Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Mediolanie w 2023 ⚽️

Katedra w Mediolanie

Mediolan to jedno z najpiękniejszych miast położonych w północnej części Włoch. Miasto zlokalizowane jest pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Pad i Alpami.

Jest jednym z najważniejszych ośrodków międzynarodowej turystyki. Do miasta corocznie przybywa nawet 7 milionów turystów z różnych, nawet najbardziej dalekich zakątków świata.

Mediolan pod względem turystycznym jest miastem niezwykle atrakcyjnym, pełnym zabytków i wielu niezwykle interesujących miejsc. Wybór tych najatrakcyjniejszych wcale nie jest łatwy. Oto 10 godnych uwagi atrakcji, których nie sposób pominąć będąc w tak pięknym miejscu, jakim jest Mediolan.

1. Galeria Wiktora Emanuela II otwarta została w 1867 roku, co czyni ją jedną z najstarszych i ciągle funkcjonujących mediolańskich galerii. W galerii znaleźć można liczne butiki najbardziej znanych projektantów i producentów odzieży z całego świata (w miejscu tym znaleźć można między innymi produkty sygnowane marką Prady, Louisa Vuitton czy Gucciego). Po intensywnych zakupach wypoczynek odwiedzającym zapewniają liczne restauracje oferujące przysmaki zarówno te lokalne, jak i pochodzące z całego świata. Galeria zachwyca jednak przede wszystkim swoją architekturą, którą zachwycić się może każdy (w przeciwieństwie do zakupów). Przeszklone, imponujących rozmiarów kopuły, ciekawa architektura i piękne freski to coś, co wzbudzi zachwyt nie tylko w znawcach i miłośników sztuki w architekturze. W galerii znajduje się również hotel – jedyny na świecie oznaczony 7 gwiazdkami. Na jego terenie znajduje się galeria poświęcona życiu i twórczości Leonarda da Vinci.

fot. Marco Pagani / Wikipedia

2. Katedra w Mediolanie to jedna z najpiękniejszych gotyckich perełek miasta. Przez wielu uznawana jest również za jeden z najbardziej imponujących sakralnych obiektów na całym świecie. Misterne zdobienia oraz bogactwo detali, bardzo skrupulatnie zaplanowanych tworzą imponującą, piękną i bardzo spójną całość. Ponadto przy katedrze powstało muzeum, w którym można zobaczyć Skarby Katedry, rzeźby, arrasy i inne dzieła sztuki.

fot. Jakub Hałun / Wikipedia

3. Pinakoteka Brera znajdująca się w pałacu Palazzo di Brera zawiera jedną z najbardziej imponujących kolekcji sztuki nie tylko w całym Mediolanie, ale także i w całych Włoszech. Choć jest to miejsce idealne dla pasjonatów malarstwa włoskiego z czasów renesansu, to jedna dzięki bogatym zbiorom każdy znajdzie coś, co go zainteresuje i zainspiruje. To co wyróżnia to miejsce, to umiejętność wyeksponowania każdego dzieła sztuki.

fot. Paolo da Reggio / Wikipedia

4. Zamek Sforzów pochodzi z XV wieku, wybudowany w cegle i z wielkim rozmachem. Pomimo licznych prac związanych z jego przebudową do dnia dzisiejszego wygląda bardzo imponująco. W jego wnętrzu znajduje się galeria sztuki, wystawa zabytkowych instrumentów muzycznych oraz kilka niezwykle ciekawych muzeów. Zamek warto odwiedzić, nie tylko ze względu na ilość wyeksponowanych w jego wnętrzach dzieł sztuki, ale przede wszystkim mając na względzie jego imponującą i majestatyczną architekturę.

fot. Julo / Wikipedia

5. Piazza Gae Aulenti, czyli najbardziej współczesna strona Mediolanu. To miejsce w którym regularnie powstają nowe i coraz bardziej nowocześniejsze dzieła sztuki. W samym sercu placu znajduje się futurystyczna fontanna otoczona wysokimi budynkami. Na szczególną uwagę zasługuje tu najwyższy wieżowiec we Włoszech (mierzący aż 231 m), czyli Torre Unicredit.

fot. Dexterino86 / Wikipedia

6. Navigli District to dzielnica Mediolanu, w której toczy się najciekawsze nocne życie miasta. Nazwa dzielnicy została zainspirowana siecią kanałów, wywodzącą się jeszcze z czasów antycznych. W dzielnicy znajduje się pięć kanałów, takich jak:
– Naviglio Grande,
– Naviglio Pavese,
– Naviglio Martesana,
– Naviglio di Paderno,
– Naviglio di Bereguardo.
Dzielnica ma mnóstwo różnorodnych restauracji, kawiarenek i najmodniejszych klubów nocnych.

fot. Flavmi / Wikipedia

7. Teatr La Scala znajduje się po drugiej stronie galerii Vittorio Emanuelle. Z pozoru jest to niepozorny budynek, skrywający jednak w swoim wnętrzu jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych scen operowych całego świata. Historię całego budynku jak i lokalnej opery przedstawia Muzeum Teatro alla Scala (tu warto jednak pamiętać o tym, że w czasie prób wyłączone ze zwiedzania są pewne pomieszczenia zarówno teatru jak i muzeum, dlatego przed wycieczką warto upewnić się, czy tego dnia nie będą organizowane jakiekolwiek próby).

fot. Rüdiger Wölk / Wikipedia

8. Stadion San Siro w Mediolanie to obowiązkowy punkt na mapie do odwiedzenia przez każdego turystę będącego miłośnikiem sportu. Ponadto przy stadionie znajduje się hipodrom – ogromna, ponad 7-metrowa rzeźba konia Gran Cavallo, autorstwa Leonarda da Vinci.

fot. Prelvini / Wikipedia

9. Łuk triumfalny Arco della Pace (czyli Łuk Pokoju) to jeden z najbardziej oryginalnych zabytków w Mediolanie. Łuk powstał na zlecenie Napoleona, początkowo miał on nosić nazwę Łuku Zwycięstwa, na część sukcesów i podbojów cesarza, jednak po jego niespodziewanej abdykacji, co oczywiste nazwa została zmieniona na te, którą opisywany jest do dnia dzisiejszego.

fot. Jakub Hałun / Wikipedia

10. Malowidło ścienne ”Ostatnia Wieczerza”, którego autorem był Leonardo da Vinci. Dzieło znajduje się w budynku refektarza (czyli w budynku przyklasztornym) przy kościele Santa Maria delle Grazie.

fot. Online Taken / Wikipedia