Europa

Czy warto spędzić jeden dzień na wyspie Lanzarote?

Lanzarote

Podróże to szczególnie obecnie, w obliczu trwającej pandemii koronawirusa, częsty temat naszych rozważań. Nie możemy ich odbywać, ale możemy planować te wyjazdy, które odbędziemy kiedy sytuacja na świecie wróci do normy. Rozglądając się za destynacjami przyszłych wyjazdów wielu z nas będzie rozważać popularne wśród Polaków Wyspy Kanaryjskie.

Zgłębiając temat i czytając nieco więcej o tym kierunku podróży może zrodzić się w nas pytanie: Czy warto spędzić jeden dzień swojego życia na wyspie Lanzarote? Oto kilka faktów na temat wyspy, które potwierdzają, że jest bardzo ciekawym miejsce i z pewnością warto je odwiedzić.

1. Położenie i przynależność administracyjna

Lanzarote to wyspa należąca do Hiszpanii. Leży na Oceanie Atlantyckim, nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Jest częścią archipelagu popularnych turystycznie Wysp Kanaryjskich. Cały archipelag należy do Makronezji.

2. Wyspa wulkanów

Tak często określana jest wyspa. Nic dziwnego jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, co widoczne jest gołym okiem ponieważ cała jej powierzchnia została utworzona przez wulkaniczną lawę. Ostatni odnotowany wybuch wulkanu na wyspie miał miejsce w 1824 roku.

3. Odkrycie

Wyspa została odkryta w XIV wieku, w 1312 roku przez genuańskiego kupca i żeglarza Lancelotto Malocello.

4. Wieczna wiosna

Klimat panujący na Lanzarote i piękne krajobrazy to bez wątpienia główny atut dla wielu turystów. Klimat wyspy jest łagodny, nie ma wyraźnego zróżnicowania pór roku. Temperatury wahają się od 18 stopni zimą do 24 stopni Celsjusza latem.

5. Łatwość podróży

Dotarcie na wyspę z Polski nie stanowi problemu. Na wyspie, nieopodal głównego jej miasta Arrecife znajduje się międzynarodowy port lotniczy Lanzarote.

6. Pustynny wiatr

Ciekawym i często występującym na wyspie zjawiskiem jest ciepły wiatr sirocco, który przenosi duże ilości pyłu z niedalekiej pustyni Sahara. Wówczas spada widoczność i wzrasta temperatura. W 2004 roku podczas sirocco na wyspie odnotowano temperaturę 46 stopni Celsjusza.

7. Winnice

Dużą atrakcją dla turystów są obecne na wyspie winnice, otoczone niskimi kamiennymi murkami.

8. Flora i fauna

Piękna przyroda i krajobrazy wyspy są także wyjątkowe bo wśród roślin znajdziemy tam wiele gatunków, które nie występują nigdzie indziej na świecie: sosny kanaryjskie czy daktylowiec kanaryjski wpisują się w krajobraz wyspy. Pejzażom uroku dodają dzikie drzewa oliwne oraz paprocie. Można spotkać także lasy wawrzynowe, ale nie są już one tak liczne.

9. Piękne plaże

Jednak wyspa najczęściej wybierana jest nie za sprawą krajobrazów i przyrody, a raczej przez wzgląd na klimat i piękne plaże. Jeśli to właśnie nadmorski wypoczynek jest naszym priorytetem koniecznie odwiedźmy Puerto del Carmen, nadmorski deptak z szerokimi miejskimi plażami czy też Playa Blanca, miejscowość turystyczną słynącą z pięknych plaż.

10. wulkany i gejzery

Wyspa wulkanów musi posiadać stosowny park. Hiszpański Park Narodowy Timanfaya, znajdujący się na wyspie pozwala poczuć jej wulkaniczny charakter. Odwiedzając park zyskujemy tak że szansę na zobaczenie wybuchu gejzera. W tym miejscu można poczuć, że faktycznie znajdujemy się na wyspie wulkanów. Kamienie znajdujące się kilka centymetrów pod ziemią mają temperaturę nawet stu stopni Celsjusza. Pomiary z głębokości sześciu metrów dawały odczyty na poziomie nawet sześciuset stopni! Nic więc dziwnego, że woda wlana do wywierconych szczelin momentalnie bucha w formie pary, powodując efekt przypominający wybuch gejzera.