Europa

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Czechach 2024

Atrakcje w Czechach

Planujecie wycieczkę do Czech i zastanawiacie się, jak można spędzić tam czas z dziećmi? Oto 10 atrakcji, które na pewno zadowolą nawet najbardziej wybredne maluchy.

1. Zoo w Ostrawie

Niemal w każde wakacje zabierasz dzieci do Zoo, ale te w Polsce już znają na pamięć? Koniecznie wybierzcie się całą rodziną do Ostrawy. To miejscowość blisko polskiej granicy, słynąca z pięknego ogrodu zoologicznego. Wstęp dla dzieci poniże 3 lat jest bezpłatny, a starsze dzieci zapłacą 90 CZK czyli ok. 15zł. Oprócz wszelkiego rodzaju dzikich zwierząt jak np. żyrafy, słonie czy lemury, znajdziemy tu mini zoo, w którym dzieci mogą pobawić się z króliczkami i świnkami morskimi oraz całą masę placów zabaw, rzeźb, ścieżek dydaktycznych czy ścianek wspinaczkowych. Zwiedzać ZOO można nie nudząc się nawet pół dnia, ale dla tych którzy nie chcą się przemęczać, idealnym rozwiązaniem będzie Safari Expres czyli „ciuchcia”, która za jedyne 30 CZK przewiezie was po całym ogrodzie.

2. Aquapark Olešná

Aby wypocząć z dziećmi wcale nie trzeba jechać daleko. Aquapark Olešná znajduje się blisko Wisły, więc można się do niego wybrać na jednodniową wycieczkę. W części krytej jest sporo atrakcji dla starszych i młodszych, a w obszernej części odkrytej jest jeszcze więcej zjeżdżalni, basenów, brodzików, ciekawych miejsc do zabawy i odpoczynku. Jedną z zalet jest brak tłoku, co w innych popularnych parkach wodnych może utrudniać wypoczynek. Na miejscu czeka na nas bezpłatny parking, a obok aquaparku spory teren rekreacyjny z dużym placem zabaw dla dzieci, siłownią na powietrzu, długą ścieżką dla rowerzystów i rolkarzy prowadzącą dookoła zalewu Olesna, oraz kilkoma punktami gastronomicznymi.

3. Skalne Miasto w czeskim Adršpach

Czy wasze dzieci są fanami „Opowieści z Narni”? Skalne Miasto posłużyło filmowcom z Hollywood za plan filmowy podczas ekranizacji powieści fantasy C. S. Lewisa. Bilet dla dziecka to koszt 35-50 CZK w zależności od sezonu. Trasa zwiedzania ma formę pętelki i nie jest trudna. Otaczające szlak wysokie skały przypominają labirynt, a piękny wodospad i widoki sprawiją, że klimat jest iście bajkowy. Wycieczkę dopełnia rejs łodzią po jeziorze.

4. Ścieżka w Obłokach

Niecałe 2 godziny od Wrocławia w malowniczej wsi Dolni Morava u podnóża Masywu Śnieżnika nasze pociechy mogą (prawie dosłownie) przespacerować się w chmurach. Na szczycie góry Slamnik Czesi wybudowali drewniano stalową ścieżkę. Jest ona połączeniem wież, promenady spacerowej i zjeżdżalni. To atrakcja dostępna dla każdego, również dla małych dzieci – każdy może tutaj wejść i podziwiać piękne widoki. Warto skorzystać z dodatkowych atrakcji – tuż przy najwyższych chodnikach ścieżki wisi „rękaw” z siatki, który pozwala na wspięcie się na chodnik położony kilka metrów wyżej. Z góry na dół można zjechać w 100-metrowej zjeżdżalni z okienkami.

5. FunPark Žirafa

Park rozrywki w Ostrawie, 20 min od polskiej granicy, to doskonałe rozwiązanie w przypadku deszczowego dnia. Sporej wielkości hala mieści wiele atrakcji: wszelkiego rodzaju ścianki wspinaczkowe, labirynty, zjeżdżalnie czy automaty do gier. Jak można się domyślić po nazwie, sala przypomina afrykańską dżunglę. Palmy i podobizny dzikich zwierząt zachęcą nasze pociechy do zabawy z innymi dziećmi, podczas gdy rodzice mogą coś przekąsić a nawet wypocząć na leżaku.

6. JumpPark Praga

Wasze dzieci wprost rozsadza energia, a Wy nie wiecie już, jak sobie z nią poradzić? Zapraszamy do parku trampolin w czeskiej Pradze. To największe takie miejsce w centralnej Europie. Na 700 m² możecie wypróbować ponad 60 trampolin. Po takiej zabawie nawet największy rozbójnik zaśnie bez marudzenia. Warto jednak wiedzieć, że w soboty i w niedziele dzieci poniżej 110cm wzrostu mogą nie być wpuszczone, ze względu na duże oblężenie obiektu.

7. Centrum nauki iQLANDIA

Być może odwiedziliście już Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i jesteście pod wrażeniem tego miejsca? Czeskim odpowiednikiem jest Centrum nauki iQLANDIA w Libercu. Tu niemal wszystkiego można dotykać, testować, dokładnie obejrzeć, a w razie wątpliwości, zapytać lektorów w niebieskich koszulkach. Cena całodniowego biletu z możliwością wejścia na wszystkie wystawy dla 2 rodziców i 2 dzieci wynosi zaledwie 670 CZK (28. 50 euro, ok. 100 zł). To miejsce jest polecane dla każdej grupy wiekowej, gdyż zarówno najmłodsi jak i młodzież gimnazjalna mogą się tu wiele nauczyć. Poprzez zabawę oczywiście 🙂

8. Czeski Raj – kraina rozbójnika Rumcajsa

Czy pamiętacie jeszcze Rumcajsa z czasów naszego dzieciństwa. Wasze dzieci również chciałyby go poznać! Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (ok 60 km od Szklarskiej Poręby). Oprócz ekspozycji poświęconej słynnemu rozbójnikowi warto tu zwiedzić jaskinie dolomitowe, liczne zamki i pałace, a także perełki architektury ludowej. Być może w którymś z nich zbójował niegdyś słynny Rumcajs. W 2005 roku Czeski Raj został ogłoszony Geoparkiem UNESCO.

9. Obszar Górniczy Vitkovice

Jeśli Wasze dzieci interesują się techniką, warto im pokazać niezwykły kompleks dawnej huty żelaza. Ścieżka edukacyjna prowadząca w miejsca, którymi dawniej transportowano surowce prowadzi do windy, którą wjedziemy do tak zwanej „paszczy” pieca. Wjeżdżając na jego szczyt, zobaczymy imponujący widok na całą Ostrawę i zajrzymy do tajemniczego wnętrza pieca, w którym temperatura przekraczała 1500 stopni Celsjusza. Na dzieci i dorosłych czeka świetna zabawa w połączeniu z poznawaniem tajników nauki w prosty i przystępny sposób.

10. Park Rozrywki Mirakulum

Na koniec polecamy Wam 10 hektarów oryginalnej zabawy i atrakcji z mnóstwem pomysłów na gry. Leśny plac zabaw i kontaktowe zoo, wielkie trampoliny i huśtawki, centra linowe, podziemne korytarze, zamki do wspinaczki i kolejka wąskotorowa łącząca park z sąsiednim poligonem czołgowym – to tylko część przyjemności, jakie czekają na Wasze pociechy. Ze względów bezpieczeństwa wstęp mają dzieci od 90cm wzrostu. Bilet kosztuje 210 CZK, jednak warto zapytać w kasie o bilety rodzinne.