Europa

10 ciekawostek o mieście Rimini we Włoszech

Rimini

Rimini to niezaprzeczalnie najpopularniejszy wakacyjny kurort Włoch. Miejscowość leży nad północnym morzem Adriatyckim w pobliżu San Marino i co roku przyciąga wiele milionów turystów. Uważana jest za miejscowość idealną dla imprezowiczów, a jej niezwykła historia niesłusznie odsuwana jest na dalszy plan… Oto 10 ciekawostek, które warto znać, przyjeżdżając do letniej stolicy Italii.

1. Rimini stało się potężną turystyczną miejscowością w latach 70 XX wieku. Wtedy powstało najwięcej hoteli i turystycznej infrastruktury miasta. Dziś ciągnie się ona niemal po całym wybrzeżu miasta. W mieście znajdują się setki restauracji, barów i klubów, niemal codziennie odbywają się tu imprezy. Jest to miejscowość, w której nie sposób się nudzić.

2. Mimo że Rimini jest znane głównie jako turystyczny kurort, ma niezwykle bogatą historię i w rzeczywistości jest miastem starożytnym. Początku miasta sięgają aż 298 roku p. n.e., kiedy to Rzymianie założyli tu osadę o nazwie Ariminum. Tutaj kończyła się również jedna ze słynnych rzymskich dróg – La Flaminia. W mieście możemy podziwiać antyczny łuk. Dokładnie w tym miejscu kończyła się droga. Najważniejszym mostem jest Ponte di Triberio, który ma 2000 lat i również powstał w czasach rzymskich. W mieście znajduje się również rzymski amfiteatr.

3. O istotnym znaczeniu historycznym tego miasta świadczy również to, że w IV wieku n. e. odbył się tu synod chrześcijański zwołany przez Konstantyna II w celu zażegnania kryzysu ariańskiego.

4. Stare miasto jest zbudowane natomiast w stylu renesansowym. Można tu znaleźć wiele klimatycznych, włoskich placyków otoczonych zabytkowymi budynkami.

5. Rimini ucierpiało podczas II Wojny Światowej przez alianckie naloty. Stare miasto zostało jednak odrestaurowane i dziś możemy cieszyć się jego widokiem.

6. Jedną z najpiękniejszych dzielnic Rimini jest San Giuliano, która posiada wyjątkowy klimat małej włoskiej wioski. Wąskie uliczki i kolorowe kamienice zachwycą każdego turystę. Znajdziemy tutaj wiele sklepików i niezwykłych restauracji. Niewielka odległość od centrum miasta sprawia, że dzielnica ta jest doskonałym wyborem na nocleg.

7. Będąc w Rimini, koniecznie należy skosztować piadiny, która jest przysmakiem tutejszego regionu. Piadina to pszenny placek, podawany z rozmaitymi nadzieniami, zarówno na słodko jak i słono. Co więcej, jest ona stosunkowo tanim posiłkiem, ponieważ zapłacimy za nią jedynie około 4 euro.

8. Z Rimini wywodzi się jeden z najsłynniejszych włoskich reżyserów – Federico Fellini. Jego najbardziej znanym filmem jest,,La dolce Vita”, który zna prawie każdy. W mieście znajdziemy poświecone mu muzeum, które warto odwiedzić będąc fanem kinematografii. Imię reżysera nosi wiele placów i kin, a w centrum możemy spotkać wiele malunków i graffiti upamiętniających reżysera.

9. Rimini jest znakomitą bazą wypadową do zwiedzenia tej części Włoch. W niedalekiej odległości znajduje się San Marino, Bolonia, Ferrara czy Rawenna. W pobliżu jest też wiele mniejszych, klimatycznych włoskich miejscowości, które zasługują na uwagę, jeśli chcemy poczuć atmosferę włoskiej prowincji.

10. Rimini słynie z wielu parków rozrywki, które będą niezwykłą atrakcją dla najmłodszych. W niewielkiej odległości od miasta znajduje się Muzeum Miniatur, w którym możemy obejrzeć ponad 200 pomniejszonych zabytków całych Włoch. To świetna zabawa i nauka w jednym! Dla wielbicieli adrenaliny idealna będzie Mirabilandia. Ten park rozrywki zajmuje ponad 30 hektarów i oferuje około 40 atrakcji, w tym ekstremalne kolejki górskie.