesujących ciekawostek o Akropolu w Atenach

Akropol

Akropol jest cytadelą, w której można podziwiać jedne z najwspanialszych budowli świata klasyki. Najsłynniejszą budowlą jest Partenon, świątynia poświęcona bogini Atenie, patronce miasta. Chociaż uważa się, że jego położenie było zamieszkiwane w IV tysiącleciu p.n.e., budowa jego budynków rozpoczęła się około 460 – 429 roku przed naszą erą. Poznajcie zaskakujące informacje i ciekawostki o Akropolu.

1. Perykles, grecki polityk, koordynował rozpoczęcie budowy głównych budynków Akropolu między 460 a 429 pne.

2. Nazwa pochodzi od greckiego Akro, „wysokiego” lub „krawędzi”, a Polis, miasto, tłumaczone jako „Wysokie Miasto”, „Miasto na krawędzi” lub „Miasto w powietrzu”, z których najbardziej znany jest Akropol w Atenach.

3. Rzeźby Partenonu uważane są za jedne z najlepszych na świecie.

4. Partenon został zaprojektowany przez rzeźbiarza Phidiasa, na zlecenie greckiego polityka Peryklesa.

5. Podczas gdy ateński Akropol jest często tym, co przychodzi na myśl, gdy ludzie słyszą słowo akropol, jest to jeden z wielu akropoli zbudowanych w całej Grecji. Akropol oznacza „wysokie miasto” i może odnosić się do każdej podobnie położonej cytadeli. Wysokie fortece i świątynie można również znaleźć w greckich miastach Argos, Teb, Koryncie i innych

6. Wiele z najważniejszych budynków na Akropolu zostało zaprojektowanych przez dwóch czołowych architektów w Atenach, Iktinos i Kallikrates.

7. Akropol położony jest na płaskiej skale, która wznosi się na wysokość 150 m n.p.m.

8. Przez wieki ludzie zamieszkiwali wapienne zbocza tego, co stało się. Istnieją dowody na to, że obszar ten był zamieszkiwany od okresu neolitu w latach 4000-3200 p.n.e.

9. Akropol ateński położony jest na płaskiej powierzchni skalnej zajmując około 7,4 akrów ziemi.

10. Propylaea służy jako majestatyczna brama do Akropolu. Zaprojektowana przez Mesiklesa, zastępująca wcześniejsze wejście, została zbudowana głównie z penteliańskiego marmuru. Budowana w latach 437-432 p.n.e., została opuszczona w czasie wojny peloponeskiej i nigdy nie została ukończona.

11. Akropol ma ponad 2460 lat.

12. Z centralnego położenia nad Atenami Akropol jest doskonale usytuowany do strategicznej obrony wojskowej – a jego główne struktury początkowe były skoncentrowane na przygotowaniach do wojny.

13. Świątynia Ateny Nike jest najmniejszą budowlą na ateńskim Akropolu.

14. Akropol w Atenach stał się znany jako święte miejsce po wybudowaniu świątyni „Athena Polias” w VI wieku przed naszą erą.

15. W okresie panowania Peisistratos zbudowano kolejną świętą świątynię, zwaną Starą Świątynią, czyli „Archaios Naos”.

16. Athena Polias została zniszczona w roku 490BC, ale na jej miejscu zbudowano kolejny, większy, religijny pomnik. Stał się on znany jako Starszy Partenon.

17. Partenon był niegdyś używany jako meczet po podbiciu Aten przez Turków Osmańskich w 1456 roku.

18. Najbardziej znane budowle na Akropolu – Partenon, świątynia Erechteion, brama Propylaea, Świątynia Ateny Nike – były budowane przez kilka dekad w V wieku przed naszą erą. Pod wpływem zwycięstwa Ateńczyków nad Persami rozpoczęła się ambitna kampania budowlana pod kierownictwem męża stanu Peryklesa.

19. Akropol to obecnie remontowana ruina, która jest odwiedzana jako atrakcja turystyczna.

20. Ateńczycy zakopywali artefakty w jaskiniach i ścianach wokół Akropolu, aby chronić je przed Persami. Artefakty te znane są dziś jako „Perskie Szczątki”.