CiekawostkiEuropa

24 fascynujące ciekawostki o Turynie

piazza vittorio

Co wiesz o Turynie, urokliwym mieście w północnych Włoszech? Oto kilka faktów na temat Turynu, które moim zdaniem powinieneś wiedzieć!

W mieście znajdują się znakomite restauracje, piękne kościoły i pałace, opery, pizzerie, parki, galerie sztuki i teatry.

Znajomość kilku ciekawostek sprawi, że Twoja wizyta będzie bardziej wartościowa.

Oto 24 interesujących informacji i faktów o historii Turynu:

1. Turyn był domem domu Savoya, włoskiej rodziny królewskiej. W mieście i okolicznych miastach znajduje się wiele pałaców, rezydencji i zamków.

2. W architekturze i kulturze miasta widoczne są wpływy francuskie. Do momentu zjednoczenia włoskiego królestwa w 1861 r. Piemont obejmował obszary, które obecnie znajdują się we Francji. Atmosfera, kultura, a nawet miejscowy dialekt są bardzo podobne do francuskiego.

3. Niektóre z najlepszych włoskich uniwersytetów i szkół wyższych znajdują się w Turynie, na przykład Uniwersytet w Turynie i Politechnika Turyńska.

4. Kilka zabytków i atrakcji turystycznych Turynu czyni go jednym z 250 najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie i dziesiątym najchętniej odwiedzanym miastem we Włoszech.

5. Turyn nazywany jest czasami kolebką włoskiej wolności, ponieważ był miejscem narodzin i ojczyzną wybitnych ludzi.

6. Miasto jest jednym z niewielu miast włoskich, które posiada ograniczoną liczbę obiektów i miejsc pochodzących z starożytnego Rzymu, średniowiecza czy renesansu.

7. W 1861 r. Turyn stał się pierwszą stolicą zjednoczonych Włoch, w 1865 r. przeniesiono stolicę do Florencji, a w 1870 r. ostatecznie do Rzymu.

8. Wermut powstał w Turynie i przynajmniej częściowo odpowiada za aktywną kulturę „aperitivo” miasta.

9. Turyn, Włochy (Torino) jest zarówno biznesowym, jak i kulturalnym centrum Włoch. Miasto stało się bardziej znane w 2006 roku, kiedy to Turyn gościł Olimpiadę Zimową.

10. Miasto leży w północno-zachodniej części Włoch nad rzeką Po w regionie Piemont we Włoszech, z Alpami na zachodzie i północy.

11. Turyn zajmuje trzecie miejsce we Włoszech, po Mediolanie i Rzymie, pod względem siły gospodarczej. Turyn, którego PKB wynosi 58 miliardów dolarów, jest 78. najbogatszym miastem na świecie pod względem siły nabywczej.

12. Miasto jest siedzibą włoskiego przemysłu motoryzacyjnego, posiadającego siedziby FIAT, Lancia i Alfa Romeo.

13. Turyn, znany jako Detroit Włoch, jest główną siedzibą i głównym ośrodkiem produkcyjnym Fiata.

14. Miasto jest czwartym co do wielkości miastem we Włoszech po Rzymie, Mediolanie i Neapolu.

15. Jest miastem barokowej architektury.

16. Drużyna piłki nożnej Juventus w Turynie jest jedną z najlepszych drużyn we włoskiej historii, która zdobyła 28 tytułów krajowych (seria A).

17. W regionie Piemont we Włoszech znajdują się białe trufle, jeden z najrzadszych potraw na świecie.

18. Turyn jest miejscem narodzin czekolady, tu produkowano czekoladę przed jej wyprodukowaniem w Szwajcarii.

19. Podobnie jak większość Włoch, obszar wokół Turynu zamieszkiwany był od czasów starożytnych. Pierwszymi osadnikami byli Taurini, starożytny lud Celsjusz-Liguryjczyków. Miasto stało się następnie obozem rzymskim, średniowiecznym punktem handlowym i pierwszą stolicą zjednoczonych Włoch.

20. Miasto jest włoskim centrum przemysłu, w którym produkuje się wszystko, od samochodów po wermut i czekoladę.

21. Turyn posiada słynne kawiarnie, które znajdują się w centrum życia społecznego, politycznego i artystycznego miast, a Turyn jest ważnym ośrodkiem współczesnej sztuki i designu.

22. Pierwszy przebój kinowy Cabiria powstał w 1914 roku w Turynie. Był to jeden z pierwszych pełnometrażowych filmów który trwał dwie godziny i był eksportowany na cały świat.

23. W 218 r. p. n. e. Hannibal i jego słonie przemaszerowały nad Alpy niedaleko Sestriere i zniszczyły teren, który obecnie jest Turynem.

24. Przemysłowe znaczenie miasta spowodowało poważne szkody w Turynie w czasie II wojny światowej. Włoski przywódca faszystowskiego wojska Benito Mussolini dotował przemysł samochodowy, dzięki czemu mógł dostarczyć pojazdy do włoskiego wojska. W ten sposób Turyn stał się celem ataków bombowych. Ze względu na swoje znaczenie dla przemysłu samochodowego i włoskiej gospodarki Turyn szybko odrodził się po II wojnie światowej.