Europa

17 Interesujących Ciekawostek o Brukseli

Bruksela

Pomimo niewielkich rozmiarów, Bruksela ma długą historię i wiele zabawnych ciekawostek. Miasto Bruksela zmieniało się kilkakrotnie, ale do dziś można zobaczyć oryginalne mury miejskie. Na przestrzeni wieków Bruksela była domem królów, centrum handlowym i epicentrum wielu rzemiosł. Poznaj fascynujące ciekawostki o Brukseli o których prawdopodobnie nie słyszałeś.

1. Bruksela została założona jako miasto w XIII wieku. Jest stolicą Belgii.

2. Klimat Brukseli jest umiarkowany. Zimy są łagodne, a lata często są deszczowe.

3. Audrey Hepburn, aktorka, która stała się ikoną mody, urodziła się w Brukseli 4 maja 1929 roku. Obecnie na zewnątrz jej domu przy Rue Keyenveld 48 w Ixelles znajduje się tablica pamiątkowa.

4. Belgowie nie mają jednego wspólnego języka. W Belgii obowiązują trzy języki urzędowe, a między regionami została ustanowiona granica języka urzędowego. W Brukseli ludzie w większości mówią po francusku, ale wszystkie znaki i dokumenty publikowane są w dwóch językach.

5. Otwarte w 1847 roku Galerie Royales Saint-Hubert w Brukseli są najstarszymi pasażami handlowymi w Europie.

6. Bruksela zajmuje powierzchnię 161,4 km2, a większość jej mieszkańców mówi po flamandzku, holendersku lub francusku.

7. Piwo, gofry i czekolada to zazwyczaj pierwsze rzeczy, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o Belgii lub Brukseli.

8. Oprócz instytucji europejskich, w Brukseli działa rząd regionalny i 19 gmin zajmujących się działalnością każdego obszaru miasta. Każda gmina ma swojego burmistrza i gabinet.

9. Manneken Pis jest słynnym posągiem i jednym z najbardziej znanych zabytków w Brukseli, który ma tylko 61 cm wysokości. Pomnik był wielokrotnie kradziony i jest ubrany w różne stroje według harmonogramu umieszczonego na barierkach wokół fontanny.

10. Międzynarodowe lotnisko w Brukseli jest największym punktem sprzedaży czekolady na świecie.

11. Największe targi rolnicze, leśne i rolno-spożywcze w Europie odbywają się w Brukseli. Posiadają nazwę Foire de Libramont.

12. W Brukseli znajduje się 138 restauracji na milę kwadratową.

13. Bruksela jest jednym z najbardziej międzynarodowych miast na świecie. 27% ludności stanowią obcokrajowcy, nie licząc tych, którzy przyjęli obywatelstwo belgijskie.

14. Pałac Królewski w Brukseli, który otwiera swoje podwoje dla publiczności na kilka tygodni rocznie pod koniec sierpnia, jest zbudowany w stylu neoklasycystycznym jak Pałac Buckingham w Londynie. Co ciekawe, Fasada Pałacu Królewskiego w Brukseli jest o 50% dłuższa.

15. W Brukseli znajduje się największa świątynia masońska w Europie – Wielka Świątynia przy Rue de Laeken 79.

16. Bruksela jest miejscem, gdzie pracuje 40000 pracowników UE, 4000 pracowników NATO i znajduje się tutaj około 300 stałych przedstawicielstw: grup lobbystów, ambasad i korporacji prasowych.

17. W Brukseli znajduje się najgłębszy na świecie basen, sięgający 35 metrów głębokości. Jest to miejsce ćwiczeń dla płetwonurków. Basen ten ma nazwę Nemo33.