28 Interesujących Ciekawostek, Informacji i Faktów o Tallinnie
Lokalne władze aktywnie inwestują w innowacje technologiczne, które ułatwiają życie ludziom, jednocześnie zachowując pierwotny wygląd miasta. Warto zapoznać się z ciekawostki i interesującymi informacjami o Tallinnie.
1. Transport publiczny jest całkowicie bezpłatny dla mieszkańców stolicy Estonii, Tallina.
2. Tallińska Starówka znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
3. Cały centralny obszar Tallina faktycznie reprezentuje jeden ogromny skansen. Skupia się tu duża liczba starych budynków, które są już daleko od długich lat.
4. Centrum Obrony Cyberprzestrzeni NATO znajduje się w Tallinie.
5. W 2019 roku ludność Tallina liczyła około 430 tysięcy osób.
6. Kominiarze w Tallinie nadal noszą XIX-wieczne mundury.
7. Nazwa „Tallinn” pochodzi od estońskich słów „taani linnus”, co oznacza „duński zamek”.
8. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej zginęło 7,3 proc. ludności Estonii.
9. Latem wszystkie przyjemności związane z pobytem w mieście można połączyć z relaksującym, plażowym wypoczynkiem. Dzielnica Pirita oferuje 2 km piaszczystych plaż z pięknym widokiem na Morze Bałtyckie.
10. Całkowita powierzchnia miasta wynosi 159 km2.
11. Znaleziona na tym terenie ceramika pochodzi z około 3000 r. p.n.e.
12. Około 30% całkowitej powierzchni estońskiej stolicy zajmują parki. Najbardziej znanym z nich jest Kadriorg Park, założony przez Piotra Wielkiego, kiedy ziemie estońskie były częścią Imperium Rosyjskiego.
13. Najstarszym budynkiem w Tallinie jest klasztor Dominikanów św. Katarzyny. Pochodzi on z 1246 roku. W lecie dziedziniec klasztoru służy jako muzeum.
14. Raz na pięć lat Estończycy zbierają się na weekend w Tallinie, aby w czasie wspaniałego Festiwalu Piosenki i Tańca, poprzez śpiew i taniec, dać wyraz swojej dumie z kraju.
15. Otwarta od 1864 roku Maiasmokk, jest najstarszą działającą kawiarnią w mieście.
16. Tallinn był bardzo popularny wśród radzieckich filmowców ze względu na swój „europejski” wygląd, który wyróżnił go z masy większości radzieckich miast.
17. Założone około osiemset lat temu miasto na przestrzeni wieków zdołało zmienić nazwę kilka razy. Do 1917 roku nazywano je „Rewelą”, chociaż nazwa „Tallinn” pojawiła się w XVI wieku.
18. Estonia posiada 2222 wyspy i wysepki na Bałtyku.
19. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy budynek w Estonii – 314-metrowa wieża. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć brzegi Finlandii z jej platformy widokowej.
20. W kraju jest zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Na każde 100 kobiet w Estonii przypada 84 mężczyzn. Estońskie kobiety żyją przeciętnie 10 lat dłużej, co w pewnym stopniu wyjaśnia to zjawisko.
21. Pod Starym Miastem znajduje się labirynt XVII-wiecznych tuneli. W czasie II wojny światowej były one wykorzystywane jako schrony przeciwbombowe.
22. Najwyższy punkt w Tallinie, na wysokości 64 metrów nad poziomem morza, znajduje się w Hiiu, w dzielnicy Nõmme, w południowo-zachodniej części miasta.
23. W Tallinie mieszka 30% ludności estońskiej.
24. Ze względu na swoje strategiczne położenie miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym, zwłaszcza od XIV do XVI wieku, kiedy to zyskało na znaczeniu jako część Ligi Hanzeatyckiej.
25. Od dłuższego czasu Tallinn znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej rozwiniętych technologicznie miast.
26. Estonia jest jednym z najmniej zatłoczonych krajów Europy, z gęstością zaludnienia wynoszącą 28,4 osoby na kilometr kwadratowy. Tylko Finlandia, Szwecja, Norwegia i Rosja mogą ją pokonać. Jest również jednym z najmniej zaludnionych państw członkowskich UE.
27. Średniowieczny fort w Tallinie pochodzi z XIV wieku. Pierwotnie miał on 2,4 km długości, wysokość do 16 metrów i trzy metry grubości z 46 wieżami obserwacyjnymi. Do dziś zachowało się 1,9 km muru wraz z 20 wieżami obserwacyjnymi.
28. Zdecydowana większość mieszkańców Tallina mówi nie tylko po estońsku, ale również po angielsku. Wielu z nich zna również język fiński, rosyjski lub niemiecki.