Europa

Najlepsze atrakcje w Harrachov

źródło: PatrikPaprika / Wikiepdia

Większości z nas czeski Harrachov kojarzy się głównie z konkursem skoków narciarskich. Jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne, jednak mocno zacierające prawdziwe oblicze tego urokliwego miasta tuż przy polskiej granicy. Jakie ciekawe atrakcje znajdziemy w Harrachovie?

Kilka słów o samym mieście

Harrachov znajduje się w północnej części Czech w Karkonoszach, około 4 kilometrów od granicy z Polską. Swą nazwę zawdzięcza nazwisku historycznych właścicieli – rodu szlacheckiego Harrachów, pochodzącego z Dolnej Austrii. Oprócz turystyki miasto szczyci się również ponad trzystuletnią produkcją szkła według tradycyjnych technik.

Co warto zobaczyć w Harrachov

Miasto oferuje szereg atrakcji, zarówno dla miłośników sportów zimowych i letnich, jak i zwolenników poznawania historii i kultury tego regionu. Najważniejsze z nich omówimy w dalszym ciągu niniejszego artykułu.

Zimowe sporty w Harrachovie

Ze względu na swe położenie, w naturalny sposób miasto stało się siedzibą sportów zimowych. Niezmiernie istotny jest kompleks skoczni narciarskich Čerťák, usytuowany na zboczach Čertovej Hory. W jego skład wchodzi kilka skoczni, wśród nich obiekt mamuci, o punkcie konstrukcyjnym K185, oraz mniejsze: K125, K90 oraz K70 i K45. Skocznie rozdzielono pomiędzy dwie strony wzgórza – największe dwie umieszczono obok siebie, pozostałe na przeciwległym zboczu.

W mieście można trenować nie tylko skoki narciarskie. Funkcjonuje tu również szkoła narciarstwa biegowego, a zwolennicy zjazdów mogą poszusować na trasach, liczących ponad 7 kilometrów.

Pomysł na letnie wycieczki

Jeśli preferujemy letnie lub jesienne wyprawy, Harrachov jest również świetnym punktem wypadowym do wycieczek pieszych lub rowerowych w Karkonosze oraz Góry Izerskie. W samych granicach miasta znajduje się malowniczy wodospad Mumlawy, na rzece o tej samej nazwie, spływający kilkoma kaskadami po granitowym podłożu z wysokości około 10 metrów. U jego podnóża tworzą się tak zwane Czarcie Oka. W pobliżu zbudowano specjalny taras widokowy, pozwalający cieszyć się pięknym widokiem również w zimie, gdy woda zamarza, tworząc spektakularny lodospad. Niedaleko znajdują się również punkty gastronomiczne (m. in. Schroniska Mumlavskiego), w których można posilić się po pięknej wycieczce.

Dla osób zainteresowanych nietypowymi ciekawostkami nieopodal Harrachova znajduje się jeszcze jedna atrakcja przyrodnicza, którą można jednak zobaczyć wyłącznie z lotu ptaka lub ze szczytu kopca Sachrův. W 1929 roku na Bilym Kopcu powyżej miasta, pragnąc uczcić 10. rocznicę powstania Czechosłowacji i równocześnie mając na celu odtworzenie zniszczonego drzewostanu, zasadzono modrzewie, układające się w kształt liczby 10. W 2018 roku czescy dyrektorzy Karkonoskiego Parku Narodowego i urząd miasta Harrachova podjęli decyzję o dodaniu zera do wcześniejszego wzoru, aby uczcić 100. rocznicę powstania republiki. Wpisana w krajobraz liczba widoczna jest do dziś, najlepiej oczywiście w okresie jesiennym, gdy modrzewie zaczynają zmieniać kolor igieł i mocno odróżniają się od pozostałych zielonych koron drzew iglastych.

Miejskie ciekawostki – historia szkła w Harrachovie

Wszyscy miłośnicy historii i techniki również nie będą zawiedzeni, odwiedzając to malownicze miasto. Warto zobaczyć znajdujący się tu najstarszy, wciąż działający kompleks huty szkła Novosad a syn. Zakład został założony jeszcze przed 1712 rokiem. Zwiedzanie obejmuje między innymi: halę hutniczą z piecami, zabytkową szlifiernię szkła i jej zaplecze. W ramach ekspozycji zaprezentowano również zbiory szkła historycznego, pochodzącego z tutejszej fabryki. Dzięki temu zyskujemy szansę, by na własne oczy zobaczyć mnogość powstających tu przez wieki produktów. Po zobaczeniu huty, można również zwiedzić znajdujący się nieopodal sklep, oferujący wybór lokalnych wyrobów z tego delikatnego surowca, które od tylu wieków zachwyca kolejne pokolenia.

Ciekawą atrakcją jest również mini browar, który powstał na terenie huty. Ponieważ część restauracyjna sąsiaduje z halą hutniczą, można podczas degustacji lokalnych, rzemieślniczych piw, obserwować proces produkcji szkła.

Piwne spa

Oprócz piwa stosowanego do standardowej konsumpcji, w Harrachovie, powstało również piwne spa, oferujące kąpiele piwne, sprzyjające odnowie biologicznej, regeneracji i przyjemnemu relaksowi.

Zejście w głąb ziemi – Muzeum Górnictwa

W mieście znajduje się również Muzeum Górnictwa, usytuowane u podnóża góry Ptačinec. W ramach ekspozycji można obejrzeć dokumentację, pokazującą pracę dawnych i współczesnych górników oraz wydobywane przez nich surowce. Dodatkowo istnieje możliwość zwiedzenia 1000-metrowej sztolni, gdzie można zobaczyć na własne oczy, jak naprawdę wyglądała w dawnych czasach praca górnika w Karkonoszach.

Spacer ulicami miasta – ścieżka edukacyjna

Jeśli nie mamy ochoty na uprawianie sportu ani zwiedzanie okolicznych muzeów, można również wybrać się na spacer pięknymi uliczkami miasta. Z pewnością natrafimy na ciekawą ścieżkę edukacyjną hrabiego Jana Harracha, która w przystępny sposób prezentuje lokalną historię pszczelarstwa. Dzięki temu możemy połączyć wypoczynek, aktywność i zdobywanie wiedzy.

Harrachov to niezwykłe miejsce, usytuowane tuż przy naszej granicy, które zaprasza wszystkich miłośników sportów zimowych i letnich wycieczek plenerowych do spędzenia tu czasu, na aktywności fizycznej, poznawaniu lokalnej historii oraz tutejszych wyrobów rzemieślniczych.