17 Interesujących Ciekawostek o Brukseli

Bruksela

Pomimo niewielkich rozmiarów, Bruksela ma długą historię i wiele zabawnych ciekawostek. Miasto Bruksela zmieniało się kilkakrotnie, ale do dziś można zobaczyć oryginalne mury miejskie. Na przestrzeni wieków Bruksela była domem królów, centrum handlowym i epicentrum wielu rzemiosł. Poznaj fascynujące ciekawostki o Brukseli o których prawdopodobnie nie słyszałeś.

1. Bruksela została założona jako miasto w XIII wieku. Jest stolicą Belgii.

2. Klimat Brukseli jest umiarkowany. Zimy są łagodne, a lata często są deszczowe.

3. Audrey Hepburn, aktorka, która stała się ikoną mody, urodziła się w Brukseli 4 maja 1929 roku. Obecnie na zewnątrz jej domu przy Rue Keyenveld 48 w Ixelles znajduje się tablica pamiątkowa.

4. Belgowie nie mają jednego wspólnego języka. W Belgii obowiązują trzy języki urzędowe, a między regionami została ustanowiona granica języka urzędowego. W Brukseli ludzie w większości mówią po francusku, ale wszystkie znaki i dokumenty publikowane są w dwóch językach.

5. Otwarte w 1847 roku Galerie Royales Saint-Hubert w Brukseli są najstarszymi pasażami handlowymi w Europie.

6. Bruksela zajmuje powierzchnię 161,4 km2, a większość jej mieszkańców mówi po flamandzku, holendersku lub francusku.

7. Piwo, gofry i czekolada to zazwyczaj pierwsze rzeczy, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o Belgii lub Brukseli.

8. Oprócz instytucji europejskich, w Brukseli działa rząd regionalny i 19 gmin zajmujących się działalnością każdego obszaru miasta. Każda gmina ma swojego burmistrza i gabinet.

9. Manneken Pis jest słynnym posągiem i jednym z najbardziej znanych zabytków w Brukseli, który ma tylko 61 cm wysokości. Pomnik był wielokrotnie kradziony i jest ubrany w różne stroje według harmonogramu umieszczonego na barierkach wokół fontanny.

10. Międzynarodowe lotnisko w Brukseli jest największym punktem sprzedaży czekolady na świecie.

11. Największe targi rolnicze, leśne i rolno-spożywcze w Europie odbywają się w Brukseli. Posiadają nazwę Foire de Libramont.

12. W Brukseli znajduje się 138 restauracji na milę kwadratową.

13. Bruksela jest jednym z najbardziej międzynarodowych miast na świecie. 27% ludności stanowią obcokrajowcy, nie licząc tych, którzy przyjęli obywatelstwo belgijskie.

14. Pałac Królewski w Brukseli, który otwiera swoje podwoje dla publiczności na kilka tygodni rocznie pod koniec sierpnia, jest zbudowany w stylu neoklasycystycznym jak Pałac Buckingham w Londynie. Co ciekawe, Fasada Pałacu Królewskiego w Brukseli jest o 50% dłuższa.

15. W Brukseli znajduje się największa świątynia masońska w Europie – Wielka Świątynia przy Rue de Laeken 79.

16. Bruksela jest miejscem, gdzie pracuje 40000 pracowników UE, 4000 pracowników NATO i znajduje się tutaj około 300 stałych przedstawicielstw: grup lobbystów, ambasad i korporacji prasowych.

17. W Brukseli znajduje się najgłębszy na świecie basen, sięgający 35 metrów głębokości. Jest to miejsce ćwiczeń dla płetwonurków. Basen ten ma nazwę Nemo33.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *